Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Обов'язки людини та громадянина Російської Федерації

Якщо права і свободи є міра можливої поведінки, пов'язана з реалізацією індивідуальних інтересів, то обов'язок є міра належної поведінки. Справа в тому, що задоволення приватних інтересів не повинно порушувати можливості інших людей. Гарантуючи суб'єктивні права, держава вимагає від особистості виконання певних обов'язків. В обов'язках держава встановлює соціально необхідний варіант поведінки, що дозволяє гармонізувати суспільні та особисті інтереси. За невиконання вимог і розпоряджень держави встановлюються заходи юридичної відповідальності.

Серед обов'язків, закріплених у Конституції Російської Федерації, є такі, які стосуються тільки російських громадян (наприклад, обов'язок захищати Вітчизну), більшість обов'язків поширюється на всіх осіб, що перебувають на території держави.

Перелік обов'язків, прописаних в Конституції, включає вимоги:

o дотримуватися Конституції і законів країни (ст. 15, п. 2);

o поважати права і свободи інших осіб (ст. 17, п. 3);

o піклуватися про дітей та непрацездатних батьків (ст. 38, п. 2 і 3);

o сплачувати податки (ст. 57);

o піклуватися про пам'ятки історії та культури (ст. 44, п. 3);

o зберігати навколишнє середовище (ст. 58);

o захищати Вітчизну (ст. 59);

o отримати основну загальну освіту (ст. 43, п. 4).

Гарантії прав і свобод людини і громадянина

У широкому сенсі гарантії являють собою сукупність соціальних, економічних, політичних, духовних, організаційних, юридичних передумов, засобів і способів, що створюють можливості особистості для здійснення своїх законних інтересів і прав.

Термін "гарантії" в юридичному розумінні означає правові засоби, що забезпечують реалізацію прав людини та громадянина. Гарантії можна розглядати як обов'язки держави.

Конституція Російської Федерації гарантує державний захист прав і свобод людини і громадянина (ст. 45, п. 1). Це правило означає обов'язок держави і його органів різними правовими засобами забезпечити захист прав і свобод, здійснювати їх регулювання. Так, відповідно до Конституції (ст. 80, п. 2) Президент РФ є гарантом прав і свобод людини і громадянина. Обов'язок здійснювати заходи щодо забезпечення прав і свобод входить в число повноважень Уряду РФ (ст. 114, п. "е"). Крім цього, громадяни Російської Федерації мають право звернутися до Конституційного Суду із скаргою щодо порушення їх конституційних прав і свобод (ст. 125, п. 4). Рішення Конституційного Суду обов'язкові для всіх органів державної влади.

Серед засобів державної зашиті слід виділити Уповноваженого з прав людини, який призначається Державною Думою. При здійсненні своїх функцій Уповноважений з прав людини є незалежним. Він інформує парламент про факти порушення прав людини державними органами і посадовими особами. Таким чином здійснюється парламентський контроль за правами людини.

Поряд з обов'язком держави забезпечувати захист прав і свобод особистості існує право самому захищати свої права і свободи всіма способами, не забороненими законом (ст. 45). Іншим важливим засобом забезпечення прав і свобод громадян є судовий захист. Конституція РФ гарантує кожному судовий захист його прав (ст. 46). Об'єктом оскарження можуть бути дії або бездіяльність органів державної влади, їх вирішення, а також закони, дії і укази Президента, постанови Уряду. Особливо слід сказати про гарантії правосуддя. Вони включають принцип презумпції невинності (ст. 49). право на одержання кваліфікованої юридичної допомоги (ст. 48), неможливість надання зворотної сипи закону, що обтяжує відповідальність (ст. 54), право не свідчити проти самого себе, близьких родичів (ст. 51) і т. п.

Крім засобів правового захисту, які надає національне законодавство, Конституція РФ надає кожному міжнародні правові гарантії: право звертатися зі скаргою в міжнародні органи з прав людини, наприклад, Комітет ООН з прав людини. Європейський суд з прав людини та ін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основи правового регулювання військової обов'язки громадян, її реалізації і організації проходження військової служби в Російській Федерації
Права і свободи людини і громадянина
Роль Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації та Уповноважених з прав людини в суб'єктах РФ в захисті прав громадян у сфері соціального забезпечення
Обов'язки людини і громадянина
Екологічні права та обов'язки громадян, громадських об'єднань
Конституційні права, свободи та обов'язки людини і громадянина
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ (ГРОМАДЯНИНА)
ПРОКУРОРСЬКИЙ НАГЛЯД ЗА ДОДЕРЖАННЯМ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА
Права і свободи людини і громадянина
Права і свободи людини і громадянина.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси