Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Упаковка

Упаковка істотним чином впливає на рівень логістичних витрат і продуктивність ЛЗ. Інтегрований підхід до операцій упаковки ЛЗ може бути досить ефективний. Будь-яка модель логістичного планування, призначена для контролю загальних витрат процесу розподілу, повинна враховувати всі види витрат в їх співвідношенні з рівнем сервісу, включаючи і ті, що створюються операціями упаковки.

Упаковка впливає на рівень витрат всієї логістичної діяльності. Контроль стану запасів багато в чому визначається точністю ідентифікації вантажів, а ідентифікаційну маркування несе на собі упаковка. Швидкість, точність та ефективність збірки замовлень теж залежать від надійності ідентифікації упаковок, їх форми і габаритів, а також від їх придатності до вантажопереробки. Можливість консолідації індивідуальних упаковок в укрупнену вантажну одиницю впливає па витрати вантажопереробки. Витрати па транспортування і зберігання прямо залежать від габаритів і щільності упаковки. Упаковка повинна бути міцною, зручною, інформаційно насиченим і відповідати екологічним стандартам. Наявність всіх цих властивостей підвищує споживчі якості продуктів і відповідно рівень логістичного сервісу. У світлі збільшення протяжності і складності глобальних логістичних ланцюгів і зростання витрат на створення нових розподільчих центрів особливу (стратегічне) значення набуває можливість відкласти процес упаковки до виявлення кінцевого споживача. Зазвичай виділяють два типи упаковок:

1) споживча упаковка. Вона націлена на кінцевого споживача товару та більшою мірою виконує маркетингові функції. Споживча упаковка розробляється з міркувань зручності споживача, привабливості для покупців, ефективного використання торгових площ та захисту товарів від пошкоджень. Споживча упаковка повинна відрізнятися оригінальністю зовнішнього вигляду, нести великий об'єм інформації, що веде до незвичайною формою і габаритами, саме це і являє собою найгіршу упаковку з точки зору логістики;

2) промислова упаковка, що забезпечує зручність логістичних операцій. Саме цей аспект і є для нас основний інтерес.

Для підвищення ефективності вантажопереробки готові продукти або їхні компоненти) зазвичай групують у більш великі одиниці. Всі ємності, службовці для первинної консолідації окремих продуктів, називають промислової упаковкою. Коли для зручності вантажопереробки промислові упаковки зводять в більш великі вантажні відправлення, цей процес іменується контейнеризацией або створенням укрупнених вантажних одиниць. Промислова упаковка і укрупнена вантажна одиниця є основними об'єктами вантажопереробки в логістичному каналі. Вага, габарити і міцність промислової упаковки більшості продуктів зумовлюють вимоги до транспортування і вантажопереробки. Якщо упаковка не сприяє продуктивності логістичних операцій, страждає ефективність всієї системи.

Перша вимога до розробки промислової упаковки - стандартизація та обмеження числа типорозмірів, з метою забезпечення ефективної експлуатації обладнання в процесі транспортування і зберігання.

Трактування вантажопереробки як інтегрованого процесу логістичної системи стимулює відмову від застосування випадкової поворотної тари, використання стандартних промислових вантажних упаковок, що економічно виправдане в контексті збірки замовлень і вантажопереробки. Стандартні упаковки дозволяють організувати безперервний рух від ділянки комплектування замовлення до відправки завантаженого транспортного засобу. При завантаженні стандартні промислові упаковки завантажуються з максимальним використанням корисної місткості транспортних засобів.

Стандартизація промислової упаковки як первинної вантажної одиниці полегшує інтеграційний процес в логістичній системі в цілому. Застосування уніфікованих промислових упаковок декількох різних розмірів (модулів), завдяки їх повній сумісності, дозволяє сформувати укрупнені стандартні вантажні одиниці (модульна система упаковки).

Упаковка повинна володіти достатніми, з урахуванням фізичних навантажень та інших зовнішніх впливів, захисними властивостями. При цьому конструкція і матеріал упаковки в поєднанні забезпечують бажаний рівень збереження продукції, але при цьому не допускають надмірних витрат па зайву захист.

Три головні функції упаковки в логістиці такі:

1) захист від пошкоджень;

2) забезпечення ефективності транспортування і вантажопереробки;

3) інформаційна функція.

Захист від пошкоджень і крадіжок - головна функція промислової упаковки в процесі зберігання і транспортування. Для досягнення цих цілей потрібно підбір упаковки, що відповідає характеристикам продукту і оптимальне поєднання матеріалу і конструкції упаковки. Надійність упаковки визначається комплексом впливів зовнішнього середовища в процесі зберігання і транспортування.

Фізична навколишнє середовище продукту - та логістична система, в якій він знаходиться. При цьому як логістична система (середа) несе в собі загрозу шкідливого впливу на продукт, так і сам продукт представляє певну небезпеку для фізичного оточення.

Якщо компанія користується власним транспортом, доставка продуктів до місця призначення відбувається у відносно контрольованих умовах. При використанні сторонніх перевізників продукт потрапляє в неконтрольовану середу. У подібних обставинах відправка може пройти через один або кілька перевалочних терміналів, її можуть перевантажувати з одного транспортного засобу на інше. Чим меншою мірою компанія здатна контролювати фізичне середовище продукту (транспортування, вантажопереробку, складування), тим вище вимоги до надійності упаковки. Таким чином, логістична навколишнє середовище впливає на прийняття рішень з приводу конструкції упаковки.

У логістичному процесі нерідко виникають ситуації, чреваті пошкодженням продукту. Найбільш типові шкідливі фактори: вібрація, надмірний тиск, удар, прокол. В ході транспортування або вантажопереробки продукт може відчувати всі ці дії одночасно. Продукт може отримати пошкодження і в процесі зберігання. При цьому ступінь шкоди може варіюватися від простого поверхневого пошкодження продукту до його повного руйнування і втрати форми.

Типові методи захисту вантажу при транспортуванні: використання строп, ременів і амортизуючих підкладок, які пом'якшують вплив вібрації, ударів і запобігають довільне зміщення упаковок па борту транспортного засобу. Крім цього слід якомога щільніше завантажувати транспортний засіб - це самий надійний спосіб уникнути сутички упаковок в дорозі. Правильні методи навантаження і кріплення дозволяють знизити вимоги до захисних властивостей упаковки.

Природно-кліматичні та інші зовнішні фактори, такі як температура, вологість і т. п., здебільшого непідконтрольні логістичним менеджерам. Але конструкція захисної упаковки повинна їх враховувати.

Екстремальні температури погано позначаються на збереження багатьох продуктів. Під впливом високих температур деякі вироби плавляться, злипаються, спучуються, розтріскуються і знебарвлюються, не кажучи вже про те, що багато харчові продукти просто псуються і приходять і повну непридатність. На сильному морозі товари можуть стати крихкими, покритися тріщинами і навіть зовсім зіпсуватися. Хоча упаковка тільки в незначній мірі здатна захистити вантаж від впливу екстремальних температур, все-таки вона повинна мати властивості, що захищають від температурних впливів протягом якогось обмеженого часу.

Продукти страждають від води і вологості. У багатьох відносинах проблема вологості набагато серйозніше, ніж проблема крайніх температур. Рідкісний продукт володіє стійкістю до високої вологості; як правило, вплив води і вогкості веде до розчинення, розшарування, корозії або виникнення раковин (у металевих виробах). Частіше всього продукти "стикаються" з водою (потрапляють під дощ або сніг) при завантаженні або розвантаженні транспортних засобів. На цих ділянках логістичного процесу упаковка часто є єдиною захистом продукту. При цьому деколи самі продукти залишаються неушкодженими, зате упаковка втрачає вигляд і маркування приходить в непридатність.

Існує ще ряд зовнішніх ушкоджуючих факторів. Так, в результаті тривалого контакту з хімічно агресивним, або небезпечної отруйної середовищем продукти можуть просочитися сторонніми запахами, придбати неприємний смак тощо; деякі продукти потребують ретельного захисту від гризунів і комах або від довгого перебування на світлі і на відкритому повітрі. Частіше всього продукти псуються отримують пошкодження в результаті непередбаченого короткострокового перебування в несприятливих умовах зовнішнього середовища (крайні температури, висока вологість або інші агресивні дії).

Забезпечення ефективності транспортування і вантажопереробки. Корисність упаковки визначається її впливом на ефективність і продуктивність логістичної діяльності. Від корисності, або технологічності, упаковки залежать показники продуктивності всіх логістичних операцій - від завантаження рухомого складу і збірки замовлень па складі до коефіцієнта використання складського простору і вантажомісткості транспортних засобів.

Велика частина зусиль по підвищенню продуктивності логістики спрямована на інтенсифікацію праці. Але той же результат може забезпечити і оптимізація упаковки. Майже у всіх випадках логістична продуктивність може бути виміряна кількістю упаковок, які завантажені у транспортний засіб, відібраних на складі для комплектування замовлення і т. п. Ефективність упаковки в вантажопереробки залежить від характеристик продукту, властивостей укрупненої вантажної одиниці і від інформаційних характеристик самої упаковки. Розглянемо ці фактори більш докладно.

Характеристики продукту зумовлюють використання такої упаковки продукту, яка забезпечує певну конфігурацію і стандартний розмір замовлення. Зменшення габаритів упаковки часто дозволяє краще використовувати складське простір або вантажомісткість транспортного засобу. Це досягається, зокрема, за рахунок транспортування та зберігання продукту в концентрованому вигляді або у розібраному вигляді з мінімальним вживанням пом'якшуючих силові впливи прокладок. У більшості випадків потребу в амортизуючих матеріалах можна звести до мінімуму простим зменшенням розміру картонної тари.

Компактність упаковки особливо важлива для легких і малогабаритних товарів, які завантажують транспорт набагато нижче його вантажопідйомності. З іншого боку, продукти з великою питомою вагою вичерпують вантажопідйомність транспорту, коли значна частина обсягу транспортного засобу ще не заповнена.

Створення укрупненої вантажної одиниці зводиться до фізичного об'єднання (консолідації) окремих промислових упаковок в один стандартизований пакет, зручний для транспортування і вантажопереробки.

Всі форми створення укрупнених вантажних одиниць - від простої зв'язки двох промислових упаковок до консолідації вантажів за допомогою спеціалізованого транспортного устаткування - підпадають під поняття "контейнеризація". Всі види контейнеризації мають одну мету - підвищення ефективності вантажопереробки.

Жорсткий контейнер являє собою пристрій, в який поміщаються промислові упаковки або розрізнені вироби для складування або транспортування. Це одночасно полегшує операції вантажопереробки і підвищує захищеність продукції. Нежорсткі контейнери, як випливає з назви, не створюють замкнутої захищає оболонки для складованої і транспортованої продукції. Прикладом є штабелювання промислових упаковок на піддонах (їх ще називають палетами) або ковзних аркушах.

Об'єднання упаковок у вантажні одиниці для відправки створює багато переваг. Скорочується час на розвантаження транспорту у місці кінцевого призначення, полегшуються операції вантажопереробки, спрощується контроль вступників вантажів і прискорюється добірка замовлень завдяки більш раціональному розміщенню запасів. Розвантаження вантажних одиниць з застосуванням механізації і автоматизації, займає значно менше часу порівняно з розвантаженням розрізнених упаковок вручну. З'єднання упаковок у вантажні одиниці і використання спеціалізованого транспортного устаткування підвищує збереженість продукції в дорозі. Всі ці фактори сприяють скорочення логістичних витрат.

Якщо не закріпити розміщену на піддоні вантажну одиницю, небезпека пошкодження продукції під час вантажопереробки або перевезення зростає. У більшості випадків складений з упаковок штабель недостатньо стійкий, щоб забезпечити надійну схоронність вантажу при переробці або транспортуванні. Зазвичай для підвищення стійкості штабелів на піддонах застосовують такі стандартні способи: перев'язують мотузкою або сталевим дротом, скріплюють кутовими стійками, обмотують клейкою стрічкою, плівкою або прокладочными матеріалами та вживають інші перешкоджають ковзанню кошти, зокрема розтяжки і стяжки.

Штабелювання промислових упаковок здійснюється наступними способами: блокова укладання, "цегляна" укладання, укладання рядами і кругова укладання. Блокову укладання використовують, коли всі упаковки мають рівну довжину і ширину. Якщо в основі не квадрат, а прямокутник, застосовують три інші схеми штабелювання. У них упаковки перекривають один одного, завдяки чому ці три укладання відрізняються більшою міцністю і стійкістю, ніж блокова.

Інформаційна функція упаковки відіграє ключову роль в ідентифікації вантажів, контроль за їх проходженням і вантажопереробки і тим самим набуває все більш важливе значення для кінцевого успіху всього логістичного каналу.

Найочевидніше призначення упаковки - інформування всіх учасників логістичного каната про її вміст, тобто про поміщених в упаковку вантажах. Нанесена на упаковку інформація служить для розпізнавання вантажів при отриманні замовлень, доборі та перевірці відправлень. Ще одне важливе призначення упаковки в логістиці - інформаційне забезпечення контролю проходження вантажів. Добре налагоджена система вантажопереробки безперервно відстежує рух продуктів через стадії одержання, зберігання, збірки замовлень і відправки. Такий контроль всіх переміщень вантажів зменшує втрати і розкрадання товарів і дуже корисний для спостереження за динамікою продуктивності праці працівників. Детальне відстеження руху вантажів було б надмірно дорогим справою, якби не широке поширення переносних і стаціонарних скануючих пристроїв і засобів радіозв'язку. Здешевлення скануючого обладнання та стандартизація штрих-кодів полегшують контроль проходження вантажів і підвищують його ефективність.

Крім того, упаковка містить інформацію, що запобігає пошкодження продукції в процесі вантажопереробки. Зокрема, на неї наносяться позначення, що вказують на необхідність особливого поводження з крихкими предметами (якщо мова йде про склі, наприклад), межі допустимого температурного режиму, специфічні вимоги до штабелированию або екологічні обмеження.

Споживча і промислова упаковки ключові елементи інтегрованої логістичної стратегії. Від упаковки багато в чому залежить і ефективність, і продуктивність логістичних операцій. Споживча упаковка повинна бути зручна в застосуванні, приваблива для ока, компактна, володіти захисними властивостями.

Логістична упаковка, включаючи індивідуальну упаковку продукту, первинну промислову упаковку та вантажну одиницю, повинна забезпечувати зручність вантажопереробки, захищати вантаж і нести інформацію про нього. Іноді між цими цілями виникає конфлікт, але вигоди від вдосконалення логістичної упаковки завжди повинні стояти на першому місці.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Упаковка товару
Упаковка і маркування товарів
Тара та упаковка
Упаковка і маркування товару
Упаковка товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси