Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Природно-ресурсний потенціал

Територія ЦФО охоплює басейни Верхньої Волги, Оки, частково Дніпра і Дону. Рельєф рівнинний, не перевищує у висоту 300 м. Характерне чергування рівнинних ділянок з низинними просторами північно-східній та південній частині округу.

Клімат помірний по тепловому режиму і середньої зволоженості з більшою континентальністю на південь і схід. Переважає західний перенос повітряних мас. Середньомісячна температура січня змінюється від - 8° на заході до - 11° на сході, липнева температура коливається від 18° до 22° з північно-заходу на південний-схід. Грунти дерново-підзолисті змінюються на південь більш родючими - різновидом чорноземів. В цілому природно-кліматичні умови сприятливі для активної господарської діяльності та проживання населення.

Територія федерального округу лежить у лісовій і лісостеповій зонах. Лісові масиви у верхів'ях Волги складають 35-40% площі, а на південь знижуються до 15-20%. Найбільшою лісистістю відзначаються Костромська і Тверська області, де лесопокрытая площа становить більше 50% території. Для північних і північно-західних районів характерне переважання хвойних, в основному їли, у східних - сосни. На південь видовий склад змінюється листяними і широколистими лісами. Промислові запаси лісових ресурсів невеликі, тому ліси виконують переважно охоронні функції.

Товарна вартість запасів надр федерального округу становить 245 млн дол., що становить 43,4% загальної вартості запасів надр країни. За запасами ресурсів округ стоїть на останньому місці в країні. Мінерально-сировинна база представлена запасами залізних руд, вугіллям, цирконієм і титаном, будівельними матеріалами.

Мінерально-сировинні ресурси округу представлені значними запасами залізних руд Курської магнітної аномалії. Балансові запаси їх оцінюються в 31,9 млрд т, що становить 57,3% запасів залізних руд країни. Основні запаси залягають в межах Курської та Бєлгородської областей. Середній вміст заліза в руді дещо перевищує середні показники по Росії і становить 41,5%. Серед розроблюваних родовищ виділяються Михайлівське (Курська область) і Лебединське, Стойленское, Погромецкое, Губкінське (Білгородська область). Освоєння високоякісних залізних руд підземним способом ведеться на Яковлевському родовищі (Білгородська область) методом глибокого заморожування в умовах сильнообводненных осадових порід. Невеликими запасами цього виду сировини розташовують Тульська і Орловська області. Руди представлені бурими железняками з вмістом заліза 39-46%. Залягають вони близько до поверхні, і їх видобуток ведеться відкритим способом. У межах округу розвідані запаси бокситів - Висловское родовище в Білгородській області - з вмістом глинозему від 20 до 70%, а також руд рідкісних і кольорових металів.

ЦФО розпорядженні запаси хімічної сировини, в основному фосфоритів - Курсько-Щигровский басейн, Егорьевское родовище в Московській області і Полпинское в Брянській. Різноманітні будівельні матеріали (крейда, мергелі, цементна сировина, тонкозернисті піски) поширені в Бєлгородської, Брянської, Московської, Тульської областях, кварцові піски Дятьковского (Брянська область) і Гуска-Хрустальненского (Володимирська область) родовищ використовуються для виробництва штучного кварцу, скла, кришталевого посуду; каолінові глини Конакова (Тверська область) і Гжели (Московська область) застосовуються у фарфоро-фаянсової промисловості. Паливно-енергетичні ресурси представлені незначними запасами бурого вугілля Підмосковного басейну, що охоплює території Тульської, Рязанської, Калузької, частково Смоленської і Тверської областей. Площа басейну 120 тис. км2, геологічні запаси вугілля оцінюються в 22 млрд т, а балансові - в 4,4 млрд т. Вугільні пласти залягають на глибині від 20 до 200 м, потужність пластів - 20-46 м. невисока Якість вугілля, теплотворна здатність - 2300-2500 ккал, зольність - 35-50%, вміст сірки від 3 до 6%. Вугілля має підвищену вологість і здатна самозайматися, у зв'язку з чим не підлягає тривалому) зберігання і транспортування. Буре вугілля Підмосковного вугільного басейну використовуються не тільки як паливо, але і в якості хімічної сировини. Роль його у паливно-енергетичному комплексі району зростає у зв'язку з високими витратами, зумовленими значним підвищенням цін на транспорт та інші енергоносії, ввезені з інших регіонів Росії. Підмосковне вугілля можна використовувати і в якості технологічного палива для чорної металургії району. Технологія виробництва коксу з бурого вугілля розроблена російськими і німецькими фахівцями.

Важливе значення в паливному балансі округу мають запаси торфу, оценивающиеся в 4,8 млрд т. Промислова розробка торфу ведеться в Тверської, Костромської, Іванівської, Ярославської і Московській областях.

ЦФО розпорядженні запаси нафти, приуроченої до Московської синеклизе, яка охоплює території Московської, Тверської, Костромської і Ярославської областей. Прогнозні запаси нафти оцінюються від 200 млн до 1 млрд т. Нафтогазоносні пласти розташовані на глибині від 1,5 до 2 тис. м, що дозволяє вести її видобуток. Результати геологічних досліджень нафти, проведені на території Ярославської області, свідчать про її високу якість. Близькість до нафтопереробних заводів Москви, Ярославля і Рязані, висока транспортна забезпеченість зумовлюють високу ефективність її експлуатації і швидку окупність.

В геологічному відношенні ЦФО вивчений недостатньо. Проведені в останні роки геологічні вишукування на території округу свідчать про наявність у ньому промислових запасів кімберлітових трубок (Тульська, Орловська, Воронезька області) та титану (Білгородська область).

Територія округу, має рекреаційними ресурсами, що особливо цінно в зв'язку з численністю населення. Різноманітні природні ландшафти, заповідники і парки, численні пам'ятки історії, культури та архітектури служать базою для розвитку туризму, в тому числі і іноземного.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал сучасного світового господарства
Ресурсний потенціал і конкурентні переваги і слабкості Росії в системі світової економіки початку XXI століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси