Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Друга імперія

Період авторитарної монархії.

7 листопада 1852 р. сенат за прямим вимогу Президента видав senatus-консульт, восстанавливавший імперію і проголошував Луї Наполеона імператором французів. 21 листопада це було скріплено плебісцитом, а 2 грудня підтверджено імператорським декретом.

Луї Бонапарт пробився до влади як представник самого численного класу французького суспільства, саме - дрібних селянських власників, консервативних, ізольованих на своїх клаптиках землі - "парцел", охочих зміцнення саме цієї соціальної обстановки, сліпо тримаються за неї і замикаються в ній. Бонапарт і з'явився представником і захисником забобонів мелкособственнических селян, що чекають порятунку для себе і для своєї парцелли в империи1. Імперію ж Бонапарт розумів передусім як сильне і необмежену уряд. Тому він зміцнив і підняв бюрократію, шукав і знаходив у всьому підтримку духовенства, за що розплачувався з лицарської щедрістю за рахунок народу, звів, нарешті, на небувалу висоту армію. Ленін писав, що "...основною історичний ознака бонапартизму: лавірування спирається на воєнщину (на найгірші елементи війська) державної влади між двома ворожими класами і силами, більш або менш врівноважують один одного"2. З встановленням бонапартизму фінансова і промислова буржуазія стала господарем країни: розвиток лихварського і грошового капіталу прийняло небачені розміри, протягом 15 років майже в три рази збільшилось промислове виробництво і зовнішньоторговельний оборот. Разом з цим йшов процес подальшого зубожіння трудящих мас як в місті, так і в селі.

Ставши імператором під ім'ям Наполеона III, цей пройдисвіт і вискочка повів себе не гірше, ніж всякий інший імператор. Він старанно дбав про те, щоб закріпити престол за своїми спадкоємцями, для чого згаданий senatus-консульт встановлював порядок заміщення трону. Він встановив собі самому щорічне жалування в 25 мільйонів франків, для чого 12 грудня 1852 р. був виданий senatus-консульт про цивільному аркуші і дотаціях короні, з докладним розкладом усього, що складало нерухоме і рухоме майно корони (палаци, замки, будинки, маєтки, фабрики, коштовності, предмети мистецтва).

На цьому не зупинилося.

Senatus-консульт від 25 грудня 1852 р. витлумачував і зраджував Конституції 1852 р. у бік встановлення майже необмеженої імператорської влади. Імператору надавалося право головування, коли він знайде за потрібне, в сенаті і в Державній раді, право видання декретів, право розпорядження державними кредитами з наступного затвердження Законодавчих зборів. Бюджет державних витрат, з підрозділами по главах і статтях, представлявся на обговорення Законодавчим зборам і піддавався голосуванні) по міністерствах. Розподіл за розділами кредитів, призначених кожному міністерству, вироблялося імператорським декретом, що видаються Державною радою. Переміщення витрат з одного розділу в інший проводилося також лише імператорськими декретами.

Так створювалися основи режиму другої імперії, який отримав назву авторитарної монархії.

Період авторитарної монархії Наполеона III збігається з посиленням загальноєвропейської реакції після революції 1848 р. Внутрішня політика авторитарної монархії мала на меті охорону "власності, порядку, релігії" і придушення всіх проявів опозиції проти абсолютизму імператорської влади.

Незважаючи на існування законодавчої палати, обирається загальним нібито голосуванням, законодавство, як і інші галузі влади, повністю була зосереджена в руках імператора.

Була встановлена цензура, надзвичайно стеснявшая друк. Видавці газет зобов'язані були вносити заставу в сумі 160 тисяч франків. У разі порушень правил про друк заставу піддавався конфіскації, а газета припиняла своє існування.

Особливо посилилася реакція у 1858 р. після замаху на імператора, вчиненого графом Орсіні. Хоча чоловік, що вчинив замах був італієць і не мав ніяких зв'язків у французькому суспільстві, замах було використано як привід для посилення боротьби проти опозиції. Senatus-консульт 17 лютого 1858 р. наказував кандидатам у депутати особисто з'являтися в префектуру департаменту, де стояла баллотировка, і давати підписку в покорі Конституції і вірності імператору.

Був виданий закон про громадської безпеки, надавав уряду право заарештовувати і засилати без суду тих, хто вже раніше притягувався до відповідальності за політичним справам.

Міністерство внутрішніх справ було об'єднано з військовим, і на чолі об'єднаного міністерства був поставлений генерал Эспинас - безпосередній учасник перевороту 2 грудня. Эспинас почав свою міністерську діяльність з того, що розіслав комісари поліції в департаментах розпорядження про арешти осіб, що викликають політичне підозра, причому було зазначено, скільки саме людей бажано заарештувати в кожному департаменті. Всякі перевищення цих приблизних цифр зустрічалися в Парижі прихильно.

Період ліберальній монархії.

Це була, однак, кульмінаційна точка реакції, після якої спостерігається її поступовий спад. Буржуазія другої імперії нагально потребувала ліберальних реформах, в ослабленні урядової опіки та чиновницького затиску. У зовнішній політиці Наполеон III терпів великі невдачі: він не зумів, подібно Наполеону I, увити лаврами ланцюга, накладені ним на суспільство, і змушений був йти на поступки. Кількома послідовними senatus-консультами створювався як би новий режим, режим "ліберальній монархії". Імператорським декретом від 24 листопада 1860 р. сенату і Законодавчого корпусу було надано право щорічно при відкритті сесій вотировать адресу і відповідь на тронную мова. Цим же декретом були засновані посади міністрів без портфелів, які входили до складу Ради міністрів і зобов'язаних захищати урядові законопроекти перед палатами.

Senatus-консультом від 2 лютого 1861 р. було дозволено друкувати в газетах звіти про дебати в сенаті і Законодавчому корпусі. Senatus-консульт від 31 грудня 1861 р. розширив фінансові права Законодавчого корпусу, надавши право вотировать бюджет державних витрат кожного відомства за розділами. Додаткові і надзвичайні кредити могли ассигновываться лише в силу закону.

В Законодавчому корпусі після виборів 1863 р. вперше з'являється опозиція уряду, представлена п'ятьма депутатами (Олів'є, Жюль Фавр, Ернест Пікар, Генон і Даримон). У 1864 р. був скасований закон Ле-Шапельє, який забороняв освіта робітничих союзів і коаліцій осіб однієї професії, виданий ще у 1791 р.

Зростання робітничого руху та посилення буржуазної опозиції в останні роки другої імперії змусили уряд Наполеона III піти на нові поступки громадській думці. Senatus-консульт 1869 р. встановлював, що володіє законодавчою ініціативою поряд з імператором і Законодавчий корпус. Міністри утворювали раду під головуванням імператора. Вони могли бути членами сенату або Законодавчого корпусу, могли, принаймні, бути присутнім на засіданнях і повинні були вислуховуватися всякий раз, коли вони цього потребують.

Розширювалася участь сенату в законодавстві: раніше він міг відкидати закони лише у випадках їх протиріччя Конституції; тепер він отримав право суспенсивного вето по відношенню до всяких актами Законодавчого корпусу.

Члени сенату і Законодавчого корпусу отримували право запитів уряду.

Конституція 1870 р. і кінець імперії. У 1870 р. Луї Наполеон вважав, нарешті, необхідним дарувати Франції нову і притому ліберальну Конституцію. Senatus-консульт 21 травня оголошував, що ця "конституція визнає, затверджує та забезпечує великі початку, проголошені в 1789 р.", але в подальшому тексті її важко було відкрити щось схоже на ці початку. Законодавча влада вручалася спільно імператора, сенату і Законодавчого корпусу (пропозиції назвати цей останній "палатою депутатів" були завбачливо відкинуті). Сенат складався з членів за посадою і за призначенням імператора. Законодавчий корпус обирався "загальним голосуванням". Міністри залишалися відповідальними тільки перед імператором.

Імператор визнавався відповідальним перед народом, "до якого він завжди має право звернутися". Це означало, що узаконивалась і на майбутнє час практика плебисцитарных пародій.

Все це не могло запобігти крах імперії. Досить було кількох великих поразок у війні 1870-1871 рр., щоб виявилася неспроможність режиму і його внутрішнє розкладання, совершавшееся багато років.

Друга імперія не витримала військової катастрофи і впала.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Римська література періоду становлення імперії
Влада, бюрократія і суспільство в умовах реформ і контрреформ другої половини XIX ст.
Імперія
Британська колоніальна імперія
Британська колоніальна імперія
Французька колоніальна імперія
Мистецтво Римської імперії
Державний лад Британської імперії
Війни з Іраном і Османською імперією
Зовнішня політика імперії в 1801-1812 рр ..
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси