Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Англійське мистецтво кінця XVIII - початку XIX століття

Події суспільно-політичного та економічного життя Англії XVIII - початку XIX ст. мали як прямий, так і непрямий вплив на англійську культуру, насамперед на повну духу бунтарства романтичну поезію Байрона і Шеллі і їх попередників, на розвиток англійської соціального роману Діккенса, Теккерея, сестер Бронте.

Англійське мистецтво останньої чверті XVIII - першої третини XIX століття вливається у світове мистецтво зі своїм власним, чітко вираженим національним обличчям, своїм сприйняттям дійсності, світоглядом і своєю формальною системою. На рубежі XVIII та XIX ст. найцікавіші досягнення англійського образотворчого мистецтва лежать в жанрі пейзажу, насамперед акварельного. Саме в пейзаж живопис Англії випередила континентальну Європу. Реальні зв'язку з живописом континенту втілював Річард Паркс Бонингтон (1801 - 1828), який навчався в Парижі у Гро, який товаришував з Делакруа і відобразив в акварелях види Нормандії і Парижа. Бонингтон був ініціатором великого альбоми літографій, що зображують старі міста Франції, - колективної праці багатьох художників під назвою "Мальовничі подорожі". Він залишив прекрасні по малюнку і класично строгі живопису пейзажі Франції ("Партер у Версалі", 1826), Італії, особливо у Венеції.

Безсумнівно, найбільш суттєвий вплив на живопис ХІХ ст. з англійських художників надав Джон Констебл (1776-1837). Син мельника з Суффолка, Констебл ніколи не був в інших країнах і вивчав тільки ту живопис, яку міг бачити у себе на батьківщині. Особливе його захоплення викликав Клод Лоррен, і деякі ранні речі Констебла навіяні пейзажами французького класициста ("Дедхемская долина", 1802). З вітчизняних майстрів йому ближче всього був Гейнсборо. Готичні собори, краєвиди містечка Солсбері, морський берег у Брайтоні, його рідна річка Stord, луки, пагорби, долини, млини і ферми його "улюбленої старої зеленої Англії" - все це передано Констеблом достовірно-конкретно, але, крім того, так, що глядач відчуває свіжість вітру, прохолодну тінь, залитий сонцем простір, звук падаючої води і стрімкість мчать або хмар дощових хмар. Констебл досягав майстерної передачі швидко змінюються ефектів освітлення, відчуття свіжості зелені, життя кожного предмета неначе на очах глядача завдяки тому, що одним з перших почав писати етюди на пленері, на відкритому повітрі, випередивши таким чином в пошуках незвичайної свіжості колориту і безпосередності враження художників французької школи ("Собор в Солсбері із саду єпископа", 1823 (див. кольорову вклейку); "Підвода для сіна", 1821; "Стрибає кінь", 1825). Скромні за розмірами пейзажі Констебла близькі до етюдів з натури, а етюди мають самостійне значення, хоча багато з них призначалися для якоїсь великої картини ("Вид на Хайгет з Хэмпстедских пагорбів", ок. 1834). Передача миттєвого стану природи надає кожному з них особливу принадність незавершеності і гостроти. Сам художник писав про себе: "Можливо, жертви, які я приношу заради світла і яскравості, занадто великі, але ж вони головне в пейзажі". І далі: "Моє мистецтво ніколи не намагається полестити імітацією, нікого не задовольняє гладкістю листи, нікому не догоджає скрупульозністю виконання".

Картини Констебла на паризьких виставках 1824 і 1825 рр. стали справжнім одкровенням для французьких романтиків. Делакруа писав у щоденнику: "Констебл каже, що перевага зеленого кольору сто полів досягається поєднанням безлічі зелених фарб різних відтінків... Те, що він говорить тут про зелені полів, застосовне до всякого іншого кольору". Червоно-коричневі й сріблясті тони Констебла нагадують своєю маэстрией венеціанців. Поєднуючи зелене з білилами, він умів передати вологість зелені, на якій наче виблискують краплі роси.

Констебл не отримав справжнього визнання на батьківщині. Першими оцінили його французькі романтики, з якими Констебла зближувала щирість у вираженні почуттів і спільність деяких технічних прийомів.

Типовим романтиком скоріше можна назвати іншого англійського пейзажиста - Джозефа Мэллорда Вільяма Тернера (1775-1851), з його гігантськими яскравими полотнами, повними світлових ефектів. На відміну від Констебла до Тернеру визнання прийшло рано. З 11 років він став виставляти свої акварелі цирюльне батька, копіювати та розмальовувати естампи, з 15 років - брати участь у щорічних виставках Королівської академії мистецтв. У 1802 р. він вже академік, 1809 - професор в академічних класах. "Все йому далося відразу і назавжди", - писав В. Н. Петров. Але це не зовсім так. Життя його сповнене загадок. Він був відлюдьком, дивний, вів життя відлюдника, анахорета і в свої численні подорожі часто виїжджав таємно, раптово. Останній раз він зник з дому в 1851 р. Йому було 76 років, коли родичі розшукали його в лондонському передмісті

Вільям Тернер. Дощ, пар і швидкість. Лондон, Національна галерея

під чужим ім'ям, вже вмираючим. Він був майже сліпий, тому що, як свідчать його біографи, подовгу сидів у пітьмі, щоб "краще побачити сонячний захід на Темзі".

Біографічні відомості про художника мізерні, зате спадщина його величезна, більше 21 тисячі творів на історичні, міфологічні, жанрові сюжети, але головне - пейзажі. Тернер ретельно вивчав природу, але "йому були потрібні лише деякі сторони видимої реальності, від якої могла б відштовхуватися його фантазія, створює пейзаж, існуючий тільки в Тернера". Стихією Тернера було море, насичене вологою повітря, рух хмар, злет вітрил, бурхливі природні сили - від феєричних сніжних ураганів до лютих морських бур ("Корабельна аварія", 1805). Передача світла і повітря, фантастичних світлових ефектів, що виникають у вологій атмосфері, була головною його завданням ("Морозноеутро", 1813). Не випадково він став майстром акварелі - техніки, настільки улюбленої англійськими художниками (види Венеції, швейцарські пейзажі). Його цікавили повітряна атмосфера, миттєві зміни в природі, то impression -враження від світла і повітря, пошук передачі якого через кілька десятків років захопить ціле покоління живописців. Предмети в системі Тернера поступово перетворюються в барвисте пляма і служать лише матеріалом для колористично-декоративного побудови. У цій "беспредметности" - основа тернеровского декоративізму. З 1740-х рр. у творчості Тернера намічається внутрішній криза, відбувається певний занепад: розм'якшення форми, дисгармонія кольору. Констебл говорив про це періоді художника, що Тернер пише "підфарбовані паром".

Англійські пейзажисти стали відомі на континенті на зорі найзапекліших битв академістів з романтиками. Їх смілива вільна живописна техніка, виражена у кожного по-своєму, їх інтерес до природи мали величезний вплив на мистецтво XIX ст.

Романтичний напрямок в англійській графіку знайшло вираження в творчості Вільяма Блейка (1757-1827), не тільки найбільшого поета, але і оригінального художника, в основному гравера і рисувальника. Ілюстрації до Данте, Мильтону, до Біблії, власним поетичним творам - це похмурі фантазії зі складними алегоріями, релігійно-містичними символами, що відображають філософію творчості художника, його трагічне світовідчуття.

Вільям Блейк. Жалість. Лондон, галерея Тейт

Зовсім в іншому "ключі" працював англійський скульптор і художник Джон Флаксман (1755-1826), що представляє классицистическое напрям в англійському мистецтві. У своїх суворих і вишуканих контурних малюнках до Гомера і Данте він виходив з традицій грецької вазового живопису.

Імена Блейка і Флаксмана у графіку, а головне - живопис пейзажистів визначили "обличчя" англійського мистецтва першої половини XIX ст. Щоб більше не повертатися до проблем англійського мистецтва, скажімо, кілька забігаючи вперед у часі, що в науці незаслужено довго побутувало уявлення про певний застій англійського мистецтва в вікторіанський період (друга половина XIX ст.), коли панувало або офіційне академічне мистецтво, або вульгарний міщанський жанр, а в портреті і пейзажі варіювалися одні і ті ж обридлі прийоми. Разом з тим це час дало такі імена, як Форд Медокс Браун (1821 - 1893), якого недарма називали "Гольбейном XIX століття", і такі творчі об'єднання, як "Прерафаэлитское братство". Мэдокса Брауна пов'язують з цим об'єднанням, хоча, строго кажучи, він не входив до нього. Прерафаэлиты, однак, оголошували його своїм головою, і він був близький з ними. Медокс Браун писав здебільшого історичні та релігійні картини ("Чосер при дворі Едуарда III", 1845-1851; "Лір і Корделія", 1849), але справжнім одкровенням для сучасників стали два його твори жанрового характеру: "Прощання з Англією" ("Останній погляд на Англію", 1852-1855), присвячене злободневному сюжетом (люди розлучаються з батьківщиною в пошуках кращої долі), і "Праця" (1852-1865) - на тему не менш актуальну найрозвиненішою промисловою країні Європи, в якому художник не тільки зобразив людей праці (як це зробив Курбе в "Каменотесах" або Менцель в "Железопрокатном заводі"), а протиставив їх пустим багатіям.

Форд Медокс Браун. Чосер при дворі Едуарда III. Лондон, галерея Тейт

"Братство прерафаелітів" виникло в 1848 р. Художників-прерафаелітів об'єднувало насамперед схиляння перед мистецтвом майстрів раннього італійського Відродження: Гоццолі, Ліппі, Фра Анжеліко, Ботічеллі, тобто до Рафаеля (звідси і назва: лат. prae - перед), але також і неприйняття сучасної цивілізації, безликості сучасного мистецтва. Багато їх ріднило з романтиками: любов до середньовічної старовини, легендами, переказами. Вони виступали за високоморальні підвалини мистецтва. У прерафаелітів був свій ідеолог - художній критик Джої Рескін (1819-1900), що проголошував ідеї морального і художнього виховання в дусі "релігії і краси".

Данте Габріель Россетті. "Ессе ancilla Domini"

(Благовіщення). Лондон, галерея Тейт

Едвард Берн-Джонс. Колесо фортуни. Париж, музей Орсе

Кожен з художників "Братства прерафаелітів" був індивідуальністю, і незабаром кожен з них, як це нерідко буває, пішов своїм шляхом, не задовольняючись стилізацією мистецтва Кватроченто. Данте Габріель Россетті (1828-1882; "Дитинство Марії", 1849;"Благовіщення", 1850; "Беата Беатрікс", 1863; "Сон Данте", 1870-1871) і Едвард Берн-Джонс (1833-1898; "золоті сходи", 1876-1880; "Король Кофетуа і жебрачка", 1880-1884; "Любов серед руїн", 1893; ілюстрації до творів Дж. Чосера, 1896) тяжіли до символізму, декоративного изыску. Холман Хант (1827 - 1910; "Світоч світу", 1852-1854; "Пробудження совісті", 1853-1854) і Д. Е. Миллее (1829-1896; "Лоренцо і Ізабелла", 1849; "Христос у домі батьків", 1850; "Офелія", 1852; "Страж Тауера", 1876) досягали майже натуралістичної достовірності у своїх картинах на літературні та релігійні сюжети з їх різкими колірними співвідношеннями і ретельно виписаними деталями. Для прерафаелітів взагалі характерна дилетантська суміш натуралізму зі стилізацією - при слабкому малюнку, часом невиразною композиції і відсутності пластичної ясності.

Але найбільші успіхи прерафаелітів лежать не в живопису, а в декоративному мистецтві, художньому оформленні книги. У 1860-1880-х рр. поет, художник та громадський діяч Вільям Морріс (1834-1896) слідом за Рескін почав боротьбу з знеособленням в декоративному мистецтві, неминучим при машинному виробництві. Звертаючись до естетики середньовічного ручної праці, Морріс організував художньо-промислові майстерні виготовлення меблів, шпалер, шпалер, тканин, вітражів, виробів зі скла і металу тощо, малюнки для яких крім нього виконували деякі прерафаэлиты (наприклад, Берн-Джонс, використовуючи улюблені їм середньовічні лицарські та релігійні сюжети та мотиви).

Обрі Бердслі. Нагорода танцівниці. Ілюстрація до п'єси О. Уайльда "Саломея"

Стилізаторства прерафаелітів багато в чому передбачила стиль модерн рубежу століть. Вплив цих художників позначилося і на графіку цього періоду: мистецтво Обрі Бердслея (1872-1898), витончене до химерності, вишукане до перекрученості, безсумнівно, відштовхувався від символіки і прийомів прерафаелітів, відрізняючись від них, однак, високим професійним рівнем.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Англійське мистецтво XVIII століття
Державна громадянська служба кінця XVIII і початку XX ст.
Епоха "палацових переворотів": падіння державного початку і особливості політичних процесів у другій чверті XVIII ст.
Основні напрямки мистецтва. "Нонклассики" XX - початку XXI ст., їх імпліцитна естетична програма
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)
Формування ринкової економіки в країнах Західної цивілізації (кінець XVIII - початок XX ст.)
ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС КІНЦЯ ХІХ - ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
Італійське мистецтво XVIII століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси