Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Управління продажами
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Споживчий екстремізм

Соціальні норми поведінки споживачів

Для будь-якого суспільства характерна наявність певних соціальних норм, що регулюють поведінку особистості, в тому числі і в процесі покупки товару або послуги.

Соціальні норми - правила, що виражають вимоги суспільства, соціальної групи до поведінки особистості; порушення норм викликає з їх боку чітку негативну реакцію.

Проте нормативні системи суспільства змінюються відповідно до змін самого суспільства. Змінюються норми, змінюється ставлення до них. У різні періоди історії суспільство намагалося придушувати небажані форми людської поведінки. Різкі відхилення від середньої норми як в позитивну, так і негативну сторону загрожували стабільності суспільства.

Соціальні норми поведінки бувають двох типів:

1) формальні - зафіксовані документально норми в конституції, кримінальному праві та інших юридичних законах, дотримання яких гарантує держава;

2) неформальні норми і правила поведінки, закріплені традиціями, звичаями, етикетом. Ці норми вважаються прийнятними і мають в певному суспільстві. Діє так звана мовчазна домовленість.

Однак у повсякденній практиці зустрічається велика кількість конфліктуючих норм і у зв'язку з цим невизначеність лінії поведінки. Так, товариство підтримує прагнення людини до підвищення добробуту і високого соціального положення, а легальні засоби досягнення такого стану досить обмежені.

Коли людина не може досягти добробуту своєю працею, талантом і здібностями (легальні засоби), він може вдатися до обману, злодійства, не схвалюваних суспільством.

Основні класи споживачів по їх відношенню до цілей і засобів такі:

o конформіст приймає як культурні цілі, так і інституційні засоби, схвалені в суспільстві, і є лояльним членом суспільства;

o новатор намагається досягти культурних цілей не інституційними засобами (включаючи незаконні та кримінальні);

o ритуалист абсолютизує формальні засоби, а цілі, до яких він повинен прагнути з допомогою цих коштів, ігнорує або забуває;

o ізольований тип як від культурних, традиційних цілей, так і від інституційних засобів, необхідних для їх досягнення (наприклад, бомжі, наркомани, алкоголіки);

o бунтівник перебуває в нерішучості щодо як коштів, так і культурних цілей; він відступає від існуючих цілей і засобів, бажаючи створити нову систему норм і цінностей і нові засоби для їх досягнення.

У кожної особистості присутні в тій чи іншій мірі всі перераховані типи. Однак якийсь із типів зазвичай проявляється в більшій мірі і характеризує особистість. У деяких ситуаціях відхилення від соціальних норм, проникаючи у свідомість споживачів, незабаром стають нормами.

Основні види соціальних відхилень:

1. Культурні і психічні відхилення. Культурні - відхилення даної соціальної спільності від норм культури; психічні - відхилення від норм особистісної організації (психози, неврози тощо).

2. Індивідуальні і групові відхилення. Індивідуальні відхилення мають місце, коли індивід відкидає норми своєї субкультури, а групове відхилення розглядається як конформное поведінка члена групи стосовно її субкультури.

3. Первинне і вторинне відхилення. Під первинним відхиленням мається на увазі отклоняющееся поведінка особистості, яка в цілому відповідає культурним нормам, прийнятим у суспільстві. Вторинним називають відхилення від існуючих у групі норм.

4. Культурно схвалювані відхилення. Отклоняющееся поведінка завжди оцінюється з погляду культури, прийнятої в даному суспільстві.

Виділимо необхідні якості і способи поведінки, які можуть привести до соціально схвалюваним відхилень:

o сверхинтеллектуальность (підвищена інтелектуальність може розглядатися як спосіб поведінки, що приводить до соціально схвалюваним відхилень лише при досягненні обмеженого числа соціальних статусів. Інтелектуальна посередність неможлива при виконанні ролей великого ученого чи культурного діяча, у той же час актор, спортсмен або політичний лідер може не бути сверхинтеллектуальным;

o особливі схильності дозволяють проявляти унікальні властивості на специфічних ділянках діяльності.

5. Культурно осуждаемые відхилення пов'язані з порушенням моральних норм і законів суспільства.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прояви споживчого екстремізму
Сутність споживчого вибору на ринку.
Ісламський екстремізм
Теорія споживчого вибору
Теорія споживчої поведінки
ПОВЕДІНКА СПОЖИВАЧА У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
ПОВЕДІНКА СПОЖИВАЧІВ
Управління поведінкою споживачів
ПОВЕДІНКА СПОЖИВАЧІВ
Особливості поведінки кінцевих споживачів товарів і послуг
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси