Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Реклама і зв'язки з громадськістю
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ринок послуг PR

Обсяг ринку PR-послуг в Росії скоротився на 20,5% в 2009 р. і склав 1,99 млрд дол. Такі дані в своєму звіті наводить Асоціація компаній - консультантів у сфері зв'язків з громадськістю (АКОС). На думку експертів, ринок PR-послуг постраждав від кризи істотно менше, ніж передбачалося, і в 2010 р. виріс на 12%.

Після періоду бурхливого зростання у 2007-2008 роках, коли обсяг ринку сягав 1,75 млрд дол. і 2,5 млрд дол. відповідно, а щорічний приріст склав 43%, в 2009 р. російський ринок PR потрапив під прес світової фінансової кризи. Сумарний обсяг російського ринку PR в 2009 р. склав 1,99 млрд дол. Експерти АКОС до числа найбільш затребуваних комунікацій відносять кризові комунікації, зовнішні зв'язки, маркетингові комунікації, спрямовані на споживача, і корпоративні комунікації. Бюджетів у цих сферах зазнали найменше скорочення - від 12 до 18%.

Найбільший спад показали спрямування фінансових (-35%), В2В (-30%) і внутрішніх комунікацій (-25%). Основне падіння припало на такі сектори економіки, як фінансові послуги, нерухомість, автопромисловість і сектор 1ихигу. Інвестиції в PR фармацевтичних, енергетичних і 1Т-компаній в 2010 р. залишалися стабільними, а в ряді випадків показали зростання. У АКОС також зазначають, що світова тенденція перерозподілу маркетингових бюджетів в бік збільшення частки PR продовжиться в Росії і в 2011 р. Це станеться в тому числі і за рахунок зростання інвестицій в цифрові комунікації, де велика роль PR .

Подальший розвиток PR-ринку в першу чергу буде залежати від загальної економічної ситуації в Росії.

Експерти РБК <1аИу відзначили, що деякі показники динаміки російського ринку PR корелюються зі світовими. Наприклад, у більшості країн цифрові комунікації ((І^И PR ) активно ростуть - це найбільш швидко зростаючий напрям в США, Великобританії та ряді інших країн. Однак загальна динаміка в Росії набагато більш різка. У 2010 р. дослідницька група W-City community research склала рейтинг провідних національних PR-агентств, який отримав назву "рейтинг довіри". Було проведено опитування більш ніж 300 столичних респондентів, серед яких були представники замовників PR-послуг (менеджерів і PR-комунікаторів), функціонерів комунікаційних агентств (виконавців). У перших інтерв'юери з'ясовували ступінь задоволеності наданими послугами, так само як і рівень довіри до тим чи іншим агентствам, у других-у інсайдерів експерти цікавилися корпоративною етикою і технологіями PR-агентств, намагаючись знайти пояснення їх слабких і сильних сторін.

Актуальність такого роду дослідження була продиктована специфікою сучасної посткризової ситуації. Питання назріло своєчасний і двусложный: готові на зростаючому російському ринку компанії-лідери вживати більш активні репутаційні зусилля, а також наскільки професійно і ефективно ці зусилля здатні реалізувати комунікаційні агентства. Компанія "Медіалогія" склала рейтинг PR-агентств за ступенем довіри (табл. 6.1).

Таблиця 6.1. ТОП-15 національних PR-агентств у рейтингу довіри (за ступенем убування)

ТОП-15 національних PR-агентств у рейтингу довіри (за ступенем убування)

Сьогодні в Росії існує більше 150 вузів і кафедр, що випускають PR-фахівців. До дисциплін PR необхідно віднести журналістику, психологію, соціологію, маркетинг, рекламу та ін PR-освіта багато фахівці отримують у Росії через систему семінарів і тренінгів. Освітні активності в сфері PR, існуючі і регулярно проводяться, можна розділити на три категорії.

1. Організатори діляться PR-методологією, доносять свій досвід до слухачів. Оплата, як правило, висока. Виділити необхідно освітні проекти НДУ ВШЕ, КГ "Імідж-Контакт" і освітнього центру Російської Асоціації зі зв'язків з громадськістю їм. С. Беленкова РАСО: London School of Public Relations (спільно з Institute of Public Relations, Public Relations Consultants Association і The National Union of Journalists Великобританії), освітні семінари консалтингової системи "Триз-шанс" по проектуванню PR-кампаній та внутрішньої комунікації.

2. Організація заходів: семінари, круглий стіл, конференції. Наприклад, клуб PR-керуючих "PRoфeccиoнaл", який через фінансований на членські внески невеликий виконавчий апарат регулярно організовує зустрічі з головними редакторами і видавцями ділових ЗМІ, а також "точкові" освітні семінари.

3. Організатори проводять навчальний процес у вигляді семінару, конференції або круглого столу так, щоб отримати пабліситі в учасників, провести захід з прибутком, одержуваної від участі слухачів.

Па ринку праці спеціалісти по зв'язках з громадськістю в Росії мають середню зарплату 800-1500 дол. У прес-службах великих компаній, промислових холдингах можна отримувати 3000-7000 дол. У політичному піарі гонорари можуть досягати 15% від усього бюджету PR-кампанії.

Підготовкою фахівців зі зв'язків з громадськістю займалося вже в 1900 р. бюро пабліситі Гарвардського університету США. У 1918 р. курс PR був вперше включений в навчальну програму університету штату Іллінойс. На перших етапах основи PR вивчалися на факультетах журналістики. У числі перших лекцій з PR були прочитані лекції Едвардом Бернаузом (племінником Зігмунда Фрейда) у 1922 р. в університеті Нью-Йорка.

В даний час більше двохсот американських університетів і коледжів пропонують навчання в рамках програм "Комунікація", "Журналістика". У самостійній індустрії PR працює в США понад 200 тис. людей - висококваліфікованих фахівців, зайнятих в основному консультативною діяльністю більш ніж в 5000 агентств. В одному лише Інформаційному агентстві США зайнято близько 9 тис. фахівців з PR, ще понад 1 тис. працює в Міністерстві оборони США.

Інституційна діяльність давно переступила кордони США до Європи. Міжнародна асоціація PR об'єднує нині фахівців з 65 країн світу.

У Росії великі центри консультування PR зосереджені в системі академічних інститутів, в міністерствах, держкомітетах та інших органах державної влади.

Великий внесок у розвиток і становлення науки і практики PR зіграли національні організації PR в провідних країнах світу. Серед безлічі різних суспільних інститутів, асоціацій, товариств з PR провідними в світі є нижчеперелічені організації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Показники якості послуг
СПЕЦИФІКА ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ СФЕРИ ПОСЛУГ ЯК ОБ'ЄКТА ПЛАНУВАННЯ
Сутність послуги
Міжнародний ринок послуг
Особливості сертифікації робіт і послуг
ХАРАКТЕРИСТИКИ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, що НАДАЮТЬСЯ НАСЕЛЕННЮ
Методичні основи формування пропозицій по наданню консультаційних послуг
Маркетинг сфери послуг аутсорсингу
Страхова послуга як специфічний товар
Економічні основи проектування послуг експертного консультування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси