Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особисті і майнові права та обов'язки подружжя

Вступ у шлюбно-сімейні відносини не обмежує подружжя у правах, свободах і обов'язках, передбачених Конституцією РФ. Серед яєчних прав подружжя можна виділити наступні:

o згідно ст. 31 СК РФ кожен з подружжя вільний у виборі роду занять, професії, місця перебування і проживання:

o всі питання, що стосуються життя й діяльності сім'ї, в тому числі виховання і навчання дітей, мають вирішуватися подружжям спільно і па рівних засадах;

o при укладенні шлюбу подружжя має право зберегти свої дошлюбні прізвища, обрати одну з них як спільного прізвища або прізвища одного з подружжя приєднати прізвище іншого чоловіка.

Майнові правовідносини подружжя включають відносини власності і аліментні відносини, тобто взаємні права за змістом подружжя. Майнові права подружжя регулюються двома режимами:

1) законним режимом майна подружжя, коли все майно є їх спільною власністю (гол. 7);

2) договірним режимом майна, визначений шлюбним договором (гол. 8).

По законному режиму все майно, нажите подружжям після вступу в шлюб, є їх спільною власністю (спільною власністю), яка включає в себе всі доходи кожного з подружжя, у тому числі отримані внаслідок підприємницької та інтелектуальної діяльності, а також пенсії, допомоги та інші виплати, придбане рухоме і нерухоме майно та цінні папери. Володіння, користування і розпорядження спільним майном здійснюється за взаємною згодою подружжя (п. 1 ст. 35 СК РФ). На кожну укладену угоду одним із подружжя потрібна згода іншого з подружжя. Для укладення угоди, що стосується нерухомого майна, і угоди, що потребує нотаріального посвідчення, вимагається згода другого з подружжя, має нотаріальне підтвердження.

Поряд із загальною власністю існує особисте майно. До особистої власності кожного з подружжя, не підлягає розділу, належать:

1) майно, нажите до вступу в шлюб;

2) майно, отримане в порядку спадкування і дарування;

3) речі індивідуального користування, крім коштовності та інші предмети розкоші.

Договірний режим майна визначає інші правила володіння, користування і розпорядження, які закріплюються в шлюбному контракті. Шлюбний договір може бути укладений як до шлюбу, так і після. В ньому обумовлюються питання спільної та роздільної власності, права та обов'язки за взаємною змістом, порядок і частки несення сімейних витрат та інші положення.

Разом з тим шлюбний договір не вправі обмежувати правоздатність та дієздатність подружжя, їх право звертатися до суду за захистом, права і обов'язки щодо дітей та ряд інших прав (ст. 42 СК РФ).

Шлюбний договір може бути розірваний і змінений в будь-який час за згодою сторін та за рішенням суду. Розірвання або зміна шлюбного договору здійснюється у письмовій формі з обов'язковим нотаріальним посвідченням. Шлюбний договір перестає діяти з моменту припинення шлюбу, за винятком тих положень, які були обговорені на період після припинення шлюбу (п. 3 ст. 43 СК РФ).

Закон зобов'язує подружжя при необхідності надавати один одному матеріальну допомогу. Зокрема, право на матеріальну допомогу від чоловіка (дружини) мають:

o непрацездатний потребує чоловік;

o дружина в період вагітності і протягом трьох років після народження загального дитини;

o потребує чоловік, який здійснює догляд за спільною дитиною-інвалідом до досягнення нею вісімнадцятирічного віку або за загальним дитиною - інвалідом з дитинства I групи (ст. 89 СК РФ).

Розмір аліментів та порядок їх виплати визначаються угодою сторін або за рішенням суду. Угода сторін про сплату аліментів має бути укладена в письмовій формі і засвідчена у нотаріуса. Даний документ має силу виконавчого листа.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особисті немайнові права та обов'язки подружжя
Майнові права подружжя
Особисті та майнові відносини подружжя
Права та обов'язки подружжя
Правовий режим особистого майна чоловіка
Особисті і майнові права та обов'язки батьків і дітей
Взаємні права та обов'язки подружжя
Особисті права дитини
Конституційні права, свободи та обов'язки людини і громадянина
Зміст та основні правила майнового страхування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси