Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інформативність

Сутність і значення критерію

Інформативність продукції - це її здатність виражати свою суспільну цінність через інформацію про конкурентні переваги.

В основі прийняття споживачем рішення про покупку лежить пошук інформації про конкурентні переваги продукції.

Як вже зазначалося вище, процес прийняття рішення включає усвідомлення проблеми (потреби), пошук інформації, передкупівельну оцінку можливих варіантів придбання, купівлю [7].

Проблеми, що стоять перед споживачем, можуть бути різними за ступенем складності. Можливі два крайні варіанти: прості і систематично вирішуються без особливих зусиль (придбання канцтоварів, хліба та ін., ремонт взуття) і складні (придбання меблів, транспортних засобів, будівництво будинку) проблеми. Після усвідомлення потреби будь-яка людина спочатку робить внутрішній пошук (звертається до своєї довгострокової пам'яті), а при недостатності інформації - зовнішній. Якщо при покупці простих товарів і послуг достатньо мобілізувати пам'ять, то при придбанні товарів тривалого користування, здійсненні дорогих і складних робіт неминучий зовнішній пошук інформації з різних джерел. Інформація може віддаватися "з вуст у вуста", тобто відомості надходять від друзів, родичів, знайомих людей, що мають досвід експлуатації товару або отримання конкретних послуг. Існують комерційні джерела інформації: інформація, представлена в рекламі, на вітринах і в самому магазині або організації сфери послуг; професійна інформація, яка розміщується в книгах, журналах, Інтернеті. Відомості про товар можуть бути отримані також за його маркуванні і товаросупровідної документації.

Великий вплив на рішення про покупку товару надають такі джерела професійної інформації, як журнали, знайомлять з результатами споживчої експертизи ("Попит", "Споживач" у Росії, "Варен-тест" в Німеччині та ін), довідкові видання, присвячені товарам - переможцям конкурсів ("100 кращих товарів Росії", "1000 кращих вин світу" французького видавництва "Аште" ("Hachette") та ін).

Одним з дефектів реального ринку є недосконалість інформації про товар. Тому результат предпокупочной альтернативи (оцінки варіантів вибору товару) в значній мірі залежатиме від досконалості отримуваної споживачем інформації про конкурентні переваги продукції.

Інформативність як критерій набуває особливого значення на ринку, насиченому однорідними товарами. Маркетологи відзначають, що ситуація достатку породжує муки вибору товару. Про шкоду надмірної кількості однотипних товарів попереджав 40 років тому американський маркетолог Д. Траут, висловив ідею позиціонування. Критерій "інформативність" побудований на зазначеної ідеї. Виробник, грамотно сформулировавший конкурентні переваги свого товару, отримує можливість успішно виділити його серед товарів-аналогів.

Вимоги до інформації про товар можуть виконувати обов'язковий і добровільний характер. Обов'язкові вимоги встановлюються в Законі РФ "ПРО захист прав споживачів", технічних регламентах і у ряді випадків у національних стандартах.

Інформативність виконує роль обмежувального та оціночного критеріїв.

Обмежувальний критерій - це сукупність відомостей про продукцію, що становить основу обов'язкових вимог до інформації. Відповідність цим вимогам є умовою допуску товару на ринок і професійної оцінки його конкурентоспроможності.

Оціночний критерій - це сукупність відомостей про продукції, необхідних для визначення міри конкурентоспроможності продукції та висновку про її конкурентних перевагах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інформативність послуг
Інформативність і переконливість ділового листа
Інформативність як оціночний критерій
Інформативність як обмежувальний критерій
Інформативність форми № 2 "Звіт про прибутки і збитки"
Значення критерію
Значення критерію
Сутність критерію
Критерій Шарльє
Комбінації очікуваного значення і дисперсії як критерій ризику
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси