Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші. Кредит. Банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Функція заміщення грошей кредитними операціями

Ця функція пов'язана із специфікою сучасної організації грошового обороту, його функціонуванням в основному в безготівковій формі, оскільки основна частина розрахунків і надання кредиту здійснюється за допомогою розрахункових операцій з використанням банківських рахунків. Поміщаючи і зберігаючи гроші в банку, клієнт тим самим вступає у кредитні відносини з ним і, крім того, створює умови для заміни готівкових грошей в обороті кредитними операціями у вигляді записів на банківських рахунках. Стає можливим надання позички та повернення її у безготівковому порядку, що дозволяє скоротити готівково-грошові платежі, поліпшити структуру грошового обороту.

Функцію заміщення готівкових грошей визнає більшість економістів, але найбільш поширеною її трактуванням є заміщення дійсних грошей кредитними знаряддями звернення і кредитними операціями. Тим самим, поряд з розвитком безготівкового обороту, виділяється таке функціональне призначення кредиту, як заміщення в обігу золота кредитними грошима.

В даний час дійсні гроші (золота монета) не звертаються: в обігу знаходяться грошові знаки, що випускаються на основі кредитних операцій. Це дає можливість ряду авторів вважати, що функція заміщення дійсних грошей припинила існування. Слід вважати, що в сучасних умовах входження ссуженной вартості в господарський оборот виконує функцію не загального заміщення грошей, а функцію їх тимчасового заміщення в економічному обороті. Звужена вартість, отримана позичальником і використовується в господарській діяльності, починає виконувати роботу, властиву грошам (використовуватися для придбання товарно-матеріальних цінностей, виплати заробітної плати тощо).

У процесі руху кредиту створюються кредитні засоби обігу, що замінили в сучасних грошових системах засобу обігу та дійсні гроші. До них належать знаки вартості у вигляді банкнот, векселів, чеків, акцій, депозитних сертифікатів, облігацій і т. п. Однак процес демонетизації золота, що складається у втраті їм властивостей грошового товару, загального еквівалента, завершився в 70-ті рр. минулого століття.

Відбулось цілковите витіснення золота з обігу кредитними грошима, що узгоджується із загальним законом економії суспільної праці, який відносно сфери поводження знаходить вираження в економії суспільних витрат грошового обігу. У відповідності з цим законом нова форма грошей витісняє попередню, якщо вона економічніша і може забезпечити більш раціональну організацію виробництва.

Деякі економісти, виходячи з того, що золото пішло з обігу і звертаються тільки кредитні гроші, обґрунтовують розвиток і переростання функції заміщення в функцію емісії грошей в сфері безготівкового грошового обороту. Ця точка зору ґрунтується на уявленні, що розміщення позик у готівковій формі є перерозподілом попередньо акумульованих ресурсів, а розміщення позик у безготівковій формі означає одночасне створення кредитних ресурсів, тобто емісію.

Ряд економістів вважає, що кредит у сучасних умовах виконує і інші функції:

- скорочення витрат обігу;

- прискорення концентрації капіталу;

- обслуговування товарообігу;

- прискорення науково-технічного прогресу.

В процесі кредитних відносин здійснюється контроль за діяльністю позичальників і кредиторів, оцінюються кредитоспроможність і платоспроможність суб'єктів господарювання, дотримання принципів кредитування. Це дало деяким авторам підставу говорити про властиву кредиту контрольної функції. Будь-який кредитор - будь то банк, підприємець чи фізична особа - своєрідно через позику контролює стан позичальника, прагнучи запобігти несвоєчасне повернення боргу. Всі кредитну справу побудовано, з юридичної точки зору на цивільному законодавстві країни, де, поряд з актами купівлі-продажу, оренди, найму, перевезення і т. д., чітко охарактеризовані грошові зобов'язання, розрахунки, кредитування, комісійні та інші операції, повсякденно здійснюються за допомогою грошових операцій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Функції грошей та їх роль в сучасних умовах. Грошова маса
Виробничі функції з постійною еластичністю заміщення факторів (CES)
Функції грошей
Функція грошово-кредитного регулювання
Сутність грошей, їх види і функції
Види грошей та їх еволюція
Сутність і функції грошей
Цілі та інструменти грошово-кредитної політики
Функції грошей
Інвестиційні операції кредитних організацій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси