Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Західний напрям зовнішньої політики

В основному контакти з Європою йшли через Литву. Рюриковичі і Гедиміновичі мали родинні зв'язки, що впливало на дипломатичні переговори, надсилалися таємні гінці. У 1480-х рр. Східні землі Литовського князівства стали об'єктом зазіхань московського князя. Союзи, укладені Іваном III з Молдовою, Ливонией і Кримом, створювали умови для успішних дій проти литовського князя. 1492-1494 рр. - перша російсько-литовська війна. На литовському престолі з 1492 р. Олександр. У 1492 р. на березі Наровы навпаки Нарви (фортеця ордену) побудована фортеця Івангород. У 1493 р. взяли Вязьму. За договором 1494 р. Литва визнала втрату Вязьми (фортеця на підступах до Москви). Встановлені дружні відносини. Литва визнала права Москви на Новгород, Твер і Псков. Москва визнала права Вільнюса на Смоленськ, Брянськ і деякі інші міста. У 1494 р. відбулося заручення Олександра і Олени Іванівни, дочки Івана III і Софії. У 1495 р. вона поїхала в Литву. При цьому було обговорено питання про те, що вона залишиться православної. Великим впливом почав користуватися православний князь Михайло Львович Глинський. При новому князя Сигізмунда (з 1506 р.) у 1508 р. Глинський був змушений виїхати в Росію з-за протидії литовських магнатів. Олена Іванівна була фактично заслана в один із замків.

Однак новий від'їзд православних князів з Литви до Москви загострив відносини. На службу до Івана III перейшли князі Семен Іванович Стародубський і Василь Іванович Шемячич (Новгород-Сіверський), в їх землях в Литві близько десятка фортець між Десною і Дніпром. В 1500 р. почалася нова війна з Литвою. Російські полки зайняли Брянськ і вийшли на Дніпро. У червні 1500 р. був узятий Дорогобуж. У середині липня на ріці Ведрошь воєвода Щеня-Патрикеєв розбив литовську армію і вторгся в межі Лівонського ордена. 9 серпня впали Путивль і Торопець. Передбачалося захопити Смоленськ, але не вдалося. Посередником на переговорах виступив чеський король Владислав. Світ був укладений в Москві в 1503 р. - встановлено перемир'я на 6 років, до Росії відійшли Чернігів, Новгород-Сіверський, Брянськ та інші міста.

Відносини з ордою

Золота Орда поступово розпалася на окремі орди - Ногайська, Кримська, Казанська, Астраханська, Сибірська. Ахмат-хан - Велика Орда, підпорядкував Крим. Оскільки Москва перестала платити данину, хан Ахмат готує новий похід. Влітку 1480 р. він підійшов до російських кордонів (30-40 тис. - Скринніков, понад 100 тис. - Назаров). Іван III чекав його на переправах через Оку в районі Коломни. Сили приблизно рівні, але брати Івана III (Андрій Великий та Борис ухилялися від військових дій, і була небезпека усобиць). Москва була погано підготовлена до тривалої облоги, і татар треба було зупинити на дальніх підступах. Орда переправилася через Оку на південь від Калуги і прийшла на річку Уфи, по якій проходила російсько-литовський кордон. 8 жовтня хан спробував переправитися через Уфу в нижній течії, але не давали російські сили. 4 дні тривали бої на річці Уфі (з різних сторін обстрілювали один одного, вузькі броди не дозволяли татарам перевести кінноту). Іван III відправив для переговорів до Ахмату сина боярського Івана Товаркова-Пушкіна, щоб припинилися бойові дії. Ахмат відійшов від берега на 2 версти. В кінці жовтня річка замерзла, і татари могли перейти в будь-якому місці. У цей час підійшли зі своїми загонами брати Івана III (Андрій Великий помер в ув'язненні у 1493 р. за неучасть у цьому поході). Російські полки відступили до Кременцю, де був табір Івана III. Вся армія зібралася. Холоди змусили Ахмата відступити в Орду. Він був убитий ногайськими князями після того, як розпустив свою армію на зимівлю.

У Криму з 70-х роках XV ст. на триста років оселилась династія Гіреїв. З 1482 р. в Крим регулярно відправляються посольства. Іноді кілька посольств в рік. Іван III в цілому підтримував союз з Кримом і світ на південних кордонах, що давало можливість завершити приєднання руських князівств до Москви.

Найбільшим досягненням східної політики кінця XV ст. було посольство Михайла Плещеєва до турецького султана 1496-1497 рр. Посол домагався визнання титулу Івана III "государ всієї Русі", повинен був дізнатися обстановку і налагодити торговельні відносини.

Заповіт Івана III

Великі московські князі з XIV ст. посилювали переважання старшого спадкоємця над молодшими князями. Іван III у своєму заповіті 1503 р. заповів старшому синові понад 60 міст з повітами, в тому числі Москви, а його 4 братам усім разом було дано не більше 30 міст. З уділу Василя III треба було зібрати для Орди данину більш 717 крб., а з уділу Юрія 81 руб., з уділу Дмитра 58, з Насіння 64, з Андрія 40 руб. тобто з Василя III брали в 3 рази більше, ніж з усіх братів. Багатства великого князя створювали умови для посилення самодержавної влади.

З 1497 р. гербом держави став візантійський герб - двоголовий орел. Став більш пишним церемоніал коронації (для Дмитра, онука Івана III, в 1498 р. вперше). Змінилася титулатура - "великий князь всеа Русі", самодержець. Перший раз "государ всієї Русі" у 1493 р. в листуванні з Литвою. Іван III став сам правити державою, а не з рук хана отримувати владу. У нього було два співправителя Іван і Василь (великі князі), йому треба виділитися.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні напрямки зовнішньої політики Росії в 1992-2009 роках
Основні напрямки зовнішньої політики
Основні напрямки зовнішньої політики Росії у другій половині XIX ст.
Торгові відносини між США і Японією
ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ БАТЬКІВ І ДІТЕЙ
Продуктивні сили і виробничі (економічні) відносини
СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАПОВІТОМ
Правління Івана IV
Спадкування за заповітом
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси