Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Бронзовий вік

Основні події та винаходи:

o поширення виробів з бронзи на всій території Євразії;

o складання господарських типів і культурно-історичних спільностей, їх зв'язок з природним середовищем;

o остаточне оформлення гірничо-металургійних центрів і провінцій;

o шляхи розповсюдження металу і новацій.

Кавказ і Середня Азія в епоху бронзи

Кавказ в бронзовому столітті відігравав особливу роль, яка визначалася його територіальним розташуванням на стику Європи і Азії, близькістю до найдавніших вогнищ цивілізації і тим, що територія був одним з центрів бронзової металургії. На Кавказі рано виникла видобуток палеометаллов. В епоху бронзи Кавказ став гірничо-металургійної областю з принаймні двома центрами - північнокавказьким та закавказьким.

У цьому регіоні в бронзовому столітті склалося кілька археологічних культур. Вони мали деякі спільні риси: розвинуте скотарство та землеробство, переважання фарбованої (писаний) кераміки, наявність циклопічних споруд з величезних каменів. Згідно населення Кавказу з жителями Передньої Азії сприяли поширенню деяких досягнень передневосточной цивілізації. В ході розкопок у різних частинах Кавказу були знайдені мечі древнеассірійскіх форм, передньоазійські сокири, давньосхідні сокири.

Епоха ранньої бронзи на Північному Кавказі представлена майкопської культурою (середина - друга половина 3-го тисячоліття до н. е..), названої; так за раскопанному в кінці XIX ст. на р. Білої Майкопскому кургану. Величезна похоронна камера з 10-метрової насипом кургану розділена на три відсіки дерев'яною перегородкою. Головне поховання знаходилося в південному відсіку. Там був виявлений скелет чоловіка. Його голову прикрашала золота діадема і безліч дорогих прикрас, які свідчать про те, що висів над небіжчиком матерчатий балдахін на срібних кілочках, прикрашених литими з золота і срібла фігурками биків. На балдахине були нашиті золоті бляшки, що зображують львів. У двох інших відсіках були поховані жінки з господарським інвентарем. В камері виявлені мідні кинджали, плоскі сокири, золоті і срібні судини. На одному з срібних посудин, прикрашених карбуванням, зображені йдуть один за одним звірі на тлі порослих лісом Кавказьких гір і стоїть на горі ведмідь. Очевидно, в Майкопському кургані був похований вождь.

Предмети майкопської культури знайдені в курганах біля Новосвободской, в Нагірному Карабаху, біля хутора Світанок і Ульского аулу. До майкопської культури належать предмети Старомышатского скарбу: срібні посуд і фігурки бика і антилопи, золота голівка лева, золоті скроневі кільця і ін

Рис. 33. Бронзовий вік Кавказу:

1 - поясна пряжка; 2 - фрагмент орнаментованого поясу; 3 - сокира з гравіюванням; 4 - кинджал; 5 - бронзовий гачок; в - шпилька (кобанская культура); 7 - керамічний посуд триалетской культури; 8 - золотий інкрустований кубок ( триалетская культура)

Для західної частини Кавказу були характерні кам'яні погребальні споруди типу дольменів. Унікальні кам'яна багатокутна гробниця Новосвободской і гробниця з кам'яних плит у Нальчикском кургані. У більшості курганів останки знаходилися в скорченому положенні на боці, розташовуючись головою переважно на південь. Ареалом поширення майкопської культури були Північно-Західний Кавказ, Кабардино-Балкарія, Чечня і Інгушетія, територія від Таманського півострова на заході до Дагестану на сході. У центральних і західних районах Північного Кавказу розташовані найбільш ранні пам'ятки майкопського типу.

Відомо декількох десятків поселень майкопської культури - Мешоко, Хадзжох у р. Кисловодська, Нальчикское, Долинське та ін. Багато поселення були укріплені. Житла являють собою каркасні споруди, обмазані глиною і розташовані по колу, всередині знаходяться очажні ями і залишки сховищ для запасів. Серед знарядь праці відомі кам'яні зернотерки, терочники, клиновидні сокири, долота, відбійники, отжимники, вкладышевые пластини, проколки, рибальські кістяні гачки, глиняні пряслиця, зроблені з черепків від судин. З предметів озброєння знайдені кременеві наконечники дротиків і стріл, круглі кулі для пращі, а з прикрас - кам'яні браслети і підвіски. Виробів з металу в майкопских поселеннях багато. Це бронзові шильца, браслети, долота, пронизки, пластинки.

В епоху ранньої бронзи майже всі Закавказзі, Північно-Західну частину Ірану і Східну Анатолію охоплювала куро-аракська культура. На півночі й північно-сході вона займала територію Дагестану, Чечні, Інгушетії і деякі райони Північної Осетії. Куро-аракська культура в основному вивчена за поселень. Найгустіше були заселені Араратська рівнина у Вірменії, Картлійська низовина в Грузії, басейн Кури в Азербайджані і дагестанське узбережжі Каспійського моря. Пам'ятки цієї культури є другий шар Кюль-Тепе I в Нахічевані, Мингечаурский комплекс в Азербайджані; Шенгавіт, Гарни, Ечміадзін у Вірменії та ін.

Поселення розташовувалися біля річок, на природно укріплених пагорбах, на ділянках, сприятливих для розвитку землеробства і скотарства. Як і в попередню епоху, основним типом житла були круглі будинку на кам'яному фундаменті, відомі також прямокутні глинобитні будинки, складені з сирцевої цегли, площею до 60 кв. м з глиняними товстостінними переносними вогнищами. У деяких поселеннях відкриті великі господарські ями для зберігання зерна. Обробка землі здійснювалася примітивної сохою із застосуванням тяглової сили тварин. Виявлено значну кількість злаків і кам'яних зернотерок. З 3-го тисячоліття до н. е. скотарство було пов'язано з сезонними перегонами худоби з долин в гори, що сприяло освоєнню та заселенню гірських районів.

У Закавказзі були знайдені і поховальні комплекси коро-аракской культури. Поховальні споруди були різними: підкурганні поховання, грунтові поховання в могилах овальної форми і кам'яних ящиках. Серед способів поховання відомі поховання останків в скорченому положенні на боці, відомі випадки трупоспалення. Куро-аракська культура проіснувала до кінця 3-го тисячоліття до н. е.

У 2-му тисячолітті до н.е. в різних районах Кавказу склалося кілька археологічних культур, що відрізнялися своїми особливостями. Значну територію Північного Кавказу від Кубані і Ставропілля до Грозного займали племена північнокавказької культури. На захід від неї аж до Чорноморського узбережжя розселялися племена прикубанской культури епохи бронзи. На величезній площі східній частині Кавказу (до Дербента на півдні) проживали племена каякентско-хорочаевской культури. У Центральному Кавказі сформувалася цептральнокавказская (кобанская) культура, в басейні р. Кура виникла самтаврская культура, на схід від неї р. Алазані і Іорі - східно-закавказька, а на південь - триалетская культура. Абхазію і узбережжя Чорного моря від Гагр до Батумі населяли племена колхідської культури епохи бронзи.

Відносно добре вивчена північнокавказька культура, сформована на основі передувала їй майкопської культури. Її пам'ятки відкриті в річкових долинах Терека і Кубані, в степах Ставропілля і високогірних районах. Ще в минулому столітті були досліджені кургани у Ульского аулу, станиць Novolabinskoj, Келермеской, Воздвиженської у р. Армавіра і в околицях р. П'ятигорська. Курганні могильники північнокавказької культури містять скорчені (а пізніше - витягнуті) останки, розміщені в ямах, викладених кам'яними плитами. Для раннього етану культури характерні кістяні вигнуті шпильки, кам'яні товкачі, крем'яні наконечники стріл і кам'яні шліфовані сокирки з просвердленим отвором для ручки, глиняні чорні судини, вкриті ялинковим орнаментом. Форма їх різна: одні нагадують банки, інші мають високу шийку і кулясте тулово (глечики), зустрічаються масивні і приземкуваті судини. Серед бронзових знарядь праці особливо багато сокир і тесел, доліт, листоподібних ножів, різних витончених і багато прикрашених шпильок. Встановлено, що землеробство у племен північнокавказької культури поєднувалося з яйлажным сезонним скотарством і полюванням. Важливу роль у господарстві грала металургія і обробка металів.

Рис. 34. Предмети кобанской культури Північного Кавказу

(за А. В. Мелюковой та ін)

Пізній період північнокавказької культури зазвичай називають кобанским, виділяючи його в окрему культуру. Кобанская культура збігається з кінцем бронзового і початком раннього залізного віку. Свою назву вона отримала за назвою могильника, розташованого біля с. Верхній Кобан (XV-X ст. до н. е..). У похованнях кобанской культури багато бронзової та керамічного посуду: обпалених судин з ручками, прикрашених геометричним орнаментом, бронзових кухлів з зооморфними ручками, чаш та мисок. Серед знахідок виділяються втульчатиє наконечники списів, гарні бойові сокири з сечкообразным лезами і довгими витонченими обухами, гравіровані кинджали з ажурними рукоятками, серпи і мотики, бронзові ложечки, щипці, пластини (прикраси пояса). Деякі з предметів покриті орнаментом і зображеннями різних сцен. Зустрічаються атрибути кінської збруї - вудила, бляшки від збруї, що свідчать про широке використання коней для верхової їзди, а також різноманітні прикраси: бронзові фібули-застібки і підвіски у вигляді фігур людей, оленів, коней, собак і кабанів.

В епоху бронзи в південних районах Середньої Азії розвивалася землеробська культура, пов'язана з передувала енеолітичного. Класичним його пам'яткою є поселення Алтин-депе. До епохи бронзи відносяться верхні шари Геоксюр і Намазга-тепе. В цей час складається міське планування і міська культура, також добре вивчена на зазначених поселеннях. Поряд з будинками общинників виявлені монументальні споруди. Багатокімнатні глинобитні будинки зі склепінчастими перекриттями утворювали великі житлові масиви, цілі квартали, поруч розташовувалися ремісничі будівлі. На Алтин-депе відкриті двох - і чотирикімнатні будинки, щільно прилягали один до одного, з виходом на площу всередині забудови. Селище було обнесено стіною, сягала шестиметрової товщини, біля якої знаходилися прямокутні гробниці.

Рис. 35. Комплекс землеробської культури Алтин-депе:

1 - керамічні судини; 2 - друку; 3 - вироби з бронзи; 4 - керамічні статуетки; 5 - голова бика (бронза, інкрустація); 6 - керамічна модель візка; 7 - мастаба (реконструкція)
(за В. М. Массону)

В епоху бронзи збільшилася кількість використовуваного металу. Були виявлені металургійні сурми і ливарні форми, бронзові сарни, ножі, металеві наконечники стріл і прикраси. Тим не менше не були витіснені і кам'яні знаряддя: зернотерки, наконечники стріл з каменю продовжували широко використовуватися.

Окремі ділянки великого поселення Алтин-депе мали різне функціональне призначення: виділяються квартал гончарів і квартал знаті, який відрізнявся плануванням, просторими прямокутними будинками. Особливе місце займали культовий центр - ступеневу башнеобразное споруда, великі сховища і похоронний ансамбль у вигляді анфиладных приміщень різного призначення та поховальної камери. Алтин-депе - це поселення ран негородского типу, центр сільськогосподарської округи, ремесла і релігійний центр.

Знайдені у Алтин-депе предмети свідчать про значний прогрес у гончарній справі і обробці металу, розвиток транспортних засобів, сільськогосподарського виробництва. Тонкостінні судини зроблені на гончарному крузі і добре обпалені. Бронзові предмети різноманітні: масивні тесла, однолезвійний ножі, трикутні і черешкові наконечники стріл, бронзові серпи і прикраси, бронзові і срібні печатки. Таким чином, на базі місцевих енеолітичних культур в епоху бронзи склалася рання цивілізація стародавнього типу.

У 2-му тисячолітті до н. е. виникають урбанізовані поселення і в інших районах Середньої Азії, зокрема у середній течії Амудар'ї. Цілий оазис землеробських поселень відкрито в дельті Мургаба. Культура їх відповідає верхнім верствам комплексу Алтин-депе. Зазвичай центром було велике поселення площею 5 га, навколо якого знаходилися більше дрібні поселення. В їх культурі простежується традиція тієї ж раннеземледельческой культури.

Землеробські поселення раннегородского типу відкриті на території Таджикистану, Узбекистану та Афганістану.

Добре дослідженим поселенням такого типу є поселення і величезний поховальний комплекс Сапали і Джаркутан. Основою планування була фортеця. У центрі знаходився двір, навколо розташовувалися господарські та житлові комплекси. Комплекс Джаркутан знаходиться на правому березі Амудар'ї. Площа поселення близько 100 га, цитадель займає 4 га. Розкопки дозволили виявити спеціалізацію виробництва, про що свідчать позначки на кераміці. Встановлена соціальна приналежність груп похованих у розташованому поруч могильнику. Очевидно, в епоху бронзи Джаркутан був головним центром великого регіону на півночі Бактрії.

На північ, в Хорезмі, епоха бронзи представлена стоянками та могильниками тазабагьябской культури. В основному до неї відносяться поселення, розташовані на берегах невеликих приток в дельті Амудар'ї. Тазабагьябская культура відрізняється від культури раннього землеробства типу Анау.

Люди жили в прямокутних землянках. Стіни споруджувалися з дерев'яних стовпів, переплетених очеретом і обмазаних глиною. У центрі будинку знаходився осередок для обігрівання приміщення, уздовж стін розташовувалися ще кілька невеликих осередків, навколо яких зосереджена основна маса археологічних матеріалів. Очевидно, ці осередки належали окремих парних сімей.

Значний матеріал для досліджень дали розкопки могильника Кокча III тазабагьябской культури.

В середині 2-го тисячоліття до н. е. в Хорезмі існувала суярганская культура, відома, але поселень Джанбас VI, Кбкча II та ін. До кінця 2-го тисячоліття до н. е. Суярганские поселення розташовувалися на великих площах. Їх населення займалося землеробством і скотарством.

Пам'ятники Хорезму бронзового століття пов'язані з виникненням тут первісного іригаційного землеробства.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Бронзовий вік євразійських степів
Кінець бронзового століття, культури та міграції
Мистецтво бронзового століття Євразії
Бронзовий вік лісовій і лісостеповій території Росії
Бронзовий вік на території Білорусі
Кавказ, Закавказзя і Середня Азія після розпаду СРСР
Середні століття
Арабські країни Азії, Кавказ, Середня Азія, Афганістан
Філософія Середніх віків та епохи Відродження
Кавказ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси