Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Передумови промислової революції

Її передумови в Японії складалися в ході буржуазних реформ, що проводяться урядом країни в 1860-1870-х рр. За свідченням російського дослідника Р. Востокова, "при появі в 1850-х роках американо-європейських ескадр вони (японці) повинні були визнати своє безсилля; почуття національної гордості, глибоко вражене свідомістю переваги європейців, проте не змирилося, і з властивими їм наполегливістю і стрімкістю японці поставили собі за мету оволодіти цією перевагою, яка у їхньому уявленні зводиться до технічного прогресу і військовим вдосконаленням, і не тільки опанувати, а й перевершити".

Держава, ставши на шлях перетворень, виявилося в складному становищі. Прискорена індустріалізація вимагала скасування феодальних форм господарювання і управління. Однак уряд прагнув зберегти феодальної еліти (князів і самураїв), не обмежуючи при цьому інтереси представників торгово-лихварської буржуазії. Тому реформи проводилися поступово і носили двоїстий характер. В процесі їх реалізації феодальні елементи не піддавалися негайної і повної ламання, а пристосовувалися вбудовувалися в нові механізми управління і господарювання.

Політичні передумови. У політичній сфері перетворення були спрямовані на ліквідацію самостійності князівств, формування нової системи державного управління, уніфікацію законів і судочинства, створення регулярної армії. Одним з перших законодавчих актів нового уряду став указ 1869 р., зобов'язав феодалів передавати свої володіння імператора. При цьому законодавці звернулися до історичного минулого країни - кодексу Тайхоре (VIII ст.), згідно з яким земля була надбанням імператора. Реформа встановлювала порядок наділення землею населення країни. Остаточна ліквідація князівств сталася у 1871 р. Були утворені префектури на чолі з префектом, замінив спадкових губернаторів.

Князям і самураям вищих рангів, позбавленим феодальних володінь і привілеїв, держава гарантувала високі пенсії, надання пільг при вступі на державну службу. При проведенні військової реформи в 1872 р., спрямованої на створення регулярної армії на основі загальної військової повинності, держава надала самураям право вільного вибору виду діяльності, отримання державних пенсій, 50% знижки при купівлі казенної землі.

Поруч указів уряд встановив деякі гарантії свободи особи для громадян. Декретами 1870, 1871 рр. встановлювалась рівність всіх перед законом, знищувалася станова дискримінація. Наступні укази про свободу вибору професії для осіб усіх станів, право вільного пересування по країні ліквідували збереглися форми феодальної залежності.

У 1868 р. уряд прийняв указ про скасування цехів, гільдій, кланових монополій, у 1871 р. - дозволив вільний вибір сільськогосподарських культур для посіву, а в 1872 р. видав указ про вільну торгівлю рисом та іншими сільськогосподарськими продуктами.

Економічні передумови. Подолання політичної роздробленості дозволило усунути внутрішні митниці, ввести єдину грошову систему. З 1870 р. почалася чеканка ієни, рівної по вазі і пробі долара США. Такими радикальними заходами держава формувала умови для економічного об'єднання країни, утворення єдиного ринку.

Економічні реформи були спрямовані на прискорення процесів первісного нагромадження капіталу, створення нових економічних структур. В ході аграрної реформи 1872-1873 рр. остаточно припинилася феодальне землеволодіння і почалося формування нових власників землі. Феодали пристосовувалися до нових умов господарювання.

Земля формально, без викупу закріплювалася на правах приватної власності за тим, хто нею розпоряджався. Спадкові власники земельних наділів перетворювалися у власників. В результаті реформи "нові поміщики" легалізували свої права на 1/3 орної землі країни. Великим землевласником став імператор.

У 1873 р. був введений поземельний податок, який став основним джерелом державних доходів, фінансовою базою реформ, що проводяться урядом. Податок поширювався на всіх землевласників і стягувався в грошовій формі. Його розмір, включаючи місцеві податки, становив близько 50% зібраного врожаю, що приблизно дорівнювала величині земельної ренти, яку отримували до реформи феодали. Високий поземельний податок по суті був викупом, який платили нові власники землі державі. У свою чергу держава 40% доходу розтратило на виплату довічних пенсій самураям.

В результаті аграрної реформи створювалися передумови для становлення капіталістичного сільськогосподарського виробництва. Була узаконена приватна власність на землю, її вільна купівля-продаж, іпотека. Однак реформа поставила різні групи землевласників у нерівні стартові умови. Основна маса хліборобів втратила значну кількість землі. Частина общинної землі (луки, ліси, пасовища) перейшла до імператора. Орендовані або закладені до реформи землі відійшли до "нових поміщиків". У підсумку велика частина селян виявилася власниками дрібних ділянок землі. Малоземелля змушувало орендувати землю. Оскільки близько половини доходу вилучалося в формі поземельного податку, то пошук коштів для орендної плати змушував хліборобів закладати землю і звертатися до лихварів.

Ставши власниками землі, незважаючи на всі труднощі, хлібороби не бажали розлучатися зі своїми господарствами. Ця обставина була однією з причин аграрного перенаселення, що стримував формування ринку праці. В умовах зростаючої орендної плати великим землевласникам було вигідніше здавати землю в оренду, ніж організовувати власне господарство. Збереження напівфеодальних відносин в селі перешкоджало ринкової організації сільського господарства, створювало особливі риси індустріалізації країни.

Ринок праці. В цей період він поповнювався за рахунок землеробів, тимчасово оставлявших своє господарство і вимушено прибегавших до побічного заробітку. Основною робочою силою, що виходила на ринок праці, були тимчасові некваліфіковані робітники з числа хліборобів-заробітчан, а також жінки та підлітки. Відчувався гострий дефіцит кваліфікованих кадрів і постійних робітників. Відому роль у формуванні ринку праці грало деклассирование нижчих шарів самурайства і розорення ремісників. Заборона на діяльність цехів, конкуренція іноземних товарів сприяли зубожіння і розорення ремісників. Однак основна їх частина не поспішала стати найманими робітниками, а пристосовувалася до нових умов, зберігаючи старий "цехової" дух.

Інститут самураїв. В ході перетворень інститут самураїв вбудовувався в нову систему господарювання. Самураї, з їх яскраво вираженим національним честолюбством, постійним прагненням зробити Японію провідною країною, величезним впливом серед пересічних японців, відіграли велику роль у становленні японського капіталізму. Стан самураїв становило 5-6% населення країни, їх майнове становище сильно відрізнявся: всі отримували різні за розміром пенсії, а достаток нижчих верств самураїв був менше, ніж у землеробів. Процес розкладання цієї групи почалася задовго до "революції Мейдзі". Важким ударом для самураїв стала заміна довічних пенсій одноразовою допомогою. Тому самурайству довелося винести на ринок свою виучку і запяться певною господарською діяльністю. Це був досить істотний резерв найманої робочої сили - досить освічена і честолюбний.

Самураї вищих рангів, отримавши значні кошти, ставали організаторами промислового виробництва, засновниками банків тощо, тобто активною частиною нової бізнес-еліти. Частина самураїв ставала менеджерами різного рівня, інша - надходила на службу в державний апарат, працювала за наймом вчителями, лікарями і т. п. Однак багато самураї нижчих рангів сприйняли капіталізацію пенсій як удар по становим привілеям і не змогли знайти собі гідного застосування в нових умовах. Розмір отриманої компенсації не дозволяв зайнятися підприємницькою діяльністю або перетворитися в рантьє. Тому вони брали участь у будівництві зразкових державних підприємств, виконуючи тим самим "борг" перед імператором, а потім отримували на них роботу в якості управлінців або кваліфікованих робітників.

Формування ринку капіталу. Відбувалося воно при посиленої державної підтримки. Торгово-лихварська буржуазія вважала за краще гарантовані високі прибутки в сфері обігу, не ризикуючи вкладати гроші в промисловість. Уряд взяв на себе розвиток промисловості, транспорту, банківської системи.

Реформа освіти. Формування нової системи управління державою, необхідність будівництва промислових підприємств, створення нових видів транспорту, організації банків вимагали висококваліфікованих кадрів. З 1872 р. почалося проведення реформи в галузі освіти, вводилося обов'язкове початкова освіта. Було створено вісім університетських округів.

У кожному з них засновувалося 210 початкових шкіл, в свою чергу округ поділявся на 32 райони, у кожному з них організовувалися середні школи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Передумови промислової революції
Завершення промислової революції
Хід промислової революції
Хід промислової революції
Промислова революція та індустріалізація
Промислова революція
Результати промислової революції
Мала промислова революція (МПР)
Результати першого етапу промислової революції
ЕВОЛЮЦІЯ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси