Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Основи загальної психології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 19. Психологія групи

Двом ліпше, ніж одному... Бо якщо впаде один, то інший підніме товариша свого. Та горе одному, коли впаде, а іншого немає, який підняв би його. Також, якщо лежать двоє, то тепло їм; одному як зігрітися?

Екклесіаст

Коли ми єдині, ми непереможні.

З піонерської речівки

Поняття групи

Більшість завдань, що постають перед людьми, вимагають колективних зусиль. Спільно кілька людей можуть досягти результатів, які навіть ціною неймовірної напруги сил ніколи б не зміг досягти людина в поодинці. Ні розвиток суспільства, ні бурхливий прогрес техніки не змінили цього правила. І зараз, намагаючись виконати навіть нескладну задачу, людина думає про те, як знайти, організувати та зацікавити людей, здатних скласти той колективний розум, ту загальну силу, якому по плечу виконання задуманого.

Індивідуальне існування людини поза групи або суспільства протиприродно і неможливо. Навіть фізіологічні особливості людини ніколи не дозволили б йому поодинці зайняти скільки-небудь помітне місце в тваринному світі, а тривала беззахисність і безпорадність після народження вказує на стійку потребу в спілкуванні, любові і турботі про своїх ближніх.

Учень запитав учителя:

- Чи можна досягти істини самому?

На що вчитель відповів:

- Пошуки істини подібні пошуку оазису в пустелі. Малоймовірно, що ти один зможеш знайти оазис. Швидше за все, ти иссохнешь або потрапиш в зуби хижакові. Навіть якщо тобі вдасться знайти його, ти залишишся назавжди дуже сумний. Навіть осел може перетнути пустелю поодинці, але тільки подумай сам, скільки йому доведеться даремно витратити часу і енергії, щоб знайти правильну дорогу. Коротше кажучи, якщо ти не осел, навіщо йдеш у подорож? ^

Мабуть, деякі базові потреби людина може задовольнити тільки в групі. Розглянемо в якості прикладу деякі з них.

Потреба в безпеці.

Об'єднуючись у групи, людина може зменшити відчуття небезпеки і тривоги, які відчуває самотній. У групі він відчуває себе сильнішим, відчуває менше сумнівів і більшою мірою здатний протистояти зовнішнім загрозам. Це почуття беззахисності особливо гостро відчуває людина, тільки що залишив колишню групу або ввійшов у нову. Очевидно, що більшість людей воліє жити у групі, ніж стояти особняком.

Потреба в самоповазі.

"Я пишаюся тим, що є студентом МДУ",- з гордістю заявити вчорашній школяр. Приналежність до процвітаючої або відомої організації кидає відблиск винятковості або успішності і на її членів. Членство в одній або кількох престижних групах допомагає відчути себе більш значущим.

Людина відчуває себе вдоволений, якщо прийнятий в яку-небудь престижну групу, наприклад елітарний клуб. Обрання в Державну Думу або призначення віце-прем'єром уряду здатне задовольнити навіть найбільш гостру потребу людини у високій самооцінці і статус.

Потреба в афіліації.

"Тепер ми абсолютно незалежні у фінансовому відношенні! - вигукує дружина успішного комерсанта. -Але, мабуть, я не піду зі своєї роботи: мені дійсно подобаються люди, з якими я працюю". Подібне бажання продовжувати роботу явно не з-за грошей, мабуть, свідчить про те, що робоча група багато в чому задовольняє потребу особистості в афіліації, тобто потреба людини у встановленні, збереженні й зміцненні емоційно позитивних: дружніх, товариських, дружніх відносин з оточуючими людьми.

Люди об'єднуються в сім'ї, в робочі колективи часто саме для задоволення потреби в афіліації.

Потреба у владі.

Люди, об'єднуючись у групи, можуть стати реальним джерелом влади. Те, що людина не може досягти індивідуально, часом стає можливим за допомогою групових дій. Для тих, у кого сильна потреба у владі, група може стати джерелом влади навіть при відсутності формальної посади в організації. Неформальні лідери в групі користуються майже такою ж владою, що і формальні керівники групи. Таким чином, членство в групі може відкривати людині шлях до влади над іншими людьми.

Потреба в досягненнях.

Існує багато задач, які важко, а інколи й неможливо виконати окремій людині. Часто такі завдання вимагають різних здібностей, навичок, знань. В таких випадках лише об'єднання в групи може допомогти людині досягти бажаного результату.

Отже, група допомагає людині в задоволення багатьох потреб. У психології під малою групою розуміється невелика за чисельністю сукупність людей, що включає від 2-3 до 20-30 чоловік, зайнятих спільною справою і мають прямі особисті контакти один з одним. Згідно з визначенням пасажири міського автобуса не є групою. Об'єднані фізично, вони, тим не менш, скоріше являють собою набір індивідуумів, ніж взаємодіє групу.

Серед суттєвих ознак, якими володіє група, особливо виділяють наступні:

- загальні цілі та завдання діяльності;

- внутрішня структура, що включає групові процеси, засоби групового контролю і санкції;

- групові норми і цінності;

- механізм захисту і відокремлення групи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психологія малих груп
Нормативні групи
Психологія міжособистісних відносин і малих груп
Нормативні групи
Перша група - методи експертних оцінок
Фактори, що впливають на процес згуртування малої групи
КОМУНІКАЦІЇ В МАЛИХ ГРУПАХ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси