Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Іран в боротьбі за національну незалежність

Поразка революційного руху і відновлення імперських позицій Росії і Англії в країні зіграю чималу роль серйозної переорієнтації зовнішньополітичних симпатій іранців. Як і в Туреччині, в Ірані напередодні Першої світової війни активно і досить успішно діяла німецька агентура, а офіційна східна політика кайзерівської Німеччини не втомлювалася нагадувати про свої симпатії до світу ісламу і навіть про спорідненість німецьких нащадків аріїв з іранськими. Німеччина була чи не єдиною з великих держав, майже не мала колоній і помітних сфер впливу. Крім того, у неї не було скільки-небудь істотних економічних позицій та інтересів в самому Ірані. Тому неважко укласти, що насіння її пропаганди мали чималі шанси дати хороші сходи. Саме це і сталося на початку війни.

Окупація Ірану з перших днів війни англо-індійськими військами на півдні країни (під приводом охорони стратегічно важливого району Перської затоки і нафтопроводу, перекачивавшего іранську нафту в Середземномор'ї), а також успішні дії російських військ проти Туреччини на півночі привели в березні 1915 р. до чергового англо-російської угоди про розподіл Ірану на сфери впливу. Це послужило різким поштовхом для підйому в країні національного руху. З одного боку, це було продовження не прекращавшейся протягом ряду років серії народних повстань, особливо в окраїнних районах країни, з іншого - ряд рішучих виступів політичних верхів, очолюваних депутатами третього меджлісу, в якому основною силою були члени Демократичної партії Ірану. Уряд іранських демократів вже з початку 1915 р. було відверто германофильским, а окупація восени того ж року російськими військами Тегерана, а потім і Кума, куди на час перебралося уряд, призвела до формування національного кабінету в Керманшахе, що став в 1916 р. зоною окупації Туреччини. І хоча паралельно в Тегерані був сформований кабінет міністрів з тих, хто погоджувався співпрацювати з Росією і Англією, абсолютно очевидно, що німецько-турецька орієнтація була в ті роки переважаючою. Зокрема, це проявлялося в позиціях керівників спалахували в різних провінціях народних повстань, які отримували допомогу саме з ворожих російською і англійцям джерел.

Революційні події в лютому 1917 р. в Росії привели до помітного ослаблення її позицій і відповідного посилення англійців. Висновок з Ірану російських військ радянським урядом у березні 1918 р. сприяв встановленню англійської контролю над усім Іраном і укладення англо-іранської угоди в серпні 1919 р., за умовами якого Іран, як ніколи раніше, виявився близький до статусу англійського протекторату. Фактичний контроль Великобританії над іранською армією, фінансами, нафтою і внутрішньою політикою, був поза сумнівом. Втім, угода 1919 р., як і поділ країни на сфери впливу в 1915 р., лише підлило масла у продовжував вирувати вогонь національних повстань в Ірані. У деяких з повсталих районів, як, наприклад в Гиляне, де влада потрапила в руки досить радикально налаштованих і орієнтувалися на революційні події в сусідньому Закавказзі дженгелийцев (дженгель - важкопрохідний ліс), виникали навіть тимчасові уряду. Головним же підсумком розвитку подій в Ірані в роки світової війни став військово-політичний переворот 21 лютого 1921 р., в результаті якого на гребені визвольного руху за підтримки англійців, вже не бачили іншої можливості виправити становище в країні, до влади прийшов новий сильний уряд. Центральну роль у ньому став грати керував переворотом глава перських козачих частин Реза-хан.

Став військовим міністром Реза-хан жорсткою рукою придушив затухавшие вогнища повстань і приступив до реорганізації армії. У кожному з шести створених ним в країні військових округів було сформовано на основі козацьких та інших урядових військ по одній добре організованою дивізії, суворо подчинявшейся міністру в Тегерані. Незважаючи на вимушену орієнтацію на англійців, новий уряд і сам Реза-хан не тільки враховували антианглійської настрої, але і прагнули за рахунок цього послабити позиції Англії в Ірані і тим посилити власні позиції. Одним із шляхів досягнення цієї мети стало угоду з Радянською Росією. За умовами російсько-іранського договору 1921 р. в Ірані більше не повинні були знаходитися іноземні війська. Однак радянська сторона встановила за собою право втручання в цілях забезпечення безпеки своєї країни у тих випадках, коли ця безпека буде під реальною загрозою.

Зробивши ставку на національну консолідацію країни під своєю владою, Реза-хан, залишався незмінним всемогутнім військовим міністром при будь-яких переміщеннях в кабінеті, незабаром вирішив сам вийти на арену політичних подій. Спочатку він підтримав рух з вимогою встановлення в країні республіки, розраховуючи в якості президента - на зразок того, як це зробив Кемаль в Туреччині, - замінити угасавший рід ослаблених каджарских шахов. Але, на відміну від Туреччини, ідея республіканізму була вороже зустрінута як вищим шиїтським духовенством, вплив якого в країні було величезним, так і непідготовленим до неї відсталим селянством країни, яке охоче піднімалося на захист національних інтересів проти англійців і їх ставлеників, але було дуже далеким своїй масі від політичного радикалізму. Реза-хан виявився змушений враховувати це. В лютому 1925 р. він змусив меджліс проголосити себе верховним головнокомандувачем, змістивши тим самим з цього формального поста Ахмед-шаха, якому довелося виїхати за кордон. Потім Реза-хан змусив п'ятий меджліс погодитися на позбавлення влади династії Каджарів і скликання Установчих зборів, яке повинно було вирішити долю країни. В результаті скликане у грудні 1925 р. Установчі збори проголосили Реза-хана шахом нової династії Пехлеві.

Сильний і енергійний новий правитель Ірану здійснив ряд важливих реформ, яких гостро потребувала відстала і все більш отстававшая, потрапляла в залежність від інших держав країна. Як і Ататюрк, Реза-шах прагнув швидко подолати це відставання, для чого провів низку законів, пов'язаних із земельними відносинами, фінансами, судовою системою. В країні прискореними темпами будувалися в основному державою і за рахунок скарбниці - нові промислові підприємства, залізниці. Прагнучи обмежити вплив англійців, Реза-шах охоче приймав економічну допомогу Німеччини. Був створений Національний банк Ірану (1928), введена державна монополія зовнішньої торгівлі (1931) і навіть поставлено питання про перегляд умов договору з Англо-іранської нафтової компанією і про деяке обмеження інших економічних пільг та привілеїв англійців в Ірані. У країні були проведені важливі реформи, покликані сприяти розвитку освіти та культури. Були створені світські школи і прийнятий закон про обов'язкову початкову освіту, відкриті численні середні навчальні заклади та вищі навчальні заклади, включаючи Тегеранський університет (1934), де навчання було платним. Слідом за реформами Ататюрка в Ірані були проведені аналогічні реформи, що передбачав перехід на європейську форму одягу, що супроводжувалося, як і в Туреччині, скасуванням традиційних титулів і звань і введенням прізвищ.

Результати всіх цих реформ не сповільнили позначитися. Індустріальний розвиток країни призвело до появи шару промислових робітників. У селі посилилися торгові зв'язки, з'явилася чимала кількість землевласників, пов'язаних з ринком. Сформувався прошарок освіченої інтелігенції, що сприяло демократизації політичного життя країни, при всьому тому, що вплив шиїтського духівництва, як і його відчайдушний опір реформам, залишалися досить значними, а часом навіть посилювалися.

У сфері зовнішньої політики Реза-шах слідував усталеною вже традицією, тобто орієнтації на ті сили, що могли стійко протистояти англійцям, економічне засилля яких у країні було надзвичайно відчутним. Такою силою у 1930-ті рр. була фашистська Німеччина. А так як ірано-німецькі зв'язки і політичні контакти мали вже свою історію, то не дивно, що зростання значення фашистської Німеччини у міжнародних справах напередодні Другої світової війни мала одним із своїх результатів посилення німецьких позицій в Ірані. На зламі 1930-1940-х рр. справа дійшла до того, що Німеччина вже розглядала Іран як цілком реальний військовий плацдарм на випадок військових дій на Середньому Сході.

Вторгнення Німеччини в СРСР різко змінив зовнішньополітичну ситуацію в Ірані та поблизу нього. У серпні 1941 р. СРСР, спираючись на відповідний пункт радянсько-іранського договору 1921 р., ввів свої війська в Північний Іран. Одночасно англійці окупували південь країни. Всі зовнішньополітичні розрахунки Реза-шаха виявилися перекресленими, а сам він у вересні 1941 р. був змушений відректися від престолу на користь свого сина Мухаммеда Різу. У січні 1942 р. Мухаммед Реза підписав новий договір з СРСР і Англією, за умовами якого територія Ірану на час війни надавалася в розпорядження союзників (через цю територію в роки війни йшла чимала частка військових поставок в СРСР).

Слід зауважити, що введення радянських військ в Північний Іран сприяло підвищенню в цих районах країни позицій радикалів. У жовтні 1941 р. при явному сприянні СРСР була створена Народна партія Ірану (Туде), яка виконувала функції компартії. Вона стала вести активну роботу. У 1944 р. ця партія налічувала вже 25 тис. членів, видавала чимало газет та інших друкованих публікацій. Втім, одночасно з Туде посилили свою роботу і протистояли їй політичні партії та групи, в тому числі і орієнтувалися на шиїтське духовенство, виступали взагалі проти будь-яких реформ, проти європеїзації, за повернення до норм ісламу. У меджлісі 14-го скликання, собравшемся в 1944 р., більшість належала діячам саме такого роду. У цій обстановці уряд Ірану обрушився з репресіями на партію Туде, що супроводжувалося різким посиленням антирадянських настроїв. Події розгорталися драматично. Центром опору натиску з боку тегеранського уряду став Азербайджан, де міцні політичні позиції мала Туде. Гнучке маневрування уряду дозволило йому повільно, але неухильно підсилюючи натиск на азербайджанське провінційне уряд, спочатку спровокувати його на виступ проти центральної влади, а потім придушити цей виступ. Наприкінці 1946 р. Азербайджан був зайнятий військами тегеранського уряду, а скликаний в 1947 р. 15-й меджліс виявився, цілком зрозуміло, більш слухняним, що передував йому.

Врегулювання гострих внутрішніх проблем мало своїм безпосереднім результатом посилення уваги до проблем міжнародним, зокрема до питання, пов'язаного із залежністю країни від іноземців, завжди болісно воспринимавшемуся в Ірані. Намагаючись, як і раніше лавірувати між змагалися державами, як то було в минулому по відношенню до Англії і Росії, пізніше - до союзників і Німеччини, шахское уряд наприкінці 1940-х рр. стало схилятися в бік Сполучених Штатів Америки. І хоча фінансова місія А. Мильспо, як то було колись з М. Шустером, була змушена через англійських інтриг швидко припинити свою діяльність, новий етап співпраці з США було розпочато у зв'язку з реалізацією так званого четвертого пункту доктрини Трумена, що передбачав американську допомогу слаборозвиненим країнам. Тим не менш, незважаючи на допомогу, економічний стан країни на рубежі 1940-1950-х рр. ставало все більш загрозливим. Погіршення відбувалося на тлі розпочатої в сусідніх з Іраном країнах (Індія, Пакистан) деколонізації, пов'язаної з відходом англійців.

Не дивно, що в таких умовах національні почуття іранців знаходили своє найбільш повне вираження в обуренні умовами експлуатації ресурсів країни англійцями. Знову на порядок дня постало питання про взаємини Ірану з Англо-іранської нафтової компанією, щорічно вывозившей з країни мільярдні багатства і выплачивавшей за це Ірану невелику частину свого доходу. У березні 1951 р. іранський меджліс прийняв закон про націоналізацію нафтової промисловості Ірану, а в квітні уряд очолив Мохаммед Мосаддык, енергійно взявся за проведення цього закону в життя. Всі нафтопромисли і нафтопереробні заводи Ірану були взяті під контроль уряду і стали управлятися призначеними ним представниками. Незважаючи на спроби втручання ззовні, аж до Ради Безпеки ООН та Міжнародного суду в Гаазі, закон про націоналізацію був реалізований до кінця. Це призвело спочатку до вигнання з Ірану працювали в Англо-іранської компанії англійських фахівців, а потім і до розриву дипломатичних відносин з Англією в жовтні 1952 р.

Проте розмах очоленого Мосаддыком руху і швидке зростання його особистої популярності, як і обсяг зосереджена в його руках влади, налякали шаха і його оточення. Цим скористалися ворожі прем'єру верстви правлячої еліти Ірану. В результаті державного перевороту у серпні 1953 р. кабінет Мосаддика був розпущений, а новий уряд Ф. Захеді відновило в кінці 1953 р. дипломатичні відносини з Англією і погодилося на створення Міжнародного нафтового консорціуму (МНК) для управління нафтовим господарством країни. При цьому 40% акцій консорціуму отримала Англо-іранська компанія. Створення МНК було заходом, значною мірою вимушеною. В країні просто не було достатньої кількості власних фахівців, що було необхідною умовою для успішної експлуатації нафтопромислів і нарощування нафтовидобутку. Крім того, консорціум зіграв цілком позитивну роль у справі подальшого промислового розвитку Ірану, бо сприяв залученню в країну капіталів з багатьох країн.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Індійський національний конгрес і боротьба за незалежність Індії
Загострення національної боротьби. Революція і контрреволюція
Боротьба з тероризмом
Шиїтський Іран в XIX-XX століттях
Національна економіка
Іран під знаком ісламізму
Війни з Іраном і Османською імперією
Незалежність суддів
Економічний розвиток Ірану в 1960-1970-і рр ..
А. Пігу: проблема національного дивіденду
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси