Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Німецьке Відродження

На рубежі XIV-XV ст. Німеччина була ще більш роздроблена, ніж у попередні періоди, що сприяло живучості в ній феодальних устоїв. Німецький Ренесанс сформувався в порівнянні з італійським на ціле століття пізніше, і розвиток німецьких міст запізнювалася навіть по відношенню до Нідерландів. На прикладі творчості багатьох художників XV ст. можна простежити, як формувався Відродження в Німеччині (Конрад Віц, Міхаель Пахер, Мартін Шонгауер). В їх вівтарних образах з'являються розповідні елементи, прагнення розкрити людські почуття на релігійному сюжеті ("Вівтар Святого Вольфганга" М. Пахера в церкві Санкт-Вольфганг в однойменному містечку, 1481). Але розуміння простору, введення золотих фонів, дрібність малюнка, неспокійний ритм зламаних ліній ("метафізичний вітер", за дотепним зауваженням одного дослідника), так само як і скрупульозне виписування головного і приватного, - все це говорить про відсутність послідовності в художньому світогляді цих майстрів і тісний зв'язок із середньовічною традицією. "Поглиблена релігійність" (термін Р. Вельфлина), яка призвела німців до Реформації, мала величезний вплив на мистецтво. Ідея божественної гармонії і благодаті у всьому світі поширилася як би на кожен предмет, кожну травинку, що виходять з-під пензля художника. І навіть в Дюрере (як побачимо нижче, найбільш "італійському" з усіх німецьких живописців) його прагнення до створення ідеально-прекрасного образу уживається з тяжінням до натуралістичних деталей і готичної експресії форм.

XVI століття для Німеччини починається потужним рухом селянства, лицарства і бюргерства проти князівської влади і римського католицизму (Селянська війна 1524-1526 рр.). Тези майбутнього глави німецької Реформації Мартіна Лютера проти продажу індульгенцій у 1517 р. "надали воспламеняющее дію, подібну до удару блискавки в бочку пороху". Громадський рух в Німеччині зазнав поразки вже до 1525 р., але час Селянської війни був періодом високого духовного піднесення і розквіту німецького гуманізму, світських наук, німецької культури. З цим часом збігається творчість самого великого художника німецького Відродження Альбрехта Дюрера (1471-1528).

У творчості Дюрера як би злилися шукання багатьох німецьких майстрів: спостереження над природою, людиною; проблеми співвідношення предметів у просторі; існування людської фігури в пейзажі, просторової середовищі. По різнобічності, масштабом дарування, широті сприйняття дійсності Дюрер - типовий художник Високого Відродження (хоча така градація періодів рідко застосовується до мистецтва Північного Відродження). Він був і живописцем, і гравером, і математиком, і анатомом, і перспективистом, і інженером. Він два рази їздив в Італію, один раз - в Нідерланди, об'їздив свою рідну країну. Його спадщина становлять близько вісімдесяти станкових творів, більше двохсот гравюр, більше тисячі малюнків, скульптури, рукописні матеріали. Дюрер був найбільшим гуманістом Відродження, але його ідеал людини відмінний від італійського. Глибоко національні образи Дюрера повні сили, але й сумнівів, іноді тяжких роздумів, у них відсутня ясна гармонія Рафаеля або язичницька життєрадісність молодого Тиціана. Художній мова ускладнений, аллегоричен.

Дюрер народився в Нюрнберзі, у сім'ї золотих справ майстра, який і був його першим учителем. Потім у художника Міхаеля Вольгемута (1434-1519) він послідовно пройшов усі етапи ремісничо-мистецької освіти, характерного для пізнього Середньовіччя. Творчого середовища на зразок тієї, яку мали Мазаччо, Донателло, П'єро делла Франческа або Гірландайо, у Дюрера не було. Він виріс у тій мистецькій атмосфері, де були живі середньовічні традиції, а для мистецтва характерні наївний натуралізм, детальність опрацювання форми і яскрава барвистість. Вже в 1490 р. Дюрер залишає Вольгемута і починає самостійне творче життя. Він багато їздить по Німеччині, Швейцарії, багато займається гравюрою, як на дереві, так і на міді, і незабаром стає одним з найбільших майстрів гравюри в Європі. Тема смерті - часта тема його графічних аркушів. Дюрер - філософ, проте його філософія позбавлена безпосередній життєрадісності і бадьорого оптимізму італійського Відродження. В середині 1490-х роках Дюрер в перший раз їде до Італії, у Венеції, вивчає античні пам'ятники. Із сучасних художників найбільше враження на нього чинить Мантенья з його чітким малюнком, вивіреністю пропорцій, трагічним світовідчуттям. В кінці десятиліття

Дюрер виконує серію гравюр на дереві на теми Апокаліпсиса, в якій середньовічні образи переплітаються з подіями, навіяними сучасністю; дещо пізніше створить Малі і Великі (за величиною дощок) "Страсті Христові" та кілька живописних автопортретів. Дюрер перший в Німеччині плідно розробляє проблеми перспективи, анатомії, пропорцій.

Альбрехт Дюрер. Автопортрет. Мадрид, Прадо

На автопортрети Дюрера видно, як від фіксації узкоконкретного (портрет 1493 р.) він йде до створення образу більш цілісного, повнокровного, виконаного явно під впливом італійських вражень (1498), і приходить до образу, повного філософських роздумів, високого інтелекту, внутрішнього неспокою, настільки характерного для мислячих людей Німеччини того трагічного періоду історії (1500).

У 1505 р. Дюрер знову їде у Венецію, де захоплюється колоритом венеціанців: Джанбеллино, Тиціана, Джорджоне. "А те, що мені 11 років тому подобалося, це мені зараз зовсім не подобається", - запише він у своєму щоденнику. У картині "Свято чоток" (інша назва - "Мадонна з чотками", 1506) при деякої перевантаженості багатофігурною композицією на колориті повною мірою позначився вплив венеціанців.

Після повернення додому Дюрер, безсумнівно, мод впливом італійського мистецтва пише "Адама" і "Єву" (1507), в яких висловлює своє національне розуміння краси і гармонії людського тіла. За пряме слідування класичного канону - не шлях Дюрера. Йому властиві більш остроиндивидуальные, драматичні образи.

До середини 1510-х рр .. відносяться три найзнаменитіші гравюри Дюрера: "Лицар, диявол і смерть", 1513; "Святий Ієронім у келії" й "Меланхолія", 1514 (різець, гравюри на міді). У першій з них зображується неухильно рухається вперед вершник, незважаючи на те, що смерть і диявол спокушають і лякають його; у другий - що сидить у келії за столом і зайнятий роботою Святий Ієронім. На передньому плані зображений лев, більше схожий на лежачого тут же старого, доброго пса. Про цих гравюрах написані томи досліджень. Їм давалися різні тлумачення: у них вбачали спробу відобразити положення лицарства, духівництва, бюргерства, а в образі Святого Ієроніма бачили письменника-гуманіста, вченого нової ренесансної епохи. Третя гравюра - "Меланхолія". Крилата жінка в оточенні атрибутів середньовічної науки і алхімії: пісочного годинника, ремісничих інструментів, ваг, дзвона, "магічного квадрата", кажана та ін. - сповнена похмурої тривоги, трагізму, пригніченості, невіри в торжество розуму і сили знання, овіяна містичними настроями, відбивають, безсумнівно, настрої загальні, характерні для всієї атмосфери, в якій жила родина художника напередодні Реформації та селянських воєн.

Альбрехт Дюрер. Лицар, диявол і смерть. Гравюра

У 1520-х роках Дюрер подорожує по Нідерландам, знаходиться під чарівливістю живопису Яна Ван Ейка, Рогира Ван дер Вейдена, але йде власним шляхом, виробляючи лише йому притаманний стиль. В цей період він пише свої кращі портрети найбільш близьких йому за духом представників німецької інтелігенції: художника Ван Орлея, графічний портрет Еразма Роттердамського - образи психологічно виразні за характеристикою і чеканно-лаконічні за формою. В образотворчому мовою Дюрера зникає всяка дрібність, барвиста строкатість, линеарная жорсткість. Портрети цільні по композиції, пластичні по формі. Високе одухотворення, справжня сила духу відрізняють кожну особу. Так художник поєднує ідеальний початок з конкретно-індивідуальним.

У 1526 р. Дюрер створює своє останнє живописний твір - диптих "Чотири апостоли", станкове за формою і призначенням, але істинно монументальна за величавості образів. Деякі дослідники бачили в ньому зображення чотирьох характерів, чотирьох темпераментів. Канонічним типами апостолів Дюрер надав глибоко індивідуальну характеристику, не позбавивши їх, разом з тим синтетичності, узагальнення, що завжди було одним із завдань Високого Відродження. Твір написано на двох дошках, в лівій на передній план Дюрер висунув не Петра, особливо шанованого католицькою церквою, а Іоанна - апостола-філософа, найбільш близького світогляду самого Дюрера. В апостолах, в їх різних характерах він давав оцінку всьому людству, проголошував людську мудрість, висоту духу і моральності. У цьому добутку Дюрер висловлював надію на те, що майбутнє належить кращим представникам людства, гуманістам, здатним повести людей за собою.

Як істинний представник ренесансної епохи, подібно багатьом італійським художникам, Дюрер залишив після себе значні теоретичні праці: " трактат про пропорції та перспективу "Керівництво до виміру", "Вчення про пропорції людського тіла", "Про зміцнення і захист міст".

Безсумнівно, Дюрер був найглибшим і значним майстром німецького Відродження. Найбільш близький до нього за завданнями і напрямом Ганс Бальдунг Грін (ок. 1484/85-1545), найбільш далекий, прямо протилежний - Матіас Грюневальд (Нитхардт, 1470/75-1528), автор знаменитого "Изенгеймского вівтаря", виконаного близько 1516 р. для однієї з церков міста Кольмара, твору, в якому містика і екзальтація дивно поєднуються з гостро подмеченными реалістичними деталями. Нервовість, експресивність твору Грюневальда зумовлені насамперед його дивним колоритом, надзвичайно сміливим, порівняно з яким колірні рішення Дюрера здаються жорсткими, холодними і розумовими. У "Голгофи" - центральній частині вівтаря - художник майже натуралістично зображує зсудомлені руки і ноги Спасителя, кровоточиві рани, передсмертну муку на обличчі. Страждання Марії, Івана, Магдалини доведені до розпачу. Кольором, який своїм блиском нагадує готичні вітражі, ліпляться плями одягу, струмуюча по тілу кров Христа, створюється нереальний, таємничий світ, дематериализующий всі фігури, що загострює містичний настрій.

Матіас Грюневальд. Воскресіння Христа.

Права стулка Изенгеймского вівтаря. Кольмар, музей Унтерлинден

Майже зовсім не займався релігійної живописом Ганс Гольбейн Молодший (1497-1543), менше інших німецьких живописців пов'язаний із середньовічною традицією. Найсильніша частина творчості Гольбейна - портрети, написані завжди з натури, остроправдивые, іноді безжальні у своїй характеристиці, холодно-тверезі, але вишукані за колористичним рішенням. У ранній період портрети "обстановочны", парадних ("Портрет бургомістра Майера", "Портрет дружини бургомістра Майера", 1516), в пізній період - більш прості по композиції. Особа, що заповнює майже всю площину зображення, охарактеризовано аналітичної холодністю. Останні роки життя Гольбейн провів в Англії при дворі Генріха VIII, де він був придворним живописцем і де написав кращі свої портрети ("Портрет Томаса Мора", 1527; "Портрет сера де Моретта Солъе", 1534-1535; "Портрет Генріха VIII", 1536; "Королева Джейн Сеймур", 1536 і ін). Блискучим майстерністю є портрети Гольбейна, виконані аквареллю, вугіллям, олівцем. Найбільший графік епохи, він багато працював у гравюрі. Особливо прославилася його серія гравюр на дереві "Тріумф смерті" ("Танок смерті"). Творчість Гольбейна має значення не тільки для Німеччини, воно зіграло дуже важливу роль у формуванні англійської портретної школи живопису.

Продовжувачем кращих дюрерівських традицій в області пейзажу був художник так званої дунайської шκοлы" Альбрехт Альтдорфер (1480-1538), майстер надзвичайно тонкий і ліричний, у творчості якого пейзаж склався як самостійний жанр. Останній художник німецького Ренесансу Лукас Кранах (1472-1553) близький Альтдорферу почуттям природи, яка завжди присутня в його релігійних картинах.

Лукас Кранах Старший. Жіночий портрет. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

Кранах рано придбав широку популярність, був запрошений до двору курфюрста Саксонського, мав велику майстерню і безліч учнів, ось чому в маленьких музеях Саксонії і Тюрінгії, в замках-палацах (Гота, Айзенах та ін) і донині багато творів кола Кранаха, з яких не завжди можна виділити роботи самого художника. Лукас Кранах писав в основному на релігійні сюжети, для сто манери характерні м'якість і ліризм, його Мадоннах позначається прагнення втілити ренесансну мрію про ідеально прекрасну людину. Але в зламі витягнутих фігур, в їх підкресленій крихкості, в особливій витонченою манерою письма намічаються вже риси маньєризму, що свідчать про кінець німецького Відродження.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МИСТЕЦТВО ВІДРОДЖЕННЯ
Література епохи відродження
Німецький романтизм XIX століття
Німецьке "економічне диво"
Німецьке бароко
Антипозитивизм німецькій соціології
Література німецького Просвітництва
Німецька ідеалістична естетика
Німецький національний стиль ведення переговорів
Романо-германська правова сім'я: французьке і німецьке право
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси