Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мала промислова революція (МПР)

МПР XV-XVII ст. була необхідною умовою і загальнотехнічної базою ПНК. Одним з її провідних напрямків було удосконалення енергетичної бази. З XV ст. набули поширення водяні млини з верхнебойным колесом, які працювали під дією сили падаючої води, яку підводили у жолобах. Ці пристрої можна було будувати не тільки біля річок, але і поблизу струмків, каналів, що значно розширювало сфери їх застосування. Завдяки інноваціям в енергетиці виникали нові технології в багатьох галузях промисловості. У металургії заміна ручних міхів механічними, що працювали від водяного колеса, призвела до появи переделочного процесу, що дозволило значно збільшити випуск металу, підвищити його якість, здійснити справжній прорив у військовій справі. Будівництво домен з середини XV ст. було викликано, насамперед, військовими потребами - розвитком артилерії, необхідністю нарощування виробництва гармат, ядер, куль. Наприклад, знаменита гармата "Шалена Грета" важила 16,4 г (вона була виготовлена ще в XIV ст. в Бельгії). На зміну лицарського війська приходили масові наймані армії, озброєні вогнепальною зброєю. У металообробці з'явилися механічні молоти для кування металу, токарні, свердлильні, шліфувальні найпростіші верстати, нескладні гірничорудні механізми: водовідливні насоси, підйомники тощо У текстильному виробництві стали застосовуватися самопрялки, що дозволяли при роботі використовувати ножний педальний апарат, що звільняло руки ткача. У суднобудуванні інноваційним продуктом стала каравела - океанське судно з трьома робочими щоглами з кількома ярусами вітрил, що забезпечувало швидкохідність, дозволяло регулювати енергію вітру для ходу в потрібному напрямку. Каравели призначалися для тривалих військово-морських експедицій, були озброєні сучасною для того часу артилерією, обладнані навігаційними приладами.

Розглядаючи основні досягнення МПР, не можна не згадати інформаційну революцію, що виражалася в поширенні папери, появою книгодрукування, розвиток поліграфічної промисловості. Ці інновації сприяли розширенню культурного обміну, поширення наукових знань, підвищенню рівня шкільної освіти та ін. Вже у другій половині XV ст. у всіх великих містах Західної Європи створюються друкарні різної потужності (деякі з одним друкованим верстатом).

Завдяки технічному прогресу з'явилася можливість підвищення продуктивності праці, якості продукції, збільшення обсягів промислового виробництва. Тобто з технічної точки зору промисловість була готова до переходу до великого виробництва, а також до появи нових галузей.

Нові політичні системи

Однією з вирішальних передумов ПНК була поетапна трансформація політичної системи: освіта в Європі в XV ст. національних держав у формі абсолютистських монархій; подальше обмеження абсолютизму в результаті буржуазних революцій, яка приймала різні форми. В Англії була встановлена конституційна (парламентська) монархія, в Голландії - буржуазна республіка, у Франції форми політичної системи були різноманітні: республіка, імперія, реставрована монархія, парламентська республіка і т. п. На відміну від ранньофеодальних імперій, єдність яких засновувалась на військово-політичних засадах, формування централізованих держав базувалося на інтеграції розрізнених територій всередині країн внаслідок інтенсифікації торгових зв'язків між ними, зміцнення внутрішнього ринку. Тому роль держави в розвитку національної економіки зростала. Централізовані держави вперше почали проводити послідовну економічну політику, спрямовану на створення національних ринків, зміцнення сільського господарства, промисловості, розвиток внутрішньої і зовнішньої торгівлі і засобів сполучення. Буржуазні революції привели у владні структури представників "нової економіки", що забезпечувало ще більш дієву державну підтримку розвитку національної економіки. Реалізація цієї підтримки на практиці відбувалася шляхом буржуазних економічних реформ.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Завершення промислової революції
Передумови промислової революції
Хід промислової революції
Хід промислової революції
Передумови промислової революції
Політична система суспільства
Криза політичної системи та еволюція державної влади і управління в 1900-1917 рр.
ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА ПАРТІЙНІ СИСТЕМИ
Структура політичної системи
Перетворення політичної системи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси