Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Франчайзинг

Взаємодія великого (корпорації, фірми і т. п.) і дрібного підприємств здійснюється на основі договору франчайзингу.

Франчайзинг - це система взаємовигідних партнерських відносин великого і дрібного підприємництва, об'єднує елементи оренди, купівлі-продажу, підряду, представництва. Самостійна форма договірних відносин господарюючих суб'єктів, що мають статус юридичної липа.

Договір франчайзингу укладається між крупним підприємством - франчайзером та дрібним - франчайзі (оператором). Франчайзер (зазвичай велика батьківська компанія) зобов'язується постачати малу фірму або бізнесмена, що діють у межах обумовленої території, своїми товарами, рекламними послугами, відпрацьованими технологіями бізнесу. Фірма-франчайзі зобов'язується надати франчайзеру послуги в області менеджменту і маркетингу з урахуванням місцевих умов, а також інвестувати в його компанію (основні фонди) якусь частину свого капіталу. Франчайзі зобов'язується мати ділові контакти виключно з компанією-франчайзером, а також вести бізнес відповідно до її приписів.

Як правило, франчайзі сплачує одноразовий внесок за право користування на ринку ім'ям і торговою маркою франчайзера. Франчайзер може призначити франчайзі регулярну плату за рекламу торгової марки (як правило, встановлюється в межах 1-5% виручки). Франчайзер встановлює також розмір відрахувань від обсягу поточних продажів франчайзі, що становить в середньому 2-3% і більше. Наприклад, франчайзі компанії "Макдоналдс" вносять 12% виручки. Існують і інші норми відрахувань. Так, у США власник хімчистки, виплачує головної компанії всього 100 дол. в місяць, може мати необмежену кількість пунктів прийому.

В економічній літературі розрізняють два типи договірних відносин. Перший отримав найбільше застосування в сфері торгівлі. Суть його полягає в тому, що фірма-франчайзі вузько спеціалізована на реалізації одного виду товарів і послуг та отримання фіксованої частки від загального обсягу продажів. За такою формою договору працює більшість франчайзі, що займаються торгівлею автомобілями, автосервісом, а також власників бензоколонок.

Інший тип договірних відносин значно складніше. Дрібна фірма-франчайзі працює не просто під торговою маркою франчайзера, а включається в повний цикл великої корпорації, виконуючи рівні з нею вимоги технологічного процесу, якості, навчання персоналу, виконання плану продажу, оперативної звітності. Вага це призводить до особливої відповідальності дрібної фірми.

Як вважають дослідники, система франчайзингу виникла у XVIII ст. в британській системі "пов'язаних будинків" і в американській системі - в знаменитій фірмі Singer (Зінгер). Суть британської системи "пов'язаних будинків" полягала в тому, що з введенням у країні обмежень на продаж пива ліцензії на неї видавалися лише тим особам, які торгували пивом тільки на постоялих дворах, власники яких повинні були утримувати свої постоялі двори у відповідності з вимогами влади. Така первісна форма франчайзингу отримала в той час в Англії досить широке поширення, бо цілком влаштовувала обидві сторони. Система "зв'язаних домів" з'явилася як захисний механізм, який дає змогу пивоварам підтримувати потрібний обсяг продажів. В обмін на наданий позику або оренду майна пивовар отримував заїжджий двір як ринок збуту свого пива і спиртних напоїв. Система "зв'язаних домів", довівши, що є ефективним комерційним механізмом, існує до цих пір.

Приблизно в той же період в дещо іншій формі франчайзинг почав використовуватися в США компанією по виробництву швейних машин підприємця і винахідника Зінгера (Singer Sewing Machine Company). Фабрика Зінгера в р. Елізабет (США) першою в світі запровадила методи масового виробництва задовго до того, як їх стали застосовувати нової потужної індустрії XX ст. - автомобілебудуванні. До початку XX ст. швейних машин марки "Зінгер" було вироблено близько 21 млн. Будівля компанії в Нью-Йорку мало 48 поверхів і було найвищим у місті.

При такому величезному виробництві, природно, стали проблеми реалізації продукції, обслуговування швейних машин та заміни несправних деталей. Організувати це централізовано було б дуже невигідно, оскільки швейні машини розходилися по всьому світу. В таких умовах була задумана і створена франчайзингова система, яка надавала фінансово незалежним фірмам в США і в інших країнах виняткові права продавати швейні машини і обслуговувати їх в межах певної території. Це були по суті перші дистриб'юторські угоди з додатковими обов'язками франчайзі (дилера) обслуговувати машини на першу вимогу покупця.

Саме франчайзингова система фірми Singer послужила зразком і поштовхом для подальшого розвитку цієї системи в ряді інших галузей. Так, у 1898 р. фірма General Motors використовувала незалежні дрібні фірми, щоб збільшити дистриб'юторську мережу способом, що не вимагає інвестицій. При цьому дилер не мав права продавати машини інших виробників. Від нього вимагалося також вкласти свій капітал у справу, щоб забезпечити високий рівень обслуговування і підтримувати імідж фірми - продавця франшиз. Слід помститися, що система продажу автомашин з допомогою франшиз ведеться і в наш час в раді країн світу.

Франчайзинг набув широкого поширення в індустрії безалкогольних напоїв, що продаються в пляшках (Coca-Cola та ін). У 1930-х франчайзингова система поширилася на нафтопереробні компанії і бензозаправні станції США і стала стрімко розвиватися у всьому світі. Франчайзер отримував вигоду від швидкого зростання при обмеженому ризику, а франчайзі - від того, що включався в перевірену, що добре зарекомендувала себе комерційну систему. У 1977 р. була створена Британська франчайзингова асоціація (БФА, Bratish Franshising Association), а слідом за нею - Міжнародна асоціація франчайзингу (МАФ. International Franshising Association).

Першопрохідцем на франчайзинговому ринку в Росії, як припускають, була фірма Kodak, яка відкрила тут в 1988 р. першу експрес-лабораторію. Друтая найбільш поширена і успішно діюча франчайзингова система в Росії - фірма 1C (розробка та обслуговування бухгалтерських програм). Безпосередньо сама фірма продає лише 5% свого продукту, решту вона поширює через 800 фірм-операторів по всій Росії.

І все ж найбільш широке поширення в Росії франчайзингова система отримала в галузі швидкого харчування. Московський ринок швидкого харчування майже на третину заповнений іноземними франчайзинговими фірмами. Великий розвиток цей ринок отримує і на периферії. Мова йде про франчайзингової мережі кафе-морожених "Баскін-Робінс" і російсько-канадському підприємстві "Москва-Макдоналдс". За даними самої фірми, нею інвестовано в "Маккомплекс" 45 млн дол. США. Система "Мак-комплекс" - це сучасний пищеперерабатывающий і розподільний центр, в якому працюють м'ясна і молочна лінії, пекарня, відділ контролю якості. Понад 75% необхідної сировини і продукції закуповується більш ніж у 100 російських постачальників.

За даними компанії "Магазин готового бізнесу", зараз в Росії працює близько 500 франчайзерів та приблизно 3 тис. франчайзі, тоді як в 2005 р., згідно зі статистикою Російської асоціації франчайзингу (РАФ), на вітчизняному ринку діяло лише 250 франчайзерів. Франшизні системи розподіляються за видами діяльності наступним чином, %:

Роздрібна торгівля 46

Підприємства харчування 22

Побутове обслуговування 11

Розваги, подорожі, спорт 7

Обслуговування бізнесу 5

Навчальні центри 3

Охорона здоров'я 3

Автотранспорт 2

Будівельні послуги 1

Разом з тим оборот всього франчайзингового бізнесу в Росії, виключаючи високі показники продуктового сектора ("Пятерочка" і ін), становив у 2006 р. всього 1,2-1,5 млрд дол.

Очевидним лідером вітчизняного франчайзингу в 2006 р. залишався сектор роздрібної торгівлі - близько 40% загальної кількості франчайзерів Росії. Таким чином, франчайзинг в Росії має великі можливості зростання, особливо у виробничому секторі.

Підприємство-франчайзі функціонує як елемент єдиної системи, організованої франчайзером. У США понад півмільйона підприємств функціонують в рамках пільгового підприємництва і їх частка порівняно з самостійними підприємствами неухильно зростає.

В цілях поширення франчайзингу власники великих фірм періодично проводять виставки, щоб залучити потенційних покупців права на пільгове підприємництво. Найбільш широко ця форма підприємництва розвинена в таких сферах бізнесу, як бензозаправні станції (32%), торгівля легковими і вантажними автомобілями (6%), ресторани і закусочні швидкого обслуговування (7%).

За даними Дж. Стэнворта і Б. Сміта, в Англії широко використовується франчайзинг в таких видах малого бізнесу, як:

o автомобільна продукція та послуги - продаж автомобілів, запасних частин, балансування колії, мийка машин, налагодження двигунів та ін;

o допомога в організації і веденні бізнесу та інші послуги - бухгалтерія, діловодство, рекламні та брокерські послуги, ділові консультації, обробка інформації, консультації з фінансових питань, консультації по податках, набір персоналу тощо;

o будівництво, послуги, пов'язані з ремонтом будинків, - послуги по встановленню кондиціонерів, облицювання камінів, ремонту ванних кімнат, скління лоджій, облаштуванню кухонь, настилу підлог та ін;

o послуги, пов'язані з освітою, - репетиторство, курси секретарів, курси для управлінського персоналу тощо;

o відпочинок і розваги - готелі, рухливі ігри вдома і поза домом;

o ресторани швидкого обслуговування, закусочні (кава, піца, хрустка картопля тощо);

o продуктові намети (хлібобулочні вироби, кондитерські, магазини здорової їжі та ін);

o здоров'я, медичні та косметичні послуги - центри краси, клуби здоров'я, оптика;

o послуги у сфері домашнього господарства (чистка килимів, реставрація меблів і оббивки, послуги по дизайну);

o роздрібна торгівля (товари і послуги, не віднесені ні до однієї з перерахованих груп) - водні центри, камери зберігання, одяг на продаж і напрокат, хімічна чистка, миттєва друк, копіювальні послуги і т. д.;

o різне - школи водіння автомобіля, агентства з продажу нерухомості, видавництва, туристичні агентства, лізинг і короткострокова оренда обладнання та ін

Франчайзинг має і переваги, і недоліки. Переваги в тому, що фірма-франчайзі купує деяку гарантію свого існування, економить кошти на маркетингових дослідженнях, консультаціях та інших послугах професіоналів; має гарантію поставок сировини, матеріалів, напівфабрикатів; відкриває свою справу з меншим ризиком; отримує поради і підтримку від свого партнера - великої фірми.

Досить очевидна зацікавленість великих фірм у розвитку франчайзингу. Вони розширюють сферу збуту своєї продукції, проникаючи на невеликі ринки, і, отже, мають інформацію для швидкого реагування на зміну попиту, залучають додатковий капітал, встановлюють строгий оперативний контроль за якістю продукції і послуг, вироблених і реалізованих оператором.

Недоліки франчайзингу: необхідність урахування інтересів партнера - великої компанії та інших власників акцій; необхідність регулярних відрахувань не від прибутку, а від обсягу продажів, що може поставити держателя ліцензії у важкі фінансові умови; наявність права у продавця ліцензії перевіряти фінансову документацію, обов'язковість дотримуватися методів ведення бізнесу, викладених в інструкції партнерської компанії, що може обмежувати можливості маневру; викуп (на вимогу компанії партнера) усього необхідного обладнання і матеріалів може обмежити у діях власника ліцензії.

Повільне становлення ринкової економіки, важкий податковий прес, недостатньо розвинена правова база, неплатежі за продукцію та послуги, слабка державна підтримка підприємництва стримують розвиток бізнесу в Росії. Незважаючи на це, західні франчайзери починають проявляти ініціативу в укладенні контрактів з франчайзі Росії (наприклад, відомі компанії "Макдоналдс", "Піцца-Хат", "Ренк-Ксерокс", "Нефто Аджіп" та ін). По суті, франчайзинг у нас представлений головним чином в одній формі: зарубіжний франчайзер - російський франчайзі (оператор).

Становлення і розвиток франчайзингу поряд з орендою і лізингом дозволять швидше вирішувати проблему зайнятості населення, подолання монополізму виробництва, розвитку конкуренції - рушійної сили ринкової економіки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Перспективи розвитку франчайзингу
Договір про франшизу (франчайзинг)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси