Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лісові та торф'яні пожежі

Масивні лісові та торф'яні пожежі виникають зазвичай під час посухи. Причинами загоряння служать грозові розряди, короткі замикання в лініях електропередач, порушення правил користування вогнем у лісах і на торф'яної місцевості, самозаймання торфу. При пожежах можуть виникати опіки та отруєння продуктами горіння, останні - на значній відстані від вогнища пожежі з підвітряного боку. Широко практикується прогнозування пожеж і напрямів їх розвитку за візуальними спостереженнями і фотографуванням з космосу, по комплексному показнику, що базується на підсумовуванні коефіцієнтів, що враховують температурні, погодні, географічні та інші умови.

Пожежі - це неконтрольований процес горіння, що тягне за собою загибель людей і знищення матеріальних цінностей. Відомо, що 90 % пожеж виникає з вини людини і тільки 7-8 % від блискавок.

Основними видами пожеж як стихійних лих, що охоплюють, як правило, великі території в кілька сотень, тисяч і навіть мільйонів гектарів, є ландшафтні пожежі - лісові (низові, верхові, підземні) і степові (польові). Наприклад, лісові пожежі в Західному Сибіру в 1913 р. за літо знищили близько 15 млн га. Влітку 1921 р. при тривалої посухи і ураганних вітрах пожежами було знищено понад 200 тис. га цінної марійської сосни. Влітку 1972 р. в Підмосков'ї розвинулися при тривалій посусі торф'яні та лісові пожежі охопили значні площі лісів, знищивши при цьому деякі родовища торфу.

Лісові пожежі по інтенсивності горіння поділяють на слабкі, середні і сильні, а за характером горіння - низові і верхові пожежі - на швидкі і стійкі.

Лісові низові пожежі характеризуються горінням лісової підстилки, пригрунтового покриву і підліску без захоплення крон дерев. Швидкість руху фронту низової пожежі становить від 0,3-1 м/хв (при слабкому пожежі) до 16 м/хв (1 км/год) (при сильній пожежі), висота полум'я - 1-2 м, максимальна температура на кромці пожежі досягає 900° С.

Лісові верхові пожежі розвиваються, як правило, з низових і характеризуються горінням крон дерев. При швидкому верховій пожежі полум'я розповсюджується головним чином з крони на крону з великою швидкістю, яка досягає 8-25 км/год, залишаючи іноді цілі ділянки незайманого вогнем лісу. При стійкому верховій пожежі вогнем охоплені не тільки крони, а й стовбури дерев. Полум'я розповсюджується зі швидкістю 5-8 км/год, охоплюючи весь ліс від ґрунтового покриву і до вершин дерев.

Підземні пожежі виникають як продовження низових або верхових лісових пожеж і розповсюджуються по що знаходиться в землі торф'яному шару на глибину до 50 см і більше. Горіння йде повільно, майже без доступу повітря, зі швидкістю 0,1-0,5 м/хв з виділенням великої кількості диму і освітою вигорілих порожнин (прогарів). Тому підходити до осередку підземної пожежі треба з великою обережністю, постійно промацуючи фунт шостому або щупом. Горіння може тривати довгий час навіть взимку під шаром снігу.

Степові (польові) пожежі виникають на відкритій місцевості при наявності сухої трави або дозрілих хлібів. Вони мають сезонний характер і частіше бувають влітку по мірі дозрівання трав (хлібів), рідше навесні й практично відсутні взимку. Швидкість їх розповсюдження може досягати 20-30 км/ч.

Основними способами боротьби з лісовими низовими пожежами є: захлестывание кромки вогню, засипання його землею, заливання водою (хімікатами), створення загороджувальних та мінералізованих смуг, пуск зустрічного вогню (отжиг). Він починається з опорної смуги (ріки, струмки, дороги, просіки), на краю якої, зверненому до пожежі, створюють вал з горючих матеріалів (сучків сушняку, сухої трави). Коли почне відчуватися тяга повітря в бік пожежі, вал підпалюють спочатку навпроти центру фронту пожежі на ділянці 20-30 м, а потім після просування вогню на 2 - 3 м і сусідні ділянки. Ширина випалюваної смуги повинна бути не менше 10-20 м, а при сильному низовому пожежі - 100 м.

Гасіння лісової верхової пожежі здійснювати складніше. Його гасять, створюючи загороджувальні смуги, застосовуючи відпал і використовуючи воду. При цьому ширина загороджувальної смуги повинна бути не менше висоти дерев, а випалюваної перед фронтом верхової пожежі - не менше 150-200 м, перед флангами - не менше 50 м.

Степові (польові) пожежі гасять тими ж засобами, що і лісові. Підземні пожежі гасять в основному двома способами. При першому способі навколо торф'яної пожежі на відстані 8-10 м від її кромки копають траншею (канаву глибиною до мінералізованого шару ґрунту або до рівня ґрунтових вод і заповнюють її водою. Другий спосіб полягає в пристрої навколо пожежі смуги, насичена розчинами хімікатів. Для цього з допомогою мотопомп, оснащених спеціальними стовбурами-піками (голками) завдовжки до 2 м, шар торфу зверху нагнітається водний розчин хімічно активних речовин-змочувачів (сульфанол, пральний порошок і ін), які в сотні разів прискорюють процес проникнення вологи в торф. Нагнітання здійснюють на відстані 5-8 м від передбачуваної кромки підземного пожежі і через 25-30 см один від одного.

Цей спосіб з метою підвищення продуктивності, мабуть, можна вдосконалити, проклавши на ділянці 100-200 м спеціальний пожежний рукав з відводами для підключення поживних шлангів-голок, попередньо встановлених в грунті. Одна пожежна машина з комплектом голок (300-500 шт.) і рукавів може переміщатися уздовж кромки підземного пожежі і нагнітати розчин.

Спроби заливати підземну пожежу водою успіху не мали.

При гасінні пожеж особовий склад формувань піддається впливу диму, а також оксиду вуглецю. Тому при високій концентрації оксиду вуглецю (більше 0,02 мг/л, що визначається з допомогою газосигнализатора) роботи повинні проводитися в ізолюючих протигазах або фільтруючих з гопкалитовыми патронами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прогнозування і оцінка обстановки при лісових пожежах
ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА
Прогнозування і оцінка обстановки при аваріях, що супроводжуються пожежами
Причини пожеж і вибухів на виробництві
Загальна характеристика лісового права
Ранній залізний вік лісової території Східної Європи, Північної Азії та далекого Сходу
Державний кадастровий облік лісових ділянок
Методи судової пожежно-технічної експертизи
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ЛІСОВОГО ФОНДУ
Історія розвитку лісового права і законодавства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси