Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Історія вітчизняного держави і права. 2 Ч.
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Адміністративне право

Згадаймо, що таке законодавство досі не було кодифіковано. Єдиним кодексом, створеним у країні за весь радянський період в цій галузі, був Адміністративний кодекс України 1927 р., про який ми вже говорили. Але в цей період зробили великий крок у кодифікації адміністративного законодавства. У 1980 р прийняли Основи законодавства Союзу РСР і союзних республік про адміністративні правопорушення. Слідом за ними в республіках розроблялися відповідні кодекси.

Як видно навіть з назви зазначених законів, вони присвячені більш вузькій сфері правовідносин, ніж старий український кодекс. У нових законах Союзу і республік мова йде саме про адміністративні правопорушення, про їх визначенні, боротьбі з ними, форми відповідальності. Отже, порушується аж ніяк не вся сфера адміністративних правовідносин.

Проте це законодавство було корисним. Воно, зокрема, отграничивало адміністративні правопорушення від кримінальних, дозволяло тим самим по-різному підходити до різного роду антисуспільним явищам специфічно реагувати на них і в той же час не залишати без уваги, хоча грань була проведена не дуже чітко.

Фінансове право

У цій галузі позначилася тенденція до поліпшення добробуту трудящих. Ще в попередній період була висловлена ідея загального скасування податків, стягнутих з громадян, причому в короткий термін. Вона була цілком реальною, оскільки при соціалізмі головним джерелом державних доходів є податки з населення, а надходження від усуспільненого сектора виробництва.

Було заплановано поступове зменшення оподаткування з тим, щоб за п'ять років звести його взагалі до нуля. Перші кроки в цьому напрямку були зроблені вже на початку 60-х рр.., проте потім справа загальмувалася, оскільки виявилося, що казна ще не в змозі відшкодувати повністю скасування надходжень від податків.

Тим не менш протягом аналізованого періоду неухильно продовжується зменшення податкових тягот населення. Так, у 1972 р. було припинено справляння прибуткового податку, а також податку на холостих і малосімейних робітників і службовців, які отримують до 70 крб. на місяць, знижені податкові ставки для громадян, що заробляють до 90 крб. На наступний рік знизили податки з доходів, одержуваних від кустарної і ремісничої діяльності. В кінці 70-х рр. були встановлені великі податкові пільги для інвалідів війни і деяких інших категорій інвалідів, аж до повного звільнення їх від оподаткування.

Разом з тим у 1973 р. встановили високі ставки податків на гонорари радянських авторів, які працювали на замовлення з-за кордону, - від 30 до 75% доходу. Для порівняння скажемо, що одночасно для творчих працівників, що використовують свої твори на території СРСР, податкові ставки були незначними - від 1,5 до 13%'. Очевидно, тим самим переслідувалися дві мети: з одного боку, поповнити скарбницю валютою, з іншого - урізати доходи авторів, що друкувалися в закордонних, а не в радянських видавництвах.

У 1975 р. був виданий закон, відміняв податок з видовищ, крім податку з доходів від демонстрації кінофільмів, оскільки останні становили важливу статтю місцевих бюджетов1.

Цивільне та господарське право

У речовому праві слід зазначити конституційне закріплення класифікації форм власності на державну, колгоспно-кооперативну, власність громадських організацій та особисту. Ця ж система була відтворена Основами цивільного законодавства в 1981 р.

Проблема власності торкалася також законодавство про кооперативному та індивідуальному житловому будівництві. Держава ще в попередній період знайшла хорошу форму для вирішення житлової проблеми, залучаючи для цього вільні кошти громадян. В країні розгорнулося створення великого числа житлово-будівельних кооперативів, забезпечили громадян сучасними, упорядкованими квартирами. Правда, основна маса населення, як і раніше отримувала житлову площу безкоштовно, хоча і не настільки швидко, як у кооперативах.

У зобов'язальному праві слід зазначити колишні спроби зміцнити договірну дисципліну в соціалістичному секторі господарства. Не можна разом з тим не відзначити деяке обожнювання плану, його фетишизацію. Так, вважалося, що план повинен виконуватися завжди точно і в строк, незважаючи ні на які обставини. На практиці ж це, загалом-то гарний стан, призводило до того, що підрядник часто намагався всіма силами натягнути виконання плану, оскільки від цього залежали премії та інші заохочення. Нерідко вступали навіть в угоду з замовником, яким обіцяли виправлення недоробок найближчим часом після прийняття робіт.

Ще в 1961 р. Основи цивільного законодавства встановили, що об'єктом регулювання в цивільному праві є не тільки майнові, а й особисті немайнові права (ст. 1). Це збереглося і в законодавстві розглянутого періоду.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Економічні основи фінансового права
Цивільне та господарське право
Цивільне та господарське право
Цивільне та господарське право
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси