Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 76. Суспільно-політичне життя Республіки Білорусь у другій половині 1990-х роках - початку XXI ст.

У 1991 р. Білорусь стала незалежною державою. Почався процес створення моделі державного устрою. Суверенітет республіки був закріплений Конституцією Республіки Білорусь, прийнятій 15 березня 1994 р. Республіка Білорусь проголошувалася унітарною демократичною соціальною правовою державою. У відповідності з Конституцією законодавчим органом був Парламент, президент проголошувався главою держави і виконавчої влади. Судова влада представлена судами, в тому числі Конституційним Судом. За ініціативою Президента Республіки Білорусь А. Р. Лукашенко 14 травня 1995 р. був проведений республіканський референдум, на який винесено питання про надання російській мові рівного статусу з білоруською, про встановлення нових Державного прапора та Державного герба Республіки Білорусь, про економічну інтеграцію з РРФСР, про внесення змін до Конституції Республіки Білорусь. Більшість населення республіки висловилася за надання російській мові статусу державної нарівні з білоруською, підтримала пропозицію про встановлення нових Державного герба і Державного прапора Республіки Білорусь. Абсолютна більшість населення висловилося за економічну інтеграцію з Росією.

Політична опозиція виступила проти курсу Президента, схваленого більшістю народу. Група опозиційних депутатів Верховної Ради поставила питання про обмеження повноважень Президента. Загострення політичної ситуації в Білорусі стало причиною проведення референдуму. На голосування були винесені проекти оновленої Конституції. Проект Конституції, запропонований Президентом, передбачав розширення повноважень Президента Республіки Білорусь. Другий проект, запропонований депутатами Верховної Ради, містив статті, що обмежують повноваження Президента. 24 листопада 1996 р. відбувся всенародний референдум, на якому 70,4% виборців проголосувало за внесення змін і доповнень до Конституції Республіки Бєларусь 1994 р., запропонованих Президентом Республіки Білорусь А. Р. Лукашенко, і 88,2% виборців проголосували за перенесення Дня незалежності Республіки Білорусь з 27 на 3 липня.

У відповідності з новою редакцією Конституції Республіки Білорусь замість Верховної Ради був сформований двопалатний орган - Національні збори, що складається з Палати представників і Ради Республіки. Значно розширено повноваження Президента. У Республіці Білорусь утвердилася президентська форма правління.

У 2001 р. А. Р. Лукашенко був обраний на посаду Президента Республіки Білорусь вдруге. 17 жовтня 2004 р. відбувся референдум з питання про можливість обрання А. Р. Лукашенка на третій термін. Позитивно відповіли 79,4% голосуючих. 19 березня 2006 р. відбулися вибори, за підсумками яких А. Р. Лукашенко був знову обраний Президентом Республіки Білорусь.

19 грудня 2010 р. відбулися чергові вибори Президента Республіки Білорусь. Президентом Республіки Білорусь був обраний А. р. Лукашенко, за його кандидатуру проголосували 79,65 % виборців.

У Республіці Білорусь йде процес формування громадянського суспільства, елементами якого є громадські організації, органи місцевого самоврядування, недержавні засоби масової інформації. На 1 жовтня 2007 р. Міністерством юстиції Республіки Білорусь зареєстровано 15 політичних партій, що належать до різних напрямків: комуністичному (КПБ, ПКБ і ін), соціал-демократичному (Білоруська соціал-демократична Громада), ліберальним (Об'єднана громадянська партія), націонал-демократичному (БНФ). Більшість партій нечисленні і не роблять істотного впливу на політику держави.

У Республіці Білорусь діють профспілки, у 2002 р. була створена молодіжна організація Білоруський республіканський союз молоді (БРСМ), працює піонерська організація.

Конституція Республіки Білорусь гарантує громадянам свободу совісті і право вибирати релігію. У Білорусі налічується понад 3 тис. релігійних громад, які представляють різні конфесії. Найчисленнішою є Білоруська православна церква. Крім неї активно діють традиційні для Білорусі конфесії - римо-католицька, уніатська, іудейська, протестантська, мусульманська.

За підсумками перепису 2009 р. чисельність жителів Білорусі склала 9 млн 504 тис. чоловік, з них найбільш численні національності: білорусів 7 млн 957 тис., росіян 785 тис., поляків 295 тис., українців 159 тис., євреїв 13 тис.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суспільно-політичне життя Білорусі у другій половині 1980-х - початку 1990-х рр.
Зовнішньополітична діяльність Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Соціально-економічне становище Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Люблінська унія. ВКЛ у політичній системі Речі Посполитої (друга половина XVI-XVII ст.)
КУЛЬТУРА І ПОБУТ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVIII ст.
КУЛЬТУРА І ПОБУТ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVIII ст.
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР у другій половині 1960-х - першій половині 1980-х рр.
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
Білорусь на міжнародній арені у другій половині 1940-х - першій половині 1980-х рр.
Перша половина XIX в
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси