Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Дрібний біс" (1907)

Сьогодні роман оцінюють як "прикордонне" твір золотого і срібного століття російської літератури. Автор іде від характерного для класики композиційної рівноваги тіньового і світлого, він відображає кризу свідомості, гиперболизирует духовну аберацію втратив ціннісні орієнтири людини. Гоголівське осміяння банальності, щедринское викриття тупого законослухняності, чеховська засудження страху змін Сологуб підсумував невірою в можливість вилікування без сторонньої допомоги. Тут мрія про перетворення світу за допомогою краси утопічна. Малопомітний перехід від несобственно-прямої мови до авторської робить наочніше взаємопроникнення обивательського побуту і марення, а сатиричне, гротесковое зображення деталей і механізмів ховаю відомого авторові провінційного побуту межує з сюрреалізмом.

З. Р. Мінц виділяє чотири групи символів, міфів, дешифрувальних в романі "фантастичну реальність", за якою таїться суще, що необхідно висвітити, пізнати, перетворити: міфи, що виникли на основі творів російської літератури, міфи "міщанського свідомості", міфи божевільного свідомості Передонова, демонологічний міф про Недотыкомке.

Образ озлобленого, полубезумного і жалюгідного вчителя, фокус силових ліній життя, типологічно близький образу вчителя Бєлікова і вчителі Гнусу з відомих творів А. П. Чехова і Р. Манна. Характер статичний: він досяг межі падіння, безглузді і підлі вчинки нічого не змінюють, пульсує лише його запалене уяву. В центрі уваги не "маленька людина", а життя за законами параної, "передоновщины": оточуючі сприймають все, що відбувається як норму життя. Передонов завидний наречений, а в перспективі - педагог-інспектор. Символом кошмарної життя стає містичний, знайомий з віршами Сологуба образ "тієї страшної" всюдисущої "недотыкомки". Вбивство Передоновым у фіналі свого друга являє логічний поворот сюжету, але не його завершення. Про Передонове - кар'єрному поліцейському Сологуб буде говорити у передмовах, про нього ж віце-губернатора - в інших романах.

Особливо виділяється сюжетна лінія, утворена відносинами Людмили і Саші Пыльникова. Тут теж багато дивного, солодко-болюче. У Сологуба рідко зустрічаються однозначні образи, тим не менше в цих відвертих дионисийско-пасторальних відносинах є місце якщо і не добра, світла, життєвої пристрасті, веселощів. Ці персонажі відкриті античним та християнським ідеалам, які живлять символистскую мрію про майбутнє "синтезі", здатній перетворити відсталу дійсність.

* * *

Особливо ретельно Сологуб писав своє улюблене твір - трилогію "Твориться легенда" ("Краплі крові", "Королева Ортруда", "Дим і попіл", 1907-1913)1. Трагічне в житті початку XX століття представлено як прояв закономірності, що діє у всій людській історії. Цю закономірність автор пов'язує зі свавіллям верховної Світової Волі, стоїть над Богами, пророками, людством, формує і деформуючої основи життя. Він говорить про життя явною і таємною; тут тісно переплетені сюжетні лінії, утворені зчепленням подій реальних та містичних. Сологуб звертається до строкатої колірній гамі, поліфонії думок, калейдоскопічної зміни сцен. Письменник легко переходить з однієї просторово-часовій площині воссоздаваемой їм моделі світу в іншу, від реальності - до фантастики і знову до реальності, присвячуючи читача в таємниці побуту і буття. "Бабища-життя" перемагається мрією, виправдовує страждання, що живить мистецтво, забирає героїв до обітованої землі Ойле.

Сологуб створив десятки пам'ятних оповідань. В цьому жанрі він звертався до тем, характерів, прийомів, поглиблення і вдосконалення яких продовжував в романах. Автор і в малій формі творив міф, "який отримує функцію "мови"<...>, яка прояснила б таємний сенс того, що відбувається".

Мистифицируя, Сологуб стверджував, що світ непізнаний знаходиться не десь, а поруч, тільки в іншому вимірі. В оповіданні "Турандина" (1912) з'явилася з казкової країни дівчина каже, що її будинок знаходиться далеко звідси... а якщо хочеш, то і близько". "У цій тиші так багато звуків..." - стверджує Саша Корабльов, гімназист з оповідання "Землі земне" (1898), як і інші персонажі Сологуба, прислухається до шумів багатовимірного простору. У свою чергу, і потойбічні сили в художньому світі письменника, якого Ст. Іванов назвав "тайновидцем", теж реагують на голоси з зримого світу ("Черв'як", 1896; "Хованки", 1909). "Душевний" спілкування ведуть персонажі, не соприкасавшиеся в цьому житті, живі і мертві ("Розрада", 1897; "Зажурена наречена", 1909; "Шлях I! Емаус", 1909; "Пам'ятаєш, не забудеш", 1911). Мотив секретного ходу, таємницею хвіртки - ще один прийом містифікації. В оповіданні "Різдвяний хлопчик" (1905) людина, пройшовши через приховану "під шпалерами" двері, інакше дивиться на життя. Па байку товариша про болотному чудовисько герой оповідання "Землі земне" зауважує: "Ця стіна страшніше шишиги".

Дослідники порівнюють Сологуба з Францем Кафкою, у якого "здається" найбільш вживане слово. Втім, це слово, близькі за значенням виразу "ніби", "точно", "думається" були улюблені багатьма письменниками в епоху кризи, що виникла раціоналізму, дискусій про межі реальності. Недомовленість, двозначність - прийоми, характерні для новітнього мистецтва.

Як і в поезії, у сологубовском спадщині часом світло виділяються окремі оповідання, наприклад, такі як "Лелька" (1897), "Біла мама" (1909), "Шлях в Дамаск" (1910), "Лоенгрін" (1911). Пафос оповіді про селянське хлопчика Лельке пов'язаний з утвердженням вродженого прагнення дитини до прекрасного. У його композиції рутинний побут людей протиставлений гармонійного життя природи: побут омертвляет душу, природа оживляє її. Стильовою своєрідністю цей твір нагадує романтичне творчість Ст. Короленка, раннього М. Гіркого. Тут зустрічається рідкісна в творах Сологуба поетизація природи. Зазвичай він представляє її своєрідним притулком зла, стихією зла, підступної, узурпованої сонцем - "вогненним змієм". Сонце-Дракон - лейтмотив творчості Сологуба.

"Зазвичай в літературі, - міркував М. М. Бахтін, - природа - початок освіжаючий <...> примиряющее <...> У Сологуба <...> природа мифопоэтична. І цей міф не радісний, а дуже важкий, більш того жахливий".

До герою великоднього оповідання "Біла мама" є в сні покійна дружина і радить взяти на виховання хлопчика-сироту. Це відвідування робить щасливим і дитини, і іншу жінку, і самого героя. Пафос двох наступних творів пов'язаний з утвердженням любові як всеперемагаючого почуття. Типологічно їх можна об'єднати з "Гранатовим браслетом" та іншими творами Купріна на тему кохання. Але не такі врівноважені твору визначають тональність оповідань Сологуба. Його оповідач, як правило, не вірить у рятівну місію любові і краси. Героїню алегорії "Краса" (1899) він описує як явище в світ материализовавшейся ідеї краси. Гармонії душі і тіла прекрасної Олени протиставлена дисгармонія сірого життя: світ відторгає красу. Усвідомивши, що життя "за ідеалам добра і краси" неможлива, досконалість у плоті вбиває себе.

Сологуб - художник "злої Цариці Життя, щедрої подательки бід" ("Наївні зустрічі", 1910), "звіриного побуту". Нікого не рятує звернення до Бога ("Світло і тіні", 1894; "Лелька", "Черв'як", "Хованки"; "Звіриний побут", 1912). Сологубовская "цариця Іронія", оголюючи "фатальне тотожність" протилежностей світу, не обходить увагою релігію. Подання оповідача про світ висловлює алегорія "Країна, де запанував звір" (1909), сказання про державу, де люди, припиняючи криваву міжусобицю, посадили на престол жорстокого звіра. Епіграфом до цієї прозі можна поставити вірш Сологуба "Ми - полонені звірі" (1905). Його міф про людину - це міф про "звіриному" внутрішнього світу, його стихійності, про з'єднанні тут провини і біди. Його персонажі, будучи не в змозі впоратися зі своїми пристрастями, здивовано дивляться на власні спонтанні дії. "Мама, я сам не знаю, що зі мною діється" - скаржиться дитина, хворий грою в "тіні" ("Світло і тіні"). "Очі самі дивляться" - дивується хлопець, марно намагаючись відвернутися від того, що забирає у нього спокій ("Землі земне"). Болісно "хочеться пограти" - бореться з собою персонаж іншої розповіді і програє ("Хованки").

Письменник був уважний до свого внутрішнього світу, скаржився близьким на "раптом" вчинені ними проступки. М. Павлова наводить рядки автохарактеристики 15-річного Федора Тетерникова з архівів ИРЛИ. З ніс слід, що у творі "Жало смерті. Розповідь про двох отроках" (1903) він "розклав" себе на зображених там підлітків. Ваня несе в собі початок бісівське, чорне, Коля - протилежне, ангельське, світле, але і приречене. Увага до инстинктивному в епоху популярності філософії А. Бергсона зближує Сологуба з різними авторами: В. Я. Брюсовим, Л. Н. Андрєєвим, В. А. Буніним.

* * *

Початок XX ст. - розквіт театрального життя. Сологуб виступає перекладачем західних драматургів, теоретиком театру. Як і інші символісти, в розумінні сценічного мистецтва він слід за Ф. Ніцше, який у роботі "Народження трагедії з духу музики" стверджував, що театр - це аполлонічне сновидіння, накинутий, немов покров, на світ діонісійського божевілля. Але для Сологуба важлива не п'янка радість розчинення в загальному пориві, а можливість показати торжество мрії над дійсністю і смерті як шляху до переродження. Їм було створено близько 20 творів для сцени. Не всі вони дійшли до глядачів, деякі, наприклад трагедію "Дар мудрих бджіл" (1907), заборонила цензура звичаїв. Постановка майже кожної сологубовской речі - трагедії "Перемога смерті" (1907), п'єси-переробки роману "Дрібний біс" (1909), драми "Заручники життя" (1910) викликала скандальні спори в періодиці. Так, в "Перемозі смерті" лише смерть звільняє короля і служницю, волею випадку зайняла місце королеви, від ганебних і жорстоких пут життя. В "Заручниках життя" прозовий сімейний конфлікт говорить про містико-трагічної основі буття. У земних характерах прозревается щось неземне. І тут мрія - крилата сила, що пов'язує світи.

Інші найбільш відомі твори Сологуба-драматурга - "Літургія", "Кохання" (обидві - 1907), "Ванька-ключник і паж Жан", "Нічні танці" (обидві - 1908). Визначити жанр деяких з них непросто, одне з можливих визначень - трагікомічні містерії. У драматургії Сологуб говорить про речі інтимні ще відвертіше, ніж у прозі і поезії, "піднімає завісу" (А. А. Блоку).

"Несвідоме вираження в слові ритму душі" - ось, мабуть, найточніше визначення стилю Ф. Сологуба, дане А. Білим. Він же, скупий на похвали, називав Сологуба "вчителем".

"Ів стилістичних пошуках новітньої російської прози <...> в її спробах перекинути якийсь місток на Захід - у всьому цьому <...> ми побачимо тінь Сологуба, - писав Е. І. Замятін. - З Сологуба починається нова глава російської прози", і не тільки прози, зауважимо.

У 1912 р. А. Ахматова подарувала метру перший збірник віршів зі словами вдячності. М. Гіркий, активний противник "похмурої" поезії, тим не менш радив початківцям стихотворцам вчитися у Сологуба.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Революція 1905-1907 рр.
Революція 1905-1907 рр. у Білорусі
Третя книга віршів: "Снігова ніч" (1907-1916)
"Твориться легенда" (1907-1913)
Думська монархія в 1907-1917 рр. Місце та практика Державної Думи в політичній системі російського суспільства
Еволюція російської державності на етапі буржуазної революції 1905-1907 рр. Проблема конституційної "дуалістичної" монархії
Суспільно-політичний рух у Білорусі в 1907-1914 рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси