Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Повість "Гранатовий браслет" (1910)

Повість написана зрілим майстром, її відрізняють стилістична досконалість, хитромудрий сюжет, складна композиція, переконливі характери, глибокий зміст.

Побудова оповідання дійсно цікаво. П'ять перших главок з 13 - експозиція, і лише в V чолі зав'язка конфлікту: покоївка Даша "до незадоволення" княгині Віри Миколаївни перериває рівне протягом вечері, шепоче їй про візит "червоної шапки", посланця з листом. Вісник-доміно порушив спокійне, рівне рух свята-веретена у Шийних, описаного так, що викликає в пам'яті вечір у фрейліни Шерер на початку роману Л. Н. Толстого "Війна і мир". Посильний підсилює мотив тривоги, прихований в підтексті перших рядків повісті, що описують гнітючу негоду, викинуті на берег "трупи рибалок". А безпосередньо перед звісткою від покоївки Віра перерахувала гостей - їх виявилося тринадцять - і подумала: "Ось це недобре!" Тривога крилася в мінорному настрої іменинниці, у тоні розмови сестер у "краю обриву". Передчуття біди віє від подарунків. Від чоловіка Віра отримала "прекрасні сережки з грушоподібних перлин", за перли вважається нещасливою коштовністю. За народним повір'ям, перлини - це сльози ангелів, зауважимо, сльози теж мають грушовидну форму. Ще більш дивний подарунок Віра отримує від сестри. Анна подарувала їй записну книжку, оклад якої оздоблений оксамитом і золотом. Саме оклад, тому що чисті аркуші тут блюзнірство замінили сторінки, заповнені божественними творами. Книжка зроблена з давнього молитовника. Втім, записна книжка з чистими аркушами - предмет, що допускає в даному сюжеті різні асоціації і тлумачення.

Неясна тривога досягає свого апогею, обертається знаком біди, коли іменинниця, ще не якій випало читати листи, розглядає прикладений до листа браслет: "Точно кров!" Тривожні акорди, то затихаючі, що йдуть кудись вниз, то все гучніші, що піднімаються вгору, посилюють трагічне, романтично піднесене рух основної музичної теми у другій сонаті Бетховена - улюбленому музичному творі Купріна, особливо в частині Largo Appassionato (op. 2, № 2), згаданої в епіграфі і грає важливу роль в структурі тексту.

Головний герой повісті - дрібний чиновник Жовтків. Навколо нього будується композиція, існування цього характеру рухає сюжет, його ім'я могло б озаглавити повість. Однак сам він на сторінках оповідання з'являється одного разу, в нетривалому епізоді, і до цього якось про нього йшла розмова на сімейній раді у Шийних. Розповідь у картинках князя Василя Львовича - не в рахунок. Це сторонній шарж: так князь представляє Желткова з чуток. Але пародированная історія умираючого від любові телеграфіста, завещающего Вірі "дві телеграфні гудзики", - ще й чергове містифіковане попередження про наближення трагедії. Про головного героя сказано небагато, але забути його важко, він з розряду нарицательных, майже міфічних персонажів. Автор досягає цього тим, що, говорячи мовою живописців, поміщає його на полотні в точку перспективи, в точку відліку.

Майже всі персонажі повісті по-своєму цікаві, за винятком хіба що "манірного", сухого Миколая, брата Віри і Анни. Значний простір повісті віддано "дідусеві", як називають сестри генерала Аносова. Біографія цього персонажа, сміливого, безкорисливого, морального, по-дитячому чистого, з усіма, включаючи оповідача, обожнюваного, описана в деталях. Тут колишній офіцер Купрін представляє свій досить романтичний ідеал військового людини. Аносов говорить те, що близько автору, говорить про лики любові, згадуючи випадки з життя, і про "справжньої" любові, яка повторюється "один раз у тисячу років", але завдяки якій живе людяність, продовжується рід людський. Автору-повествователю можна довіряти чи не довіряти, але чарівному Аносову не вірити не можна... За це "довіра" автор так щедрий до свого епізодичному герою. В оповіданнях Аносова про кохання зустрічаються персонажі але силі зійшла на них почуття близькі Желткову, він передбачає те, що у фіналі стане очевидністю для Шийних.

"Гранатовий браслет" - маленька енциклопедія можливих любовних (в життєвому сенсі) відносин: тривіальних, вірних, адюльтерных, односторонніх, сухих і т. д. Вульгарність масових шлюбів, поспішних, без уваги до велінням душі, викриває Аносов, розповідаючи і про себе, коли він прийшов просити руки "святого істоти" у "сумного" батька:

"А у тата вже й очі мокрі <...> "Милий! Я давно здогадувався... Ну, дай вам бог... Дивись тільки, бережи це скарб..." І ось через три місяці святе скарб ходить в затрепанном капоті, туфлі на босу ногу..."

У цьому виразному епізоді Купрін явно розраховує на ремінісценцію сцени благословення П'єра Безухова і Елен князем Василем у згаданому романі Л. Н. Толстого. Всіма зазначеними в повісті відносин сказано: "не те". За винятком, може бути, відносин подружжя Шийних, що пізнали і "пристрасну любов", і "почуття міцної, вірної, щирої дружби". Їх союз затьмарювало тільки відсутність дітей, яких Віра "жадібно хотіла", - прикметна деталь, яка допускає різне тлумачення, наявність прихованого неблагополуччя, вищого неприйняття їх союзу. І ще одна примітна деталь: Аносову, рассуждающему про відсутність "справжньою любові", Ганна заперечує прикладом свого "з Васею" щасливого шлюбу. "Дідусь" явно неохоче погоджується. З його міркувань випливає, що щасливий шлюб - не гарантія істинної любові.

Кульмінаційний момент повісті - зустріч Желткова з чоловіком і братом Віри. Черствому Миколі не дано зрозуміти те, що відразу зрозумів Василь. Князь переживає, як це нерідко трапляється у Купріна, момент осяяння, він усвідомлює зіткнення з таємницею, бачить людину ураженого високою, прекрасною "хворобою", "припинити" яку, як того вимагає Микола, він не в силах. Ця сцена написана в толстовської манері "діалектики душі". Спочатку чиновник надзвичайно розгублений, він не знає, як себе вести, що запропонувати. Стан крайньої розгубленості передано мімікою, мовою, жестами, наприклад "бігаючими" пальцями, "застегивающими і расстегивающими гудзики". І раптом - перелом: Жовтків робиться ставний, "зручно" сідає, закурює. Брат Віри пригрозив застосувати "влада", лякає владою того, хто знехтував смерть. Жовтків сміється. Примітивний Микола для нього більше не існує. Знову знаходячи серйозність, Жовтків звертається виключно до Василя. Він здогадується, що чоловік улюбленої жінки зрозумів глибинне значення ключової фрази: "Я знаю, що не в силах розлюбити її ніколи...", і конкретно - словосполучення "не в силах". Князь Василь усвідомив містичну підоснову цих почуттів, "трагедію душі". Слідом за ним і Віра буде розмірковувати про таємниче, про "щось жахливе", що втрутився в їх життя.

За сценою зустрічі настає розв'язка. Віра відмовила Желткову бачити її, але це те, заради чого він жив, що наповнювало його дні "величезним щастям". Життя втрачає сенс і Жовтків "їде", як лагідно назвав він своє самогубство у прощальному листі, тому що любити без надії бачити він може і "там". Письменник примушує читача містично повірити в те, що Жовтків відчув посмертну вдячність коханої жінки, прощальний поцілунок, покладання червоної троянди - символи кохання. Вистава "щасливого" Желткова на смертному одрі, "блаженного і безтурботного", думається, здатне викликати те, що стародавні греки назвали катарсисом.

Купрін представив винятковий характер, наділений винятковою силою почуття. Наближення до нього лякає, як лякає все невідоме, ненормальне. Жовтків нормальний у вищому - небесне - сенсі: в його короткому листі двічі говориться про "божому" промислі дарованих йому, як нагорода, почуттях. У ньому святість, еталон. Ймовірно, побоюючись бути незрозумілим, автор вклав в уста Василя виправдувальну фразу: він "зовсім не був божевільним". Сам же Василь нормальний в земній - земному - сенсі, він, добрий, благородний, вочевидь, більш зрозумілий і навіть більш близький читачам.

"Гранатовий браслет" - наша класика, і все-таки, думається, у фіналі автору зраджує почуття міри, він впадає в зайву містифікацію. У заключній главку в гості до Вірі Миколаївні приходить піаністка, абсолютно епізодичний персонаж. Княгиня просить її зіграти що-небудь, не сумніваючись, що буде зіграно "те саме місце з другої сонати, про який просив... Жовтків". Так і сталося. Втім, можливо, це авторське запрошення до дискусії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Повість "Село" (1910)
"Відплата" (1910-1921)
Окуровский цикл (1910-1911)
Автобіографічні повісті
Доакмеистический період (1905 -1910)
Повість "На куличках" (1913)
Повість "Олеся" (1898)
Повість та оповідання
Повість "Повітове" (1912)
Повість "Людина з ресторану" (1911)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси