Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стан сучасного козацтва

На 1 січня 2010 р. до державного реєстру внесено 10 військових і 15 окружних (отдельских) козацьких товариств. В числі військових значаться Всевелике військо Донське, Волжське, Енисейское, Забайкальское, Іркутське, Кубанське, Оренбурзьке, Сибірське, Терское і Уссурийское.

Військові козацькі товариства за минулі роки поповнилися козаками Республіки Калмикія (у складі Всевеликого війська Донського), Кабардино-Балкарської Республіки (у складі Терського військового козачого товариства) і представниками інших громадських об'єднань козацтва. Йде активний процес об'єднання козаків у Північно-Західному федеральному окрузі на базі Окремого Північно-Західного окружного козацького товариства.

У відповідності з Федеральним законом "Про державну службу російського козацтва" козацькими товариствами розроблені, проходять узгодження та затвердження їх статутів у новій редакції. На сьогоднішній день вже узгоджені з главами адміністрацій суб'єктів Російської Федерації, федеральними органами виконавчої влади і пройшли правову експертизу в державно-правовому управлінні Президента РФ статути більшої частини військових козацьких товариств.

На основі договорів з територіальними органами Міністерства природних ресурсів РФ козачі суспільства охороняють ліси від незаконної вирубки та пожеж, охороняють біоресурси і тваринний світ від браконьєрів. За минулі роки козаки брали участь у заходах по охороні рибних запасів, ними були взяті під охорону водойми, вилучено безліч незаконно виловленої риби, конфісковано браконьєрських сіток. З участю козаків попереджено більшість лісових пожеж.

Козачі суспільства надавали сприяння органам внутрішніх справ у забезпеченні громадського порядку та у боротьбі з незаконним обігом наркотиків, активно брали участь в охороні державної, муніципальної та особистої власності громадян. Створені за їх участю охоронні підрозділи виграють конкурси і беруть під охорону об'єкти, пов'язані з забезпеченням життєдіяльності населення, школи, медичні установи, залізничні об'єкти і т. п.

Президент РФ в липні 2008 р. підписав Концепцію державної політики щодо російського козацтва. У ній окреслено пріоритети на найближчий час і на перспективу. Серед головних числяться такі завдання, як залучення козаків на державну службу у військові та правоохоронні органи, для забезпечення екологічної та пожежної безпеки, розвитку агропромислового комплексу в місцях компактного проживання козацтва, а також для військово-патріотичного виховання молоді. Крім цього, одна з цілей даної концепції - збереження способу життя, традицій і духовних цінностей козацтва.

Щоб втілити всі ці завдання в життя, Президент доручив створити структуру, робота якої будувалася на принципах козацької демократії, щоб всі питання вирішувалися на "козацькому колі". Для цих цілей на початку 2009 р. було створено Раду при Президенті РФ у справах козацтва, який є дорадчим і консультативним громадським органом, оскільки всі рішення приймаються на основі голосування і виконанню підлягають лише ті, що прийняті більшістю голосів.

До складу ради увійшли всі козачі отамани як "реєстрові", так і "суспільні", об'єднані в Союз козаків Росії. У раді також працюють представники 13 міністерств і відомств на рівні заступників міністрів, які очолили так звані профільні комісії (наприклад, з розвитку економічної бази козацьких товариств, залучення козаків до реалізації національних проектів, державних цільових програм, взаємодії органів влади з козацькими товариствами тощо). Заступниками голів комісій стали отамани. У восьми федеральних округах Росії також створені окружні комісії і 80 робочих груп в суб'єктах Федерації, де компактно проживає козацьке населення. Це дасть можливість козацьким отаманам вирішувати нагальні проблеми козацтва абсолютно у всіх державних структурах.

Ще одне питання, на яке звернено увагу, - козачі кадетські корпуси. Їх в Росії поки тільки 24, а також понад тисячі козацьких класів, в яких навчається понад 40 тис. вихованців. Крім того, в Москві в 2004 р. була створена кадетська школа-інтернат для дівчаток - "Московський пансіон державних вихованок". На загальну думку, слід розширити кількість таких навчальних закладів. Наприклад, створити їх в кожному федеральному окрузі. Прийнято також положення про перехідний прапор, який буде вручатися щорічно краще кадетського корпусу, і дипломи трьох ступенів з грошовими преміями: за 1-е місце - 3 млн руб., за 2-е місце - 2 млн руб., за 3-е місце - 1 млн руб. У цій ситуації козаки, у свою чергу, вийшли з ініціативою про створення спеціальних козацьких ремісничих училищ і жіночих гімназій.

Отже, козацтво в нинішньому його стані поки ще не стало військово-служивой прошарком. Однак, його керівництво робить все для того, щоб дана спільність придбала соціальну значимість. На жаль, деякі козачі отамани більше зайняті своїм політико-економічним статусом і найменше дбають про рядовий козацькій масі. Однак для того, щоб стати на ділі охоронно-військовою службою російському козацтву, слід виходити з тих завдань, які актуальні для сучасної Росії.

У лютому 2010 р. Президент РФ підписав чотири укази, що регулюють життя і державну службу російського козацтва. Вони ставлять крапку на тій сторінці недавньої історії, коли козаків вважали самозванцями та "ряжені". І справа тут не тільки в зовнішньому ефекті. Військові прапори, герби, форма, звання, знаки розрізнення і посвідчення дозволять чітко визначити кількість козаків, провести своєрідну штатну інвентаризацію. Свої чини і посади козаки отримають цілком законно, а не на власний розсуд.

Посвідчення козака є основним документом, що підтверджує членство в козацькому суспільстві, внесеному до державного реєстру, а також чин і займану посаду в даному суспільстві. Воно видається строком на 5 років з продовженням на наступні п'ятирічні періоди. У ньому фіксуватиметься службова кар'єра козака.

У козачих військах встановлюються наступні чини членів козацьких товариств:

нижні чини - козак, наказовий, молодший урядник, урядник, старший урядник;

молодші чини - молодший вахмістр, вахмістр, старший вахмістр;

старші чини - подхорунжий, хорунжий, сотник, під'єсаул;

головні чини - осавул, військовий старшина, козачий полковник;

вищий чин - козачий генерал.

Який порядок присвоєння чинів членам козацьких товариств? Вони визначаються терміном вислуги та історичними традиціями. Вищий чин присвоюється Президентом РФ за поданням уповноваженого Урядом РФ федерального органу виконавчої влади по взаємодії з козацькими товариствами; головні - в порядку, що визначається Президентом РФ; старші і молодші - отаманом військового козачого товариства за поданням отамана окружного (отдельского) козацького товариства; нижні - отаманом окружного (отдельского) козацького товариства за поданням отамана районного (юртового), міської, станичного або хутірського козачого товариства.

Для присвоєння чергового чину члену козачого товариства встановлюються певні строки вислуги (від 6 місяців - для нижніх чинів і до 4 ліг - для козацького полковника). Визначено, що дані чини відносяться до спеціальних звань і не є класними чинами державної цивільної служби або муніципальної служби.

Названі чини відповідають наступним посадами в козацькому суспільстві:

отаман хутірського козачого суспільства - до сотника (включно);

отаман станичного, міського козацького товариства-до осавула (включно);

отаман районного (юртового) козацького товариства-до військового старшини (включно);

отаман окружного (отдельского) козацького товариства - до козацького полковника (включно);

отаман військового козачого товариства - до козачого генерала (включно).

На основі президентських указів козаки отримають нову сучасну форму, з них будуть формуватися не тільки добровільні дружини по охороні громадського порядку та захисту річок і лісів від браконьєрів, але й повноцінні бойові частини. Можна відзначити, що прапори, герби, нашивки були розроблені в президентському геральдичному Раді. При цьому були враховані всі історичні традиції та особливості кожного козацького війська. Що важливо, нові регалії, обмундирування і спорядження будуть фінансуватися за рахунок самих козаків і їх товариств, які виявили бажання бути в реєстровому війську.

Військової та державної служби приділяється велика увага в роботі Ради при Президенті РФ у справах козацтва, який очолює заступник керівника адміністрації президента. У його складі - чимало силовиків. У 2010 р. на лютневому засіданні Ради в нього увійшли міністр оборони і начальник Генерального штабу, який очолив нову комісію з питань взаємодії козацтва і міністерства оборони.

Керівництво країни сподівається, що в недалекому майбутньому буде реалізована ідея козацьких частин у складі російської армії. Це означає, що у ці військові частини стануть набирати призовників, а з часом - і офіцерів з якогось одного козачого війська. Зрозуміло, що вони будуть підкорятися міністру оборони і служити з російським статутами. Але виховуватися ці особи з дитячих часів будуть в кращих козацьких військових традиціях. Вже в 2008 р. була видана відповідна директива Генштабу з переліком військових частин і з'єднань, які можуть у повному сенсі стати козачими. З народжених у призовні роки чоловіків не вистачає навіть на батальйон. Наприклад, у Всевеликого Війська Донського в 2009 р. було близько 30 тис. хлопців призовного віку. А в армію пішли всього 500 осіб.

Міністерство оборони закликає отаманів більш тісно співпрацювати з військкоматами. В перспективі можна було б закріпити за кожним козачим військом ту чи іншу військову частину, куди закликали не тільки козаків, але й хлопців з конкретного регіону. Більш того, і офіцери могли бути з цієї ж місцевості. Закінчили військові училища могли б починати служити в батальйоні або бригаді, що дислокується на території козацького товариства. Як особливу честь, козакам-армійцям дозволено на військовій формі носити знаки розрізнення свого війська.

Передбачається, що для централізованої системи контролю за дотриманням козаками правил носіння повий форми, затвердженої президентським указом, потрібні єдині козацькі комендатури і патрулі, наділені правом закликати порушників до порядку.

В цілому основне навантаження роботи з козаками покладено на Міністерство регіонального розвитку РФ. Його фахівці повинні допомогти козакам розвивати свої господарства, в тому числі і фермерські, навчити їх брати участь у тендерах на отримання державних замовлень, освоювати нові види економічної діяльності (наприклад, туризм).

Висновки

o Козаки - це стародавній народ, що склався в руслі становлення військової прошарку кочових скіфо-сарматських, а потім і тюркських племен. У Росії вони поступово славянизируются і стають особливим етносом нарівні з росіянами, а пізніше українцями та білорусами. Їх мова цілком органічно переварив слова і правила тюрксько-татарського, великоруської та української мов, ставши мовою козацької нації.

o В умовах царської Росії козаки були військово-служивим станом, а під кінець ще й особливою нацією. Але революція 1917 р. зламала, зруйнувала їх соціальний статус і як стану, і як нації. Тривалий процес розкозачення", що почався ще в середині XIX в. і завершився в кінці XX ст., зробив козаків вельми специфічною соціальною спільністю, яка тепер зветься "соціумом". Це велика стійка спільність, що характеризується єдністю умов життєдіяльності людей і внаслідок цього спільністю їх мови та етнічної культури.

o Відродження козацтва в Російській Федерації як військово-служилої верстви в кінці 80-х і початку 90-х років XX ст. не ініціювалося і не підтримувалося ніякими державними або політичними силами. Воно йшло не "зверху", а "знизу", і не з одного або декількох центрів, а всюди, де були історичні центри козацтва або куди закинула їх козацька доля.

o Державна влада спочатку досить лояльно поставилася до ініціатив багатомільйонного козачого населення. При перших двох президентів було прийнято близько 111 законів, указів, постанов уряду, що стосуються козацтва. У тому числі був прийнятий Федеральний закон "Про державну службу російського козацтва". Головне, що передбачено цим законом, - це те, що козаки в установленому порядку приймає на себе зобов'язання "щодо несення державної та іншої служби".

o Козацтво повинна в перспективі стати новим соціальним "сословієм", відмітною особливістю якого буде служіння державі та суспільству в різних формах: цивільної, військової, правоохоронної та муніципальної.

o При відродженні козацтва необхідно звернути увагу не тільки на розроблення відповідної законодавчої бази, і па вироблення нової козацької моралі, в яку увійдуть і нові традиції, звичаї та обряди, за якими повинні жити сучасні російські козаки.

o Дуже потрібен козачий контроль за здійсненням усіх організаційних та інформаційних процедур. Ймовірно, на загальноросійському козацькому колі слід створити таку контрольну структуру. Вона може бути названа військової контрольною комісією. Можливо, аналогічні комісії слід створити і на окружному (отдельском) рівні.

o Для козацтва як особливої нації, надзвичайно важливо виділитися в самостійну республіку. Щоб це сталося, козацтво має самоорганізуватися і, зокрема, створити свою козацьку партію. Саме вона дозволить представляти інтереси козаків на всіх рівнях управління. Якщо підходити історично, то як ймовірного претендента на місце козацької Республіки буде Ростовська область, де розташовується Всевелике військо Донське.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державна служба російського козацтва
Сучасний стан психологічної теорії
Сучасний стан ринку реклами в Росії і за кордоном
Сучасний стан зовнішнього державного PR в Росії
Маркетингові інформаційні системи. Сучасний стан маркетингових досліджень
Сучасний стан промислового виробництва
Труднощі відродження козацтва
Проблеми державної служби російського козацтва
Сучасний стан зарубіжної педагогічної психології
Сучасний екологічний стан Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси