Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Пан Великий Новгород"

Тягнулися на величезній території північно-західної Русі новгородські землі являли собою абсолютно іншу модель державно-політичного розвитку. Про політичний устрій Новгорода відомо значно більше, ніж про інших землях Стародавньої Русі, так як цей край не піддавався руйнуванню в результаті набігів різних племен. З 1932 р. у Великому Новгороді постійно ведуться археологічні розкопки, в ході яких в 1951 р. були знайдені берестяні грамоти, їх число в даний час складає більше тисячі. Дослідження підтвердили, що Великий Новгород - це щодо "новий" місто, що виникло в середині X ст. з селищ об'єдналися племінних спілок (кривичів, словен, мері й чуді), а через століття була побудована перша міська фортеця. Новгород - це не тільки місто, але і велику державу, ніколи не дробившееся на уділи.

Витоки особливого державно-політичного устрою "Пана Великого Новгорода" йдуть у глибоку давнину, коли верхівка слов'янські і угро-фінських племен очолила федерацію Півночі, перетворившись потім у новгородське боярство. На відміну від інших земель, де боярський чин міг бути присвоєно князівського раднику або старшого дружинника, новгородськими боярами ставали по народженню лише представники 40-50 пологів. Археологи довели, що кожному з цих родів належали 8-10 садиб, протягом століть переходили у спадок. Такі садиби представляли собою потужні господарські комплекси, в які входили панські хороми, численні господарські будівлі та ремісничі майстерні. Залежне новгородське мастеровое населення становило опору боярських родів. У X-XI ст. новгородські бояри (а не князі) здійснювали збір податків. Надалі боярство перетворилося у землевласників, і в XIV ст. 90% новгородських володінь стають їх вотчинами.

Участь новгородських бояр у міському управлінні полегшило підпорядкування вільних общинників і городян, а захоплення величезних вотчин забезпечив їх контроль над економікою і політичне панування. Новгородське боярство не було єдиним: їхні клани змагалися один з одним, спираючись на населення своїх центрів та решт - міських районів на чолі з кончанскими старостами. Поряд з боярськими садибами знаходилися двори землевласників - "житъих людей" (заможних городян), ремісників, духовенства і "черныхлюдей". Все населення вулиці становило уличанскую громаду і збиралося на уличанское віче; своє віче було і у кожного міського кінця, збирався на перехрестях вулиць. Крім включення в уличанские громади, всі небоярское населення для участі в ополченні та сплати податків поділялася на десять сотень, а на чолі цього пристрою - тисячі - стояв виборний тисяцький, який представляв інтереси пересічних громадян. Сільське населення знаходилося в залежності від землевласників-бояр і було зобов'язане платити данини, "корми" і "проторы" - мита адміністрації, будувати фортеці на рубежах.

Вищим законодавчим органом влади "Пана Великого Новгорода" було віче. Судячи з розміру вічевому майдані, воно складалося з відносно невеликого числа учасників (до 500). На площі містилася трибуна для керівництва республіки, а також лави для інших (рядових) членів, обраних від населення. Про склад віча точних даних немає. Одні автори вважають, що у віче входили виключно бояри, а інші вважають можливим і більш широкий склад представництва.

Главою виконавчої влади в Новгороді був посадник, який представляв який-небудь з боярських кланів. Однак і до, і після 1136 р. покликані князі чинили серйозний вплив на політику Новгорода через своїх прихильників. У XII в. новгородці часто змінювали князів, але й князі міняли посадників, використовуючи протиріччя між боярами. Тільки до XIII ст. республіканський лад оформився остаточно: відносини Новгорода з князями були врегульовані в договорах, а посадник став обиратися на один рік з числа п'яти довічно обраних кончанских посадників. Тоді ж новгородське боярство привласнило собі і посади тисяцьких.

Обмеження строку посадничества повинно було послабити боротьбу за владу серед боярства, але цього не сталося. Навпаки, з 1354 р. стали обиратися шість посадників з бояр, які представляли різні клани, на початку XV ст. їх кількість збільшилася до 18, а до кінця XV ст. - до 36.

З 1156 р. в "Пана Великому Новгороді" обирався і глава церкви - єпископ (архієпископ), потім прямував на поставлення до митрополита Київського. Новгородський архієпископ виконував роль арбітра в господарчих суперечках, стверджував земельні оборудки, зберігав державну скарбницю і під час конфліктів мирив ворогуючі сторони. У кожної посадової особи був свій апарат, кожен з них у межах своїх повноважень володів судовою владою. Судові права визначалися дійшла до нас "Новгородської судной грамоті" (схема 2).

Систему державно-політичних відносин, що склалися в Новгороді в XII-XV ст. можна визначити як "боярську республіку", оскільки саме в цьому напрямку йшло розвиток влади новгородських бояр. Однак і пересічні городяни брали участь у роботі місцевих органів самоврядування, а під час нерідких повстань чинили на боярську верхівку серйозний тиск. Так, у подіях 1207-1209 рр.., спричинених загостренням боротьби за владу між боярськими угрупованнями, активна роль належала рядовим новгородським общинникам і "чорним людям", що зумовило їх значний розмах.

Приводом для обурення послужило невдоволення політикою посадників з боярського роду Мирошкиничей, особливо Дмитра Мирошкинича, який на віче був звинувачений в свавілля і незаконних поборах. Проти нього виступили не тільки рядові новгородці-общинники,

Система управління Новгородської феодальної республікою (

Схема 2. Система управління Новгородської феодальної республікою ("Паном Великим Новгородом")

але й "кращі люди" з середовища бояр і купців. Загострення внутриобщинного конфлікту зумовило втручання впливового великого князя володимирського Всеволода Велике Гніздо, ставленик якого правив у цей час у Новгороді. Згідно з рішенням віча посадник Дмитр був позбавлений влади і підданий покаранню. Все майно роду Мирошкиничей конфіскували і розпродали, а гроші передали в казну, а потім розподілили між жителями. Хвилювання 1207-1209 рр .. призвели і до погрому садиб прихильників Мирошкиничей. У підсумку влада перейшла від представників боярства Неревского кінця до боярам Людина кінця. Таким чином, новгородське боярство, повністю підкоривши своїй волі всі політичні інститути Новгорода, підривало соціальну базу його самостійності, що послаблювало республіку.

Період 1227-1230 рр. був відзначений могутнім соціальним рухом проти новгородських правлячих угруповань і виборних влади - посадників, тисяцьких і князів, які в цей період неодноразово змінювалися під тиском віча. Причиною заворушень стали події, пов'язані з діяльністю волхвів. Язичницькі жерці в 1227 р. передбачили недорід і були спалені на княжому дворі. Коли після цього дійсно настали неврожайні роки, невдоволення охопило всю новгородську громаду і набуло форму гострого соціально-політичного конфлікту. Восени 1228 р. був вигнаний з міста архієпископ Арсеній, звинувачений у дачі князю винагороди за постанову па кафедру. Аж до 1230 р. за активної участі рядових общинників-новгородців, зміна правлячих кланів в "Пана Великому Новгороді" відбувалася неодноразово.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Освіта - "великий зрівнювач"?
Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)
РАДЯНСЬКА ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ (1941-1945)
Великі географічні відкриття (ВГО)
Великий шовковий шлях
Велике Володимирське князівство
Культура СРСР в роки Великої Вітчизняної війни
Велика депресія в країнах з ринковою економікою
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси