Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лівія

Предки берберів лівійці, що дали цій країні її сучасна назва, населяли район на захід від Єгипту ще в глибоку давнину. У пізній період існування давньоєгипетського суспільства вони навіть освоїли багато землі в дельті Нілу, створювали правили Єгиптом лівійські династії. Після VII ст. Лівія, як і весь Магриб, була завойована арабами, исламизована і арабизована, а в середині XVI ст. перетворилася на частину Османської імперії. Як і Туніс, Лівія довгий час залишалася базою середземноморських корсарів і центром работоргівлі. Керували нею вихідці з яничарів, після чого влада перейшла до турецького походження династії Караманли (1711-1835), при яких, однак, васальна залежність від турків помітно ослабла, а офіційною мовою стала арабська.

Початок XIX ст. пройшло під знаком усиливавшегося натиску європейських держав, які заради припинення піратства і работоргівлі примусили Лівію до укладення низки угод, зокрема договору 1830 р. з Францією. Важкі податки і зовнішні позики тут, як і в Тунісі, призвели до фінансової кризи, але вихід з нього виявився іншим. З допомогою Англії, яка побоювалася посилення французьких позицій в Магрибі, Туреччина в 1835 р. зуміла відновити в Лівії свій практично давно вже втрачений суверенітет і почати енергійні реформи, засновані на принципах Танзимата. Реформи з орієнтацією на европеизированную систему адміністрації, суду, торгівлі, освіти, видавничої справи значною мірою трансформували традиційну структуру і тим викликали різкий протест звичного до неї населення. Протест прийняв форми релігійного опору, очоленого орденом сенусітов.

Тарікат Сенусийя заснований марабутом Мухаммадом ас-Сенусі, вихідцем з Алжиру, укрепившимся в 1856 р. в пустельній місцевості Джагоуб, оазисі посеред великої южноливийской частині Сахари. На прилягали до оазису землях сенусіти створили великі володіння (далеко не тільки в пустелі), своєрідна держава в державі зі своїми торговими центрами і військовими укріпленнями.

Прихід в Туреччині до влади противника Танзимата султана Абдул-Хаміда II (1876-1909) був сприйнятий сенуситами як сигнал до атаки. Вони виступили як проти ліберальних реформ власного уряду, так і проти діяли на південь від них в районі озера Чад французьких колонізаторів. Вплив ордена все розширювалася, і французи були змушені вести з ним довгу виснажливу війну, що завершилася в Центральній Африці в їх користь лише в 1913 - 1914 рр. Що ж стосується Лівії, то тільки після початку младотурецька повстання в Туреччині в 1908 р. ситуація тут знову стала змінюватися на користь прихильників реформ. Були проведені вибори в меджліс, стали активно обговорюватися на сторінках періодичних видань проблеми пристосування ісламу до нових умов, включаючи технічний прогрес, права жінок і т. п. В 1911 р. Італія, розв'язавши війну з Туреччиною, спробувала захопити Лівію. Однак після захоплення Тріполі і деяких районів узбережжя війна прийняла затяжний характер. І хоча Туреччина за договором 1912 р. погодилася визнати частина Лівії автономної територією, яка перебувала під управлінням Італії (із збереженням верховного суверенітету за султаном), війна, яка прийняла характер очолюваної сенуситами партизанської боротьби, що тривала. У 1915 р. було створено сенуситское уряд у Кіренаїці, у 1918 р. вожді триполитанского повстання, що почалося в 1916 р., створили республіку Тріполітанія. У 1921 р. було прийнято рішення об'єднати зусилля Тріполітанії і Кіренаїки у боротьбі за національне визволення.

Після приходу в Італії до влади фашистів тиск цієї країни на Лівію знову посилився, і до 1931 р. італійці домоглися успіху. Лівія була перетворена на колонію Італії, почалося її швидке господарське освоєння. Экспроприировались і передавалися італійським колоністам найбільш родючі землі, нарощувалося виробництво товарного зерна. Друга світова війна поклала кінець італійському панування. Лівія була окупована військами союзників. Після війни тут почали створюватися політичні організації, які виступали за утворення незалежної та єдиної Лівії. У 1949 р. на засіданні ООН було прийнято рішення надати незалежність Лівії до 1952 р. В грудні 1950 р. Національне установчі збори стало готувати конституцію, яка увійшла в силу в 1951 р. Лівія була проголошена незалежною Сполученим Королівством, а глава сенусітов Ідріс I став її королем.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Країни Магрибу: Алжир, Марокко, Мавританія, Туніс, Лівія
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси