Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Основи реклами
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Специфіка розвитку реклами в Росії

Дещо іншими шляхами розвивалася реклама в Росії. Усні повідомлення царських глашатаїв не стосувалися рекламної діяльності взагалі з їх допомогою передавалися лише царські укази. Зате приватні глашатаї, які працюють на купців і роздрібних торговців, були в Росії широко відомі. З кінця XVI ст. досягло книгодрукування і Росії, але на перших порах нічого істотного в рекламну діяльність не принесла.

Розвиток газетної реклами

Видавалася протягом XVII ст. при царському дворі газета "Куранти" була призначена для дуже вузького кола - самого царя і його наближених. В основному в ній передруковувалися статті із західноєвропейської періодики та час від часу давалися повідомлення власних дипломатів з тих самих країн. Деякі дослідники вважають "Куранти" протогазетой, віддаючи пальму першості петровським "Ведомостям", які почали виходити в 1703 р. щодо реклами "Ведомости" не вели якийсь системно побудованої політики. Час від часу на її сторінках з'являлися оголошення щодо, наприклад, лікування на мінеральних водах або про які тільки що вийшли з друку книг. Практику широкого рекламування початку газета "Санкт-Петербурзькі відомості", що прийшла на зміну петровським "Відомостям" в 1728 р. Уже до середини XVIII ст. розділ реклами за обсягом в цій газеті дорівнював її інформаційної частини. Теми для рекламних публікацій були вельми різноманітні.

Приклади

"Продаються огірки кращого соління і зразкової поведінки кучер з дружиною".

"Бажаючі придбати дворову дівку 13 років можуть запитати в семенівському полку в офіцерській лінії".

"Продається старий чепрак, обшитий широкий позументом і бахромою, похідне ліжко, крісла з выдвижною з них ліжком, необшитых кожею і досить зручна дорожня коляска. Запитати про них, їдучи до кінної гвардії в суміжному з Таврійським садом кам'яному будинку живуть над льохом".

(З газети "Санкт-Петербургские ведомости").

Газети XVIII ст. в Росії були ще мало схожі на сучасні як зовні, так і внутрішньо. Не коментовані новини, суха придворна хроніка, переважання передруків з іноземних газет, чутки, вексельні курси - ось інформаційний арсенал цих видань. В кінці XVIII ст. російські газети стають активними розповсюджувачами реклами. З'являються стійкі рубрики для оголошень "Підряди", "Продаж", "Від'їжджають". Публікувалися окремі оголошення про спадщину, зникнення. Інколи оголошення в рубриці "Підряди" і "Продажу" виходили окремими додатками.

В подальшому розвиток періодичної преси в Росії дає ще більш широкий спектр рекламних звернень. Як і в європейських країнах, поряд із поданням комерційної інформації, приватними оголошеннями в рекламі проявляється те, що можна назвати шахрайством, яке добре відомо в сучасній рекламній практиці. Якісь особи пропонували чудодійні лікувальні засоби, можливість збагачення, омолодження і інші чудеса.

Для нашої країни XIX ст. стало століттям появи рекламних видань, які в Європі виникли набагато раніше - в першій половині XVII ст. В Росії початок XIX ст. ознаменоване створенням таких нових столичних газет, як "Санкт-Петербурзькі комерційні відомості" (1802), "Північна пошта" (1809), "Сенатські відомості" (1809), "Геній часу" (1807), "Північна бджола" (1825), "Комерційна газета" (1825) і "Землеробська газета" (1834). Причому приватні оголошення, за твердженням деяких дослідників історії російської реклами, були дозволені тільки в "Санкт-Петербурзьких відомостях" і "Московських відомостях", тоді як інші дослідники вважають, що виключне право друкувати приватні оголошення в Російській імперії в даний період часу надавалося тільки "Губернським ведомостям", монополія яких на рекламу тривала до початку 1860-х рр.

Великою проблемою для розвитку масової періодики в Росії було те обставина, що рівень грамотності у суспільстві був невеликий, до читання (а тим більше до читання газет) на початку XIX ст. була залучена незначна його частина, головним чином заможні дворяни і чиновники. На кожного читача тоді припадало не менше 20 нечитающих. В 1820 р. у країні виходило всього 26 газет і журналів, одноразовий тираж навіть найуспішніших газет, типу "Північна бджола", не перевищував кількох тисяч примірників.

З початком "відлиги", що послідувала за царювання Олександра II, в Росії стали швидко зростати і кількість, і тиражі періодичних видань. Якщо у 1855 р. в країні видавалося лише 139 газет і журналів, то до 1880 р. їх кількість зросла більш ніж втричі - до 483. Населення зростаючих міст розпочато долучатися до преси.

Таким чином, розвиток періодики в Росії в XIX ст. характеризувався становленням російських друкованих видань, а також розвитком в них реклами. Але головним пріоритетом кращих газет і журналів була все ж не комерційна, а суспільно-політична тематика публікацій. Реклама в значній мірі отримала розвиток в російських ЗМІ лише в передреволюційні роки XX ст., коли одне за іншим з'явилися масові видання.

Інші види рекламної діяльності

Інші види рекламної діяльності в Росії також мали місце. Найбільш яскраво і своєрідно виявилася сугестивна рекламна діяльність в ярмарковому фольклорі. Продавці товарів на ярмарках намагалися винайти несхожі на інших "зазывалки". І багатьом, слід вважати найбільш талановитим, це вдавалося. Іноді такі "зазывалки" звучали у віршах - так вони краще і запам'ятовувалися, і сприймалися.

Найбільшою вигадкою відрізнялися ярмаркові виробники задоволень. Так, бажаючим пропонували подивитися єгипетську темряву або подорож навколо світу. Наділі "єгипетська тьма" виявлялася короткотерміновим перебуванням в затемненому наметі, а подорож навколо світу виявлялося банальним подорожжю навколо табуретки. Правда, попередньо за ці сумнівні задоволення стягувалася плата. Можна уявити, що рекламники-зазивали були на висоті.

У своїй книзі про історію розвитку реклами Ст. Ученова і Н. Старих фольклорну усну рекламу в Росії поділяють на три основних напрями. Перше - рекламне творчість рознощиків, коробейников, бродячих ремісників, іноді відносно постійно обходивших улюблені квартали великих міст і вулиці містечок, іноді ж з'являлися в тих чи інших краях від випадку до випадку. Друге - рекламне творчість стаціонарних зазивав, вырабатывавших свої, більш агресивні, як правило, чим рознощики, прийоми усного рекламування. Третє - сама віртуозна, що об'єднує всі прийоми, ярмаркова реклама, у свою чергу, має багатий набір варіантів.

Образотворчі форми реклами отримали в Росії також достатній розвиток. Всім відомий "лубок" - але суті, прототип видовищного плаката-афіші. Найбільшого піку виробництво таких афіш в Росії досягло до середини XIX ст., коли в процес рекламування включилися професійні живописці. Причому тут вже грав роль не тільки мальовничий ряд, але досить ретельно продумувались тексти.

В Росії XIX ст. славиться своїми мальовничими вивісками. Іноді вони були неписьменні, але винахідливості - хоч відбавляй. Поряд з малюнками, текстом дизайн вивіски найчастіше легко вписувався і той товар, який пропонувався у крамниці. Вивіски творчо просували професіонали-художники. Не випадково ж група "Бубновий валет" в 1913 р. цілий зал на своєму вернісажі віддала майстрам-вывесочникам.

Отже, в Росії до початку XX ст. реклама розвивалася але того ж шляху, який трохи раніше пройшла Європа. Правда, російська реклама була дещо специфічна. І якщо в Європі найбільшою мірою приділялася увага рекламування товарів і послуг в друкованих ЗМІ, то в Росії реклама в друкованій періодиці одержала поширення лише до кінця XIX ст.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Історія реклами в Росії і світі
Динаміка розвитку рекламного бізнесу в Росії
Специфіка сегментації користувачів інтернет-реклами
Еволюційні етапи розвитку реклами в світі
Розвиток друкованих ЗМІ та реклами в Європі і США
Основні види реклами та рекламних засобів
Організація рекламної діяльності
Планування рекламної діяльності
Різні типи рекламних агентств, їх переваги та недоліки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси