Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Види правових норм.

Існує безліч різних норм права. Щоб орієнтуватися у всьому їх різноманітті, необхідно знати їх основні види і, отже, познайомитися з класифікаціями норм. З однією такою класифікацією ми вже познайомилися у другому розділі цієї книги. Мова йшла про виділення норм , що забороняють, зобов'язують і управомочивающих (або, по-іншому, дозволяющих, що дозволяють). Нижче наводяться приклади норм всіх трьох видів (з Конституції Росії)1.

Приклади заборонних норм

Громадянин РФ не може бути позбавлений свого громадянства (ст. 6)

Забороняється створення/діяльність громадських об'єднань, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу, територіальної цілісності тощо (ст. 13)

Збір інформації про приватне життя особи без його згоди не допускається (ст. 24)

Одне і те ж особа не може обіймати посаду Президента більше двох термінів поспіль (ст. 81)

Приклади зобов'язуючих норм

Основна загальна освіта обов'язкова; батьки зобов'язані забезпечити отримання дітьми основного загальної освіти (ст. 43)

Кожен зобов'язаний берегти пам'ятники історії і культури (ст. 44)

Кожен зобов'язаний платити законно встановлені податки (ст. 57)

Приклади управомочивающих норм Кожен має право на таємницю листування тощо (ст. 22)

Кожен має право вільно виїжджати за межі Росії і безперешкодно повертатися в Росію (ст. 27)

Громадяни мають право обирати і бути обраними (ст. 32)

Ніхто не зобов'язаний свідчити проти себе (ст. 51)

Слід звернути увагу на одну важливу обставину: якщо законодавець формулює в нормі чийсь обов'язок, то ми одночасно бачимо "крізь цю норму" і чиє то відповідне право. Так, батьки зобов'язані забезпечити дітям основна загальна освіта. Це означає, що діти мають право вимагати такої освіти, отримати його. Громадяни зобов'язані платити податки, отже, держава має право вимагати і отримувати податки.

Виходить, що ми бачимо у формулюванні норми "більше, ніж там дійсно і прямо написано": прописано право, а ми бачимо також і обов'язок; прописана обов'язок - ми бачимо також і право. Ми починаємо глибше розуміти волю законодавця.

Забороняє норму можна розглядати як різновид зобов'язує. Фраза "забороняється робити те-то" дорівнює фразі "зобов'язаний не робити те-то". Так, кожному забороняється піддавати людей катуванням. Це означає: кожен зобов'язаний не піддавати людей катуванням. А люди, відповідно, мають право, щоб їх не катували. Будь-які тортури - порушення прав людини і громадянина.

У управомочивающих норм застосовується "зворотна логіка": якщо законодавець сформулював у нормі чиєсь право, то одночасно з цим у когось народжується і зустрічна обов'язок. Ця обов'язок сформульована як би "за кадром" норми. Так, якщо громадян набуває право обирати і бути обраним, держава тим самим водночас набуває обов'язок забезпечити це право. Якщо в обвинуваченого є право не доводити свою невинність, то держава, суд, навпаки, несуть обов'язок не вимагати доказів невинності, а довести провину.

Класифікація норм по суб'єктам правотворчості.

Ще одна класифікація норм права побудована на залежності від того, хто "створив" ту чи іншу норму. В якості критерію використовуються суб'єкти правотворчості. Норма може виходити від народу, і в цьому випадку народ - творець норми; в нормі закладено його пряма воля. Як правило, такі норми приймаються на референдумах, всенародних голосуваннях і називаються референдумными. У Росії до таких норм можна віднести всі конституційні норми - норми Конституції, оскільки вона була прийнята за допомогою всенародного голосування.

Норма може виходити від законодавця. Законодавцем є парламент країни - орган, який приймає закони (у Росії це Федеральне Збори). Всі норми, які містяться у цих законах, складають групу законодавчих норм. Норма може виходити від виконавчої гілки влади (у більшості країн, у тому числі в Росії, це - Уряд, міністерства, відомства). Всі норми, які містяться в актах, які виходять від органів виконавчої влади, прийнято називати підзаконними нормами.

У країнах англосаксонської правової сім'ї (Великобританія, США та ін) норми можуть формулюватися суддями, тобто виходять від судової гілки влади. Це норми судових прецедентів.

Норма права (тобто правило, виходить від держави) має бути якимось чином виражена, сформульована. Вона існує в тому пилі який дозволяє мам дізнатися про цю норму. Вона доводить до нашої свідомості у певній формі. Отже, необхідно розрізняти поняття "норми" і ту форму, в якій вона існує. І тут ми підійшли до питання про джерела права.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Класифікація правових норм
Поняття, структура і види правових норм
Основні ознаки правових норм
Види правових норм
Класифікація правових норм
ПРАВОТВОРЧІСТЬ
Правотворчість та законотворчість: поняття та соціальне призначення
Роль людини у формуванні держави і права. Правотворчість та його види
Система суб'єктів адміністративного права та їх класифікація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси