Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Перехід до виробничого господарства

Близько 4,5 тисячоліть тому почалося нове похолодання на Руській рівнині. В результаті тут розрослися хвойні ліси, а широколистяні, навпаки, скоротилися. Разом з ними зменшилися трав'яний покрив і зарості чагарнику, служили основним джерелом їжі для травоїдних тварин.

Чоловік почав підгодовувати диких тварин. Пізніше деяких з них він зміг приручити. Поряд з житлом з'явилися свині, кози і вівці. Одомашнення тварин - важливий крок у господарській еволюції, який відкривав у перспективі можливість для переходу до скотарства. Збільшена потреба в рослинній їжі і рослинних кормах підштовхнула до землеробським занять. Колишні мисливці і збирачі повинні були навчитися самі вирощувати рослини.

Так, поступово людина переходив від споживають форм господарства - збиральництва і полювання до відтворюючих - землеробства і скотарства. Це призвело до серйозних змін у всіх сферах життя. Історики навіть говорять про неолітичної революції. Дійсно, перехід до виробляючої формі господарювання призвів до змін у всіх сферах діяльності людини в матеріальній і духовній культурі, способі життя, соціальному устрої.

Заняття землеробством вимагало тривалого проживання на одному місці - осілого способу життя. Скотарство ж, навпаки, передбачало постійні кочівлі з одного пасовища на інше. Почалося відділення землеробських племен від скотарських.

Ці зміни - свідоцтва важкої боротьби людини за виживання. У цій боротьбі люди пристосовувалися до природи, вдосконалювали знаряддя праці, знаходили нові способи взаємодії один з одним. Основним матеріалом для виготовлення знарядь праці, як і раніше залишався камінь. Потреби в ньому були настільки великі, що вже в неоліті почалися гірські розробки. В них нерідко знаходять рогові мотики і кирки. Крім кременя освоюються нові породи каменю: гірський кришталь, нефрит, яшма. З'являлися способи микролитической техніки - двостороння оббивка, шліфування, пиляння, свердління. Виробництво кам'яних знарядь виходить на новий рівень - йде процес їх диференціації, відображав основні напрями господарської еволюції. Сокира, з'явився ще в мезоліті, стає основним знаряддям виробництва багатьох спільнот.

Кераміка, поки ще ліпна, ще одне "завоювання" неоліту. Зроблені з кераміки судини дозволили перейти до вареної їжі, спростили проблему зберігання запасів. В неоліті були винайдені човен і тканина.

Неолітична революція вплинула па соціальні відносини. Значення набувають більш великі спільноти - племена, які об'єднували кілька пологів. Родоплемінної лад характеризується більшою мобільністю. Господарська життя спонукає до освоєння нових територій. Розселення призводить до знайомства і зіткнення з іншими племенами. Обмін, причому не тільки матеріальний, але й культурний, стає невід'ємною частиною розширюються міжплемінних контактів. Плем'я вже не мислимо без вождя, наділеного спочатку, мабуть, різними функціями - від військових до релігійних. Навколо вождя формується племінна верхівка. Поховання вождів вже відрізняються від поховання пересічних одноплемінників за багатством і різноманітністю поміщених у них предметів. Багато дослідників вважають ці факти свідченням прояву майнової нерівності.

Територія Росії включала в часи неоліту декілька природно-кліматичних зон, відмінних від сучасних. Залежність древнього людини від навколишнього середовища виразилася в тому, що тут сформувалися дві великі зони господарства: традиційна - переважно привласнювального типу (полювання і збиральництво) та зона виробляє господарства. До землеробства, наприклад, тяжіли племена, що жили в Буго-Дністровському межиріччі. У лісостеповій і степовій зонах межиріччя Дніпра та Волги і в Північному Причорномор'ї в 5-3 тисячоліття до н. е. жили спільноти, які займалися полюванням і рибальством (дніпро-донецька, сурская, горнокрымская культури). Кінець неоліту відзначений появою сільськогосподарських культур.

В районі лісового неоліту переважає господарство присвающего типу. Археологи звертають увагу на спільні риси для проживаючих на цій великій території племен. Основний тип житла - великі землянки з печами-кам'янками. Селища, як правило, зводять по берегах озер і річок. В кераміці переважають круглодонные і гостродонні посудини, суцільно вкриті гребінчастим або ямковим орнаментом (племена нарвської і неманской культур в Прибалтиці і Ленінградської області, льяловской культури у Волго-Окському басейні). Для племен Волго-Камського межиріччя характерна кераміка з візерунком "крокує гребінки". Неоліт Сибіру добре представлений знахідками, зробленими в Приангарье (исаковская культура).

Культ природи і предків, характерний для кам'яного століття, отримав свій подальший розвиток у неолитическом мистецтві. Широке поширення отримало поклоніння матері-прародительки, берегині домашнього вогнища. Намічаються відомі відмінності в релігійних уявленнях. Для південних областей, де формувалися землеробські племена, більш властиві культи плодючості і сонця. Вони представлені різноманітними знаками і малюнками з міфічними сюжетами про боротьбу сонця з чудовиськами. Для мисливців і збирачів лісової зони характерні культ тварин та духів - покровителів полювання. Зображення шанованих тварин зустрічаються по всій території лісової смуги європейської частини Росії. Численні знахідки статуеток тварин і птахів, які виконували, мабуть, магічні функції.

Справжнім переворотом в історії людства було освоєння металів. Перехід до нього був довгим і не одночасним. Освоєння металу стало можливим тільки на основі виробничого господарства, при наявності деяких, хоча б мінімальних надлишків продуктів харчування, щоб частину часу можна було присвятити виготовлення металевих виробів. Саме тому металургія зародилася в першу чергу в південних областях, де з-за сприятливих природних умов стало рано розвиватися землеробство.

Першим металом, використаним людиною, була мідь - порівняно м'який метал, легко піддавалася холодної ковки. В силу своєї м'якості і рідкості мідні знаряддя не могли витіснити кам'яні. Епоху, що поєднала застосування кам'яних знарядь праці мідними, прийнято називати енеолітом, або меднокаменным століттям.

З появою металевих знарядь зріс обмін між племенами. Багато з них, які використовували мідь, жили далеко від місць її залягання. Постійний обмін підточував замкнутість давніх энсолитических спільнот. З металургійних центрів - до них можна віднести і Кавказ - мідь потрапляла на північ. Таким чином, племена, які жили поблизу родовищ, отримували додаткові джерела збагачення.

В лісостеповій зоні, на території України і Молдови, в III тисячолітті до н. е. панувала триполъская культура. Система землеробства тут була екстенсивної, що сильно виснажувало грунт. На пізньому етапі (рубіж III-II тисячоліть до н. е.) трипільці перейшли до пастушачого скотарства. Мідні знаряддя трипільці отримували в основному з прикарпатських родовищ.

У степовій зоні мешкали пастушачі племена, які, за їх похоронним обрядом, прийнято відносити до давньоямною культурно-історичної області. Більш екстенсивний, ніж у землеробів, характер господарства штовхав ці племена до зміни місць проживання. Як і багато інших пастушачі народи, вони були войовничими. Головними їх супротивниками були трипільці, яких пізніше вдалося витіснити.

На зміну энеолиту прийшов бронзовий вік. Знаряддя з бронзи - сплаву міді з оловом або іншими добавками - значно твердіша і гостріше, ніж мідні. Бронзовий вік па Древньому Сході привів до утворення перших класових суспільств і держав. В Європі в силу суворих природно-кліматичних умов бронзові знаряддя ще не могли призвести до серйозних суспільних змін. І лише на півдні бронзові знаряддя сприяли поступового розкладання первіснообщинного ладу.

У махаємо країні поява бронзи вплинуло на спосіб життя племен, що жили на Кавказі. Це добре видно на прикладі майкопської культури (II тисячоліття до н. е..). Племена Північного Кавказу, підтримували тісні економічні і культурні зв'язки з найбільш розвиненими в той час районами Передньої Азії, особливо з стародавніми цивілізаціями Дворіччя, знали вже не тільки майнову диференціацію, але і виділення родоплемінної верхівки. Про це свідчить розкопаний під Майкопом курган племінного вождя. Влада покійного підкреслена висотою кургану - більше 10 м. Одяг вождя прикрашена десятками золотих бляшок з зображеннями, намиста і намиста з золота, срібла і дорогоцінних каменів - вироби ремісників з Середньої Азії, Ірану й Малої Азії. Золота корона на голові також має переднеазиатское походження.

В епоху бронзи стінну зону займали землеробсько-скотарські племена катакомбної та зрубної культур. В лісовій зоні були більш поширені полювання і рибальство; проте і тут, у Волго-Окському межиріччі, жили осілі скотарі, а на схід від них, в Поволжі, - племена, що знали і скотарство і землеробство.

У бронзовому столітті більшість племен займалися одночасно скотарством і землеробством. Тим не менш той або інший тип господарства вже починає домінувати. Намітилося ще в неоліті поділ племен набувало більш чіткий, суспільний характер. Племена скотарів-кочівників росли швидше. Вони нерідко поєднувалися один з одним, створювали племінні союзи. В подальшому тіснили кочівниками в лісостепові і лісові регіони землероби змушені були переходити до нових форм обробки землі. Вони навчилися вирубувати і спалювати ділянки лісу, а звільнену землю розорювати. Перші 2-3 роки такі ділянки давали досить високий урожай. Потім земля скінчився, і людям доводилося продовжувати свій наступ на ліс. Такий спосіб освоєння землі називається підсічно-вогневим або подсекой.

Однак залишена "відпочивати" земля через деякий час знову могла приносити врожай. Тому одного разу звільнені від лісу ділянки не закидали назавжди. Через кілька років їх очищали від кущів і молодих дерев і знову засівали. Це було робити набагато легше, ніж корчувати віковий ліс і розорювати нові ділянки.

Повторне використання вже розчищених земель називається лісовим перелогом. Поступово переліг стає переважаючою формою землеробства в лісостепових і лісових регіонах Росії. Втім, він не міг існувати без подсеки.

У першій половині I тисячоліття до н.е. на території нашої країни з'явилися залізні знаряддя праці. Наступ залізного століття дозволило людині краще захищатися від ворогів і значно швидше, ніж раніше, виробляти все необхідне для життя. Інтенсифікація господарського життя суттєво вплинула на структуру суспільних відносин. Виникли економічні передумови для міжплемінний і родової диференціації. Залізний вік був тісно пов'язаний з переходом до останньої формі суспільного устрою первісного ладу - військової демократії.

Найбільш розвинені культури раннього залізного століття відомі на території Росії і України переважно вже в I тисячоріччі до н.е. в Причорномор'ї: вони залишені кіммерійцями, скіфами, сарматами. В лісовій зоні, у Волго-Окському межиріччі, з VII ст. до н. е. і до початку - середини I тисячоліття н. е. жили скотарські племена дяківської культури. Вони знали і землеробство, але використовували його головним чином для заготівлі кормів. Схід дьяковцев в Поволжі мешкали близькі до них племена городоцької культури, в Приураллі в VII-I ст. до н. е. - ананьинцы, займалися землеробством, скотарством та мисливством. Якщо скіфи і сармати переживали в залізному столітті розкладання родового ладу, то у племен лісової зони, що мешкали в більш суворих умовах, поява залізних знарядь не призвело до настільки швидким змінам. Вимагалося подальший їх розвиток і вдосконалення господарських прийомів.

Окремі племена лісостепової зони середини - другої половини I тисячоліття до н.е. і першої половини I тисячоліття н. е. залишили археологічні культури, в яких переважають поховання з трупосожжениями, хоча зустрічаються і трупоположения. Їх нерідко об'єднують під загальною назвою культур полів поховання. Серед них можна назвати зарубинецьку і Черняхівську культури. Черняховцы Нижньої Наддніпрянщини в першій половині I тисячоліття н. е. вже застосовували плужне землеробство, були знайомі з ковальським і бронзолитейній справою, користувалися гончарним кругом. Ці племена спілкувалися з іншими народами. В їх поселеннях і похованнях зустрічається багато античних монет і речей.

Ареал поширення зарубинецької культури - територія Середнього і частково Верхнього Придніпров'я. Для цієї культури характерні безкурганні. Основне заняття - землеробство і скотарство при широкому поширенні полювання і рибальства. Знаряддя праці - залізні, тоді як бронза використовувалася для виготовлення всякого роду прикрас.

Таким чином, в епоху заліза значно виразніше, ніж у попередній час, проявляється нерівномірність суспільного розвитку. На території Східної Европи співіснували племена, що знаходилися на різних стадіях розвитку. Починається процес розкладання родоплемінного ладу, складаються й основні етнічні спільності, які можна віднести до предків народів, що проживають в сучасній Росії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Перехід до виробничого господарства
Неолітична революція. Культури виробляє господарства
Структурні зрушення в сільському господарстві та перехід до індустріального розширеному відтворенню
Світове господарство на початку ХХІ століття, його основні суб'єкти та закономірності розвитку
Перехід творів у суспільне надбання
Організація і компетенція Міністерства сільського господарства РФ, підвідомчих йому федеральної служби та федерального агентства
Перехід на електронний документообіг
Особливості розвитку сучасного світового господарства
Міжнародні економічні організації, їх місце і роль в світовому господарстві початку XXI століття
Перехід на інноваційний шлях розвитку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси