Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 13. Боротьба з тероризмом як геополітична стратегія контролю над простором

"Світовий хаос": технологія глобального управління

В нових умовах інформаційної революції американські геополітики почали ефективно використовувати інформаційні технології для контролю над простором. Основна ідея полягає в тому, щоб з допомогою інформаційного фантома - розкрученої і гранично міфологізованої ідеї - створювати в інформаційному просторі атмосферу загального напруги, очікування нового "світового хаосу" і тим самим пояснити "можливість і необхідність" світової гегемонії США в "нестабільному, розбалансованому" світі як єдино раціональну модель глобального управління.

На початку нового століття такий інформаційний фантом поступово, методом проб і помилок, був знайдений, і сьогодні потужна інформаційна машина Пентагону працює над його впровадженням у ЗМІ всього світу. Найбільш точно нову геополітичну парадигму можна охарактеризувати як модель "керованого хаосу", а офіційна назва пропагандистського міфу Пентагону сьогодні знають всі: "боротьба з міжнародним тероризмом". Цікаво і дуже важливо простежити, яким чином ця модель була знайдена і апробована, щоб зрозуміти і викрити всі внутрішні пружини її дії в сучасних умовах. Зробити це неважко, якщо звернутися до робіт провідних американських геополітиків останніх років.

З самого початку було очевидно, що однонолярный світ за самою своєю внутрішньою суттю є нестабільною геополітичної системою. У політиці, як і в природі, стабільність забезпечується мінімум двома точками опори, тому, якщо один центр сили, необхідні додаткові заходи для додання рівноваги і стійкості системи. Додаткові фактори стійкості закладалися в "новий світовий порядок" його архітекторами спочатку, і саме цим сучасна "Рах Амегісапа" відрізняється від стихійно сформованих імперій минулого.

Звернемо увагу на те. як описує "новий світовий порядок" один з його головних стратегів Збігнєв Бжезінський: "...гегемонія тягне за собою комплексну структуру взаємозалежних інститутів і процедур, призначених для вироблення консенсусу і непомітною асиметрії у сфері влади і впливу. Американська глобальна перевага, таким чином, підкріплюється складною системою союзів і коаліцій, яка буквально опоясує весь світ... Її основні моменти включають:

систему колективної безпеки, у тому числі об'єднане командування і збройні сили, наприклад НАТО, американо-японський договір безпеки тощо;

- регіональне економічне співробітництво, наприклад APECI, NAFTA , спеціалізовані глобальні організації співпраці, наприклад, Світовий банк, МВФ, СОТ;

процедури, які приділяють особливу увагу ухваленню рішень, навіть при домінуванні США;

- перевагу демократичному членства в ключових спілки;

- рудиментарну глобальну конституційну та юридичну структуру (від Міжнародного суду до спеціального трибуналу з розгляду військових злочинів у Боснії)".

Головний висновок Бжезинського: на відміну від імперій минулого американська глобальна система не є ієрархічною пірамідою. Навпаки, Америка стоїть в центрі "взаємозалежного всесвіту", такий, у якій влада здійснюється через постійне маневрування, діалог, дифузію й прагнення до формального консенсусу, хоча ця влада відбувається врешті-решт з одного джерела - Вашингтон, округ Колумбія. Однак, незважаючи на всі перелічені вище додаткові фактори по наданню стійкості американської гегемонії, Бжезинський з самого початку був сповнений песимізму з приводу долі самотньої наддержави. Він першим з теоретиків атлантизму написав фатальні слова, які відразу ж стали популярним афоризмом серед геополітиків: "Після останньої світової наддержави".

Так було покладено початок дискусії про те, як продовжити вік американського могутності. В рамках цієї дискусії було дано точний і ясний аналіз головних факторів, що дестабілізують американську гегемонію.

По-перше, імперської мобілізації "Рах Амегісапа" заважає демократія. Ніде і ніколи в історії популістична демократія не сягала світового панування. Гонитва за абсолютною владою несумісна з демократичними устремліннями. Про це свідчать і опитування громадської думки: тільки 13% американців підтримують тих, хто вважає, що "як єдина залишилася наддержава США повинні залишатися єдиним світовим лідером у вирішенні міжнародних проблем". Переважна ж більшість американців (74%) воліють, щоб "США в рівній мірі з іншими державами вирішували міжнародні проблеми".

По-друге, по мірі того, як США все більше стають суспільством, що об'єднує різні культури, їм важче досягти консенсусу щодо зовнішньополітичних питань, крім питання про виникнення ситуації загальної зовнішньої загрози національним інтересам. Такий консенсус існував у США під час Другої світової війни і навіть в роки холодної війни. Але на початку XXI століття справжньою проблемою для досягнення загальнонаціонального консенсусу стало відсутність реального виклику ззовні.

По-третє, домінуюча в США масова культура більше тяжіє до розвагами і гедонізму, що призвело до явного падіння патріотичних почуттів. ЗМІ відіграють тут дуже важливу роль, формуючи в людей сильне відраза до застосування сили, якщо воно тягне за собою навіть незначні втрати.

Висновок напрошується сам собою: для того щоб не розвалилася під тягарем цих трьох дестабілізуючих факторів, необхідно терміново нівелювати їх нової геополітичної стратегії Вашингтона. Бжезинський написав про це більш обтічно, але кожен вдумливий читач може виявити його глибоке внутрішнє занепокоєння між рядків: "...необхідно створити геополітичну структуру, яка буде здатна пом'якшити неминучі потрясіння і напруженість, викликані соціально-політичними змінами, водночас формуючи геополітичну серцевину взаємної відповідальності за управління світом без воєн".

Дослідження зазначених дестабілізуючих факторів і призвело стратегів Пентагону до формування концепції "керованого хаосу". До пошуку нової американської геополітичної стратегії долучилися всі "мозкові центри" Пентагону, і поступово окреслилося кілька основних моделей вирішення проблеми. Всі вони так чи інакше були апробовані в американській зовнішній політиці останнього десятиліття:

- досягнення геополітичної рівноваги з допомогою стратегії підтримки гегемоном у кожному з міжнародних центрів сили другий за значимістю країни проти регіонального лідера Британії проти Німеччини, України проти Росії, Аргентини проти Бразилії, Пакистану проти Індії, Японії проти Китаю);

- створення в центральному геополітичному балансі сил переважаючих коаліцій за "правилом Бісмарка" - "постарайся бути серед трьох у світі, де править баланс п'яти";

- політичне і економічне об'єднання Західної півкулі - Північної і Південної Америки - під егідою США (початок цьому процесу поклав "саміт двох Америк" у квітні 1998 р.);

- концепція "нового ізоляціонізму" США - гегемон повинен насамперед дбати про збереження своїх ресурсів і енергії, оскільки вага імперії минулого загинули від перенапруги сил;

- створення всередині західної цивілізації більш згуртованою "коаліції англосаксів" - тісного кола справжніх союзників, які поділяють американські цінності (Великобританія, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Ірландія, острівні країни Карибського і Тихоокеанського басейнів). Основний принцип коаліції: єдина мова - єдині цінності - єдиний простір;

- посилення оборонної могутності - створення "оборонного щита над Америкою", тобто системи протиракетної оборони (ПРО) стратегічного масштабу, яка могла б "закрити" не тільки США, але і всю Західну Європу, Перська затока та Східну Азію.

Очевидно, що всі перераховані вище моделі не оригінальні, були використані в минулому різними "імперіалістами" - від римських цезарів до Бісмарка і Гітлера, але ніде і ніколи не призвели до справжнього зміцненню і процвітанню імперій. І що найголовніше, всі ці стратегії залишали без змін руйнівну дію трьох дестабілізуючих факторів, що підривають основи американського імперської могутності: розслабляючий клімат популістської демократії, загальне прагнення до задоволень і гедоністичної розслабленості і переконаність у відсутності реальних зовнішніх ворогів у США.

Тоді геополітики звернули увагу на дані інститутів з вивчення громадської думки американців щодо того, звідки виходить зовнішня загроза:

- міжнародний тероризм - 80%;

- застосування хімічної і біологічної зброї - 75%;

- виникнення нових ядерних держав - 73%; епідемії 71%;

перетворення Китаю в світову державу 57%;

- ноток іммігрантів у США - 55%;

- конкуренція Японії - 45%;

економічне суперництво з країнами з низьким життєвим рівнем - 40%;

- ісламський фундаменталізм - 38%;

- військова міць Росії - 35%;

- регіональні етнічні конфлікти - 34%;

- економічне змагання з Західною Європою - 24%'.

Необхідно підкреслити, що наведені вище дані відносяться до весни 1999 р. В кінці 2009 р. загрозу міжнародного тероризму як першу по значущості називали вже понад 90% американців: запрацювала пропагандистська машина, і результати не змусили себе чекати. Так була знайдена і актуалізована в суспільній свідомості за допомогою ЗМІ реальна загроза ззовні, яка могла б стати основою для досягнення американцями національного консенсусу щодо міжнародних проблем. Тероризм виявився силою, здатної стати реальним протиотрутою від гедоністичної розслабленості і мобілізувати націю, без зайвого шуму перевівши управління країною на режим воєнного або, точніше, передвоєнного часу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Боротьба з тероризмом
Геополітичний виклик ісламського світу
Геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму
Боротьба з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму (ICP-28)
Основні геополітичні гравці: боротьба без правил
Світовий ринок реклами
СУЧАСНА СВІТОВА ЕКОНОМІКА - ГЛОБАЛЬНА ЕКОНОМІКА
Завдання сталого світового економічного розвитку на базі нових екологічно "чистих" технологій
Нові проблеми світового розвитку в світлі глобальної кризи
Технологія управління на базі активізації діяльності персоналу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси