Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лжедмитрій II - Тушинський злодій

Ще до падіння Тули в кінці літа 1607 р. р. в Стародубі з'явився другий самозванець (можливо, Богданко - хрещений єврей, вчитель - так вважав Р. Р. Скринніков з посиланням на Філарета Романова). Підтримку йому надали болотниковцы, в тому числі отаман Іван Заруцький. До самозванця приєдналися відпущені владою повстанці Івана Болотникова. За зимівлю під Орлом сили самозванця зросли до 20 - 30 тис. осіб. До них приєдналися польські найманці Ружинський, Лісовський та ін В бою під Волховом 30 квітня - 1 травня 1608 р. Лжедмитрій II розбив урядові сили, якими командував брат царя Шуйський. Через місяць самозванець підійшов до Москви і розбив табір у с. Тушино (звідси Тушинський злодій). Тут у самозванця були створені своя Боярська дума, государевий двір, накази, скарбниця. Іван Заруцький став боярином. Але в Боярської думі у Тушинського злодія були і Рюриковичі (князі Засекины, Сицкие, Долгоруковы та ін), і старомосковские бояри Салтикова і Плещеевы. Восени 1608 р. в Тушино був привезений патріарх - ростовський митрополит Філарет - найсильніший суперник Василя Шуйського.

З травня по листопад 1608 р. відзначалися найбільші успіхи тушинцев. У серпні Лжедмитрій II знайшов жінку - Марину Мнішек, що приїхала з Ярославля. "Тушинський злодій" облягав Москви майже два роки. У Росії виявилося два царя. У Москві спостерігалося дуже складне становище, залишалися відкритими тільки дороги на Рязань і Володимир, зростала хлібна дорожнеча. Влада Тушинського злодія поширилася на Центр, Поволжя, південь, Псков. У листопаді йому присягнула Вологда (в ній вже зібрані податки і хутро, але тушинцы їх не вивезли). За царем Василем Шуйським залишалися рязанські фортеці (їх контролював Прокопій Ляпунов), Новгородська земля, Смоленськ. Незабаром почалися грабежі центральних районів, так як тушинцам потрібні кошти. Незабаром Тушинський табір отримав допомогу з Речі Посполитої. До самозванця приєднався 7-тисячний корпус Яна Сапеги, і з вересня 1608 р. він облягав Троїце-Сергієв монастир. Сили ворога біля стін обителі зросли до 30 тис. чоловік.

Однак з кінця осені 1608 р. вплив тушинцев скорочується. Починають складатися городові ополчення північних і заволзьких міст. Але на півночі не було великого числа дворян і служивих людей. Василь Шуйський вирішив звернутися за допомогою до шведського короля - давнього недруга поляків. Договір 1609 р. укладали в Новгороді Михайло Скопин-Шуйський і Мортенсон. Згідно з його умовами Швеція дала Росії 5 тис. найманців під командуванням Делагарди в обмін на фортецю Корела з повітом. Росія зобов'язувалася не порушувати Тявзінскій договір і щедро платити шведським солдатам.

У травні 1609 р. армія Михайла Скопіна-Шуйського рушила з Новгородської землі, і одночасно назустріч їй рухався Шереметєв із Середнього Поволжя. Вони звільнили значні території та об'єдналися в Олександрівській слободі. Разом зі шведами Михайло Скопин-Шуйський розбив сили тушинцев і поляків під Калязиным біля стін Макар'ївського монастиря. В кінці січня 1610 р. була знята облога Троїце-Сергієва монастиря (Сапега злякався наближалися військ князя Скопіна-Шуйського) і був узятий Дмитрів. У квітні 1610 р. війська Скопіна-Тушина підійшли до Москви, а Тушинський табір до цього часу вже розпався.

Зараз важливіше і страшніше для російської держави була навіть не громадянська війна, а наростання іноземної інтервенції. Посилилося втручання у внутрішні справи держави Речі Посполитої і Швеції. У вересні 1609 р. Сигізмунд III порушив договір про перемир'я і осадив Смоленськ. Він переманював на свій бік прихильників Тушинського злодія. На допомогу Смоленська збирався вийти воєвода Михайло Скопин-Шуйський, але він несподівано помер у віці 23 років (був отруєний на хрестинах у свого кума - князя Воротынского). Народ дивився на нього як на майбутнього царя, оскільки у Василя Шуйського не було синів, але багато знатні бояри ненавиділи героя і заздрили йому. Як співалося в народній пісні, "Скопин очистив царство Московське і велика держава Російське, за що і славу співають йому до віку". Михайла Скопіна-Шуйського поховали разом з московськими царями в Архангельському соборі Кремля, і ховав його сам патріарх Гермоген.

Командування армією прийняв бездарний брат царя Дмитро Шуйський, і вже скоро поляки на чолі з Жолкевським під Смоленськом (біля села Клушино) розбили російські та шведські сили. Звістка про Клушинской битві призвела москвичів у відчай і посилила неприязнь до Василя Шуйскому. Виступ проти царя очолили Захар Ляпунов і князь Василь Голіцин. Вже 17 липня 1610 р. Боярська дума і війська скинули Василя Шуйського, а через два дні його насильно постригли в ченці.

Влада перейшла до комісії з семи бояр на чолі з князем Федором Мстиславским. В якості претендента на російський престол вони вибирали між князем Василем Голіциним, Тушинським злодієм і королевичем Владиславом. Патріарх Гермоген і запропонував кандидатуру сина митрополита Філарета - Михайла Федоровича Романова. От коли про нього вперше згадали як про претендента на трон!

Проте коли поляки підступили впритул до Москві, 17 серпня 1610 р. бояри уклали мирний договір з гетьманом Жолкевським. За цим договором Москва визнала царем королевича Владислава, сина короля Сигізмунда III . Столиця принесла йому присягу. Питання про обов'язковий перехід Владислава у православ'я був відкладений до прямих переговорів. При цьому хоча б зберігалося московське державно-політичний устрій і православ'я.

21 вересня 1610 р. польські наймані роти були впущені боярами в Кремль. Фактично все життя столиці контролював польський комендант Гонсевський. За наполяганням Жолкевського в табір під Смоленськом виїхали посли князь Василь Голіцин і митрополит Філарет разом із представниками всіх станів. Мирні переговори про приїзд королевича Владислава на Москву не вдалися, оскільки Сигізмунд III сам розраховував стати руським королем. Посли опинилися під арештом. Самбірщина наполягала на здачі Смоленська, але воєвода Шейн, який керував обороною міста, не погодився з цим.

У грудні 1610 р. Тушинський злодій - Лжедмитрій II був убитий власною охороною в Калузі, де жив з кінця грудня 1609 р. З лютого 1610 р. з ним жила в Калузі Марина Мнішек, і тут народився син Тушинського злодія і Марини - Іван Воренок. Калуга ж незабаром після вбивства Лжедмитрія II присягнула Владиславу.

Важкі лиха країни в цю пору яскраво описані в "Плачі про полонення і кінцевому руйнуванні Московської держави": "Горе, Горе. На жаль, на жаль. Велика злість содеяся і многомятежная буря воздвижеся, ріки крові истекоша".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Лжедмитрій II ("Тушинський злодій")
"Тушинський злодій"
"Тушинський злодій"
Повстання в Москві і воцаріння Лжедмитрія I
Початок Смути. Лжедмитрій I
Початок смути. Лжедмитрій I
Лжедмитрій I.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси