Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аудиторія комунікації: об'єктивні і суб'єктивні характеристики

Особливості аудиторії комунікації багато в чому залежать від її об'єктивних або соціально-демографічних характеристик, таких як стать, вік, дохід, рівень освіти, місце проживання, сімейний стан, професійна орієнтація та ін. Поведінку аудиторії комунікації також визначається факторами, що мають ситуативний характер: унікальність обставин, зовнішня обстановка і т. д. Вони називаються суб'єктивними характеристиками аудиторії.

Специфічною за своїми характеристиками є масова аудиторія. Масова аудиторія має неоднорідну структуру, розосереджена на досить великій території і є анонімною масою. В основі типологізації масової аудиторії лежить можливість доступу груп населення до конкретних джерел інформації. На цій підставі можна виділити наступні типи аудиторій: 1) умовні і нецільові (па кого безпосередньо не орієнтуються ЗМІ); 2) регулярні та нерегулярні;

3) реальні та потенційні (хто дійсно є аудиторією даного ЗМІ і хто має до нього доступ).

Соціолог В. С. Коробейників виділяє із загальної маси читачів, слухачів, глядачів три типи в залежності від їх орієнтації на ті чи інші органи інформації:

1) духовно-особистісний;

2) професійно-функціональний;

3) споживчий.

Дослідники молодіжної аудиторії розрізняють чотири її типи:

1) аудиторія з пасивно-споживацьким ставленням;

2) активна, соціально зріла;

3) інфантильна, з несформованими інтересами;

4) "домашня" аудиторія, зі стійкою системою інтересів у сфері дозвілля.

Орієнтуючись на ці категорії споживачів, телеканал формує імідж підприємства - виробника того чи іншого продукту. Це буде або підприємство з репутацією новатора, схильного до ризику, або, навпаки, установа, підкреслює свою солідність і певний консерватизм стилю своєї діяльності.

У структурі аналізу аудиторії виділяють три рівня:

1) психологічні особливості, що впливають на швидкість, силу і спрямованість основних проявів людини (темперамент, емоційність, загальна активність);

2) аналіз особистісних особливостей, де основними є категорії причинності, що описують основну детерминанту поведінки людини в цьому світі, і категорії індивідуальної свідомості (за Е. Берном), що визначають тип "сценарію" людини;

3) соціально-психологічні установки, які виражаються в ієрархії ціннісних орієнтацій, структурі проведення вільного часу.

Типологія аудиторії може бути побудована не лише за соціально-психологічним ознакою, демографічними даними, але і за способом життя та характером занять. Тут, правда, потрібно врахувати, що читачів, наприклад, можуть об'єднувати не тільки вік, однаковий підхід, близьке місце проживання і т. д., а інтереси, загальні переконання, погляди чи інтелектуальні звички.

Аудиторія може диференціюватися за принципом використання дозвілля, інтереси, хобі. Наприклад, при обстеженні своєї аудиторії американський журнал "Эдитор енд паблішер" виділив наступні категорії читачів: "молоді зайняті матері", "захоплені кар'єрою молоді люди", "солідні консерватори, задоволені своїм становищем трохи вище середнього".

Визначення типів аудиторії безпосередньо впливає на ефективність діяльності ЗМІ. Великі російські телекомпанії проводять дослідження своєї аудиторії постійно. Продукція кожного з каналів завжди орієнтована на певну аудиторію.

Нехтуючи інтересами аудиторії, комунікатор часто відчуває труднощі в досягненні поставлених цілей, оскільки стикається з психологічної "неподатливостью", "впертістю" тих, на кого прагне вплинути.

Журналіст і науковець Б. Лозовський називає ряд підходів при побудові комунікаційної системи "журналіст - читач":

1) гарматний (читач - об'єкт або виконавець; газета - інструмент, знаряддя "соціального будівництва" в роки колективізації, індустріалізації, загострення класової боротьби і т. д.);

2) виховний (читач - заблуканий; журналіст виступає в ролі вихователя і наставника);

3) трибунний (читач завжди прав, а журналіст зобов'язаний надати йому місце на газетній смузі);

4) інформаційний (читач - споживач інформації, наданої переважно без коментарів, журналіст - джерело різнобічних і об'єктивних відомостей).

Знання аудиторії дозволяє комунікатору грамотно вибудовувати сам процес комунікації.

Ефективність комунікації

Ефективна комунікація відповідає наступним вимогам:

o достовірності;

o реальності;

o об'єктивності;

o своєчасності;

o адресності;

o зворотного зв'язку;

o дозованості з точки зору такого критерію, як "важливе значення для досягнення мети організації";

o доступності (прозорості).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Об'єктивні та суб'єктивні причини конфліктів
Об'єктивне і суб'єктивне в системі державного управління
Аудиторія комунікації та сфери комунікації
Суб'єктивні та об'єктивні фактори в менеджменті
Об'єктивні та суб'єктивні причини виникнення конфліктів
Оцінка ефективності інтегрованих комунікацій (ЕІК)
Переконуюча комунікація
Типи комунікації
ВИДИ І ФОРМИ КОМУНІКАЦІЇ
Роль невербальних комунікацій на міжнародних переговорах
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси