Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Податок на додану вартість

Порядок обчислення і сплати податку визначено главою 21 НК РФ.

Платниками податків даного податку визнаються:

(1) організації;

(2) індивідуальні підприємці;

(3) особи, які здійснюють переміщення товарів через митний кордон РФ.

Не є платниками ПДВ організації та індивідуальні підприємці (крім платників податків акцизів), у яких сума виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) протягом трьох попередніх послідовних календарних місяців не перевищила без ПДВ 2 млн руб. Ця норма не застосовується до осіб, що здійснюють ввезення товарів на митну територію Росії. Звільнення від сплати ПДВ надається платнику податків терміном на рік і може бути продовжено.

Об'єктом оподаткування зізнаються такі операції:

(1) реалізація товарів (робіт, послуг) на території РФ;

(2) передача на території РФ товарів (виконання робіт, надання послуг) для власних потреб, витрати на які не приймаються до відрахування при обчисленні податку на прибуток організацій;

(3) виконання будівельно-монтажних робіт для власного споживання;

(4) ввезення товарів на митну територію РФ.

Оподатковуваний оборот визначається виходячи з продажної вартості товарів, робіт і послуг без включення до них податку на додану вартість. Для цілей оподаткування під ціною розуміється ціна, зазначена сторонами угоди.

При наданні посередницьких послуг оподатковуваним оборотом є сума доходу, одержаного у вигляді надбавок чи винагород. У заготівельних, постачальницько-збутових, торговельних та інших підприємств, що займаються продажем та перепродажем товарів, в тому числі за договорами доручення і комісії, оподатковуваний оборот визначається, виходячи з вартості реалізованих товарів без ПДВ. По товарах, що ввозяться на територію РФ, в оподатковувану базу входять: митна вартість товару, мито, а по підакцизним товарам - сума акцизу.

Підприємство самостійно визначає момент реалізації товарів для цілей оподаткування. Датою виникнення податкового зобов'язання при розрахунку ПДВ є рання з наступних дат: день відвантаження товару (робіт, послуг); (б) день оплати товарів (робіт, послуг); (в) день пред'явлення покупцеві рахунку-фактури.

З 1 січня 2006 р. введено єдиний метод сплати ПДВ - "по відвантаженню". До запровадження цього принципу для вирахування ПДВ була потрібна обов'язкова оплата товару, тепер досить мати рахунок-фактуру як підстава для прийняття до обліку придбаних матеріальних цінностей, виконаних робіт або наданих послуг.

Не підлягають оподаткуванню, наприклад, такі операції:

(1) здача в оренду службових та жилих приміщень іноземним громадянам або організаціям, акредитованим в РФ;

(2) реалізація медичних товарів вітчизняного та закордонного виробництва за переліком, затвердженим Урядом РФ:

(3) послуги з утримання дітей у дошкільних установах, заняття з неповнолітніми дітьми у гуртках та секціях;

(4) реалізація продуктів харчування, вироблених столовими при навчальних, медичних закладах, що повністю або частково фінансуються з бюджету;

(5) послуги з перевезення пасажирів транспортом загального користування (крім таксі);

(6) банківські операції (за винятком інкасації);

(7) послуги, що надаються установами освіти, культури, мистецтва і т. д.

При визначенні податкової бази враховуються всі доходи, отримані як у грошовій, так і в натуральній формі. Якщо при реалізації товарів застосовуються різні податкові ставки, податкова база визначається окремо по кожному виду товарів, оподатковуваних з різних ставками.

Податковий період - квартал.

Існує три види ставок ПДВ:

(1) оподаткування за нульовою ставкою здійснюється при реалізації: товарів, які розміщені під митний режим експорту за умови їх фактичного вивезення; послуг по перевезенню товарів, пасажирів і багажу за межі території РФ та ін;

(2) оподаткування за зниженою 10%-ною ставкою застосовується при реалізації продовольчих товарів; товарів дитячого асортименту; наукової книжкової продукції; редакційних та видавничих послуг, а також ліків і виробів медичного призначення;

(3) оподаткування за загальною 18%-ною ставкою проводиться за іншої реалізації.

Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, визначається у вигляді різниці між сумою ПДВ по реалізованих товарах і послугах і виробленими з неї наступними відрахуваннями:

(1) сплачену постачальникам товарів (робіт, послуг), придбаних для виробничої діяльності або для перепродажу;

(2) утриману з доходів іноземних осіб, які не перебувають на податковому обліку в податкових органах;

(3) за товарами, поверненими покупцями;

(4) по витратах на відрядження (на авіаквитки, постіль, житло);

(5) за авансами і передоплату за експортним поставкам.

Усі платники ПДВ повинні складати рахунки-фактури за встановленою формою. Це є підставою для податкових вирахувань. Облік рахунків-фактур повинен вестися в Журналі обліку отриманих і виставлених рахунків-фактур, платник податків зобов'язаний складати Книгу покупок і Книгу продажів. У первинних облікових та розрахункових документах сума ПДВ повинна бути виділена окремим рядком. Якщо товари не оподатковуються, на цих документах робиться позначка "Без ПДВ". Протягом п'яти днів з дня відвантаження товару (надання послуг), включаючи день відвантаження, постачальник зобов'язаний виставити покупцеві рахунок-фактуру, який є підставою для пред'явлення покупцем ПДВ до відшкодування з бюджету.

Сплата податку проводиться за підсумками кожного календарного місяця виходячи з фактичної реалізації за минулий період рівними частками не пізніше 20-го числа кожного з трьох місяців, наступного за минулим податковим періодом. У зазначений термін необхідно подати податкову декларацію. Сплата провадиться за місцем обліку платника податків у податкових органах.

Якщо за підсумками податкового періоду сума податкових відрахувань перевищує загальну суму ПДВ, отримана різниця підлягає відшкодуванню (заліку, поверненню) платнику податків після подання ним податковій декларації та перевірки обґрунтованості відшкодування. При виявленні порушень в ході камеральної податкової перевірки складається акт, виноситься рішення про відшкодування (повністю або частково) суми податку, заявленої до відшкодування, або рішення про відмову у відшкодуванні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Податок на додану вартість (податок на товари і послуги - Goods and Service Tax або GST)
Особливості застосування податку на додану вартість і акцизів у сфері зовнішньоторговельного регулювання
Податок на додану вартість
Податок на додану вартість
Податок на додану вартість
Податок на додану вартість
Податок на додану вартість
Додана вартість акціонерного капіталу (SVA)
Податок на додану вартість
Податок на додану вартість
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси