Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Службовий етикет

Справа, якою займається ділова людина, - це його своєрідна служба. Тільки це не служба, присвячена незримим і абстрактним суспільним ідеалам, а служба справі. На цій службі він спілкується з колегами, партнерами, підлеглими, і таке спілкування має свої позиції, свої правила, свій етикет.

Етикет в широкому сенсі слова є звід правил і приписів, що визначають відносини між людьми. Службовий етикет - це норми службового спілкування. Для даної системи правил доречним буде все, що прийнято в суспільстві, за винятком, зрозуміло, тих особливостей спілкування і поведінки, які пов'язані з дозвіллям, культурою відпочинку. В основі етикету службового спілкування лежать прагматичні норми ділової комунікації, імперативи управління і самоврядування.

У результаті вивчення матеріалу даного розділу студент або зацікавлений читач повинен:

- знати принципи і правила ділової етики та етикету;

- вміти встановлювати позитивний контакт з діловими партнерами, дотримуючись вимог службового етикету та дипломатичного протоколу;

- володіти навичками гідної поведінки у різноманітних ситуаціях ділового спілкування.

Ділова етика й етикет

Характеристика понять "ділова етика" і "етикет"

Ділове спілкування - це складний багатоплановий процес розвитку контактів між людьми в службовій сфері. Його учасники виступають в офіційних статусах і орієнтовані на досягнення мети, конкретних завдань. Специфікою є регламент - підпорядкування встановленим обмеженням, які визначаються національними і культурними традиціями, професійними і етичними принципами.

Відомі "писані" і "неписані" норми поведінки в тій чи іншій ситуації офіційного контакту. Прийнятий порядок і форми обходження на службі називається діловим етикетом.

Діловий етикет - це певні правила поведінки людей у сфері бізнесу і ділових контактів. Він визначає взаємини між начальником і підлеглим, між працівниками компанії і клієнтами, а також включає в себе правила ведення ділової переписки, вміння вести телефонні переговори та обмінюватися візитними картками, ритуали, манери поведінки, мистецтво ведення ділових переговорів і торгів, культуру забезпечення реклами, презентацій і т. д.

Його основна функція - формування правил, що сприяють взаєморозумінню людей. Другою за значенням є функція зручності, тобто доцільність і практичність.

Етика та етикет ділових відносин та підприємництва були об'єктом дослідження ще в найдавніші часи. Мабуть, вперше до цієї проблеми звернувся великий давньогрецький філософ Аристотель. У своєму трактаті "Етика Нікомаха" він писав про моральні засади прибутку, торгів, лихварства. Його міркування про справедливою ціною можуть розглядатися як своєрідне повчання для підприємців.

Основи сучасного вітчизняного ділового етикету фактично були закладені в 1720 р. "Генеральним регламентом" Петра I і зберігають свою актуальність дотепер.

Сьогодні діловий етикет включає в себе:

- норми, які діють у сфері спілкування між рівними за статусом членами колективу (горизонтальний зріз);

- настанови, що визначають характер контакту керівника і підлеглого (вертикальний зріз).

Діловий етикет - це ази бізнесу, і якщо ділова людина не опанував їх, то його справа, як правило, ґрунтується на "поганих інстинктах": урвати, обдурити, схитрити, злукавити. Серйозний бізнесмен швидше понесе збиток, ніж порушить діловий етикет. Після збитку завжди можна добитися прибутку, але після втрати реноме відновити його вдається не завжди.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості службового етикету
Норми етикету
Службова дисципліна на цивільній службі
Етикет. Основи ділової етики
Основні поняття етики та етикету ділового спілкування
Основні принципи ділового етикету
Основні поняття етики та етикету ділового спілкування
Етикет. Основи ділової етики
Основні характеристики етики ділового спілкування у країнах Сходу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси