Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Хід промислової революції

Її перший етап в Північній Америці охопив період початок XIX ст. - 1860-е рр. На Північно-Сході країни промислова революція повторила в основних своїх рисах класичну англійську модель.

Початковий період промислової революції був відзначений механізацією і становленням фабричної системи в текстильному виробництві. Перші машини з'явилися в хлопкопрядении вже в кінці XVIII ст. Ця галузь бавовняної промисловості з самого початку створювалася на машинній основі. У перше десятиліття XIX ст. відбувалося швидке зростання числа прядильних фабрик, які створювалися за зразком підприємств знаменитого англійського промисловця Аркрайта. Однією з найвідоміших була фабрика, організована в 1790 р. приїхали з Англії робочим-текстильником Слейтером. Згодом він став великим підприємцем і увійшов в історію як "батько" американської промисловості. Власники прядильних фабрик ставали організаторами всього процесу виробництва бавовняних тканин. Роздаючи фермерам пряжу для переробки, вони залучали кустарний сектор в орбіту фабричної системи.

Після англо-американських воєн (1812-1815 рр..) розпочався тривалий підйом національної промисловості. Йому сприяла переорієнтація інвестицій зі сфер торгівлі і мореплавання в промисловість, а також протекціоністська політика уряду. У воєнний період стали складатися корпорації - компанії для спорудження великих промислових об'єктів. Таким чином, розширювалася фінансова база промислового будівництва.

Введення в 1816 р. нового митного тарифу, встановила високі мита на імпортні промислові товари, насамперед на тканині, їх підвищення в наступні роки захищало американську промисловість від іноземної конкуренції. Найбільш швидко і успішно розвивалося бавовняне виробництво. Першорядне значення для механізації цієї галузі промисловості мала фабрика, побудована Лоуэллом (1818 р.). На його підприємстві вперше в світовій практиці були встановлені і прядильні і ткацькі машини, що дозволило об'єднати в єдиний виробничий цикл обробку сировини і випуск готової продукції. Механізація текстильної галузі сприяла витісненню кустарного виробництва.

Швидко заселяемый Захід перетворився на головний ринок збуту бавовняних тканин. За рівнем механізації ткацьке виробництво північно-східних штатів вже в 1830-ті рр. перевершило Англію. За період з 1815 по 1832 рр. число бавовняних фабрик зросла в 3,7 рази (з 213 до 795), стали застосовуватися ситценабивные циліндричні машини та інші технічні нововведення. Впровадження машин у суконному виробництві відбувалося повільніше. Існували централізовані мануфактури поступово переростали у фабрики, число яких тільки за 1810-1815 рр .. збільшилася з 14 до 102. Вже в 1840 р. на Північному Сході фабричне вовняне виробництво перевищувало домашнє.

Таким чином, у 1830-ті рр. в найважливіших галузях текстильної промисловості (бавовняної та вовняної) інтенсивно відбувався процес затвердження фабричної форми організації виробництва. Центром текстильної промисловості був Північний Схід, де було зосереджено понад 78% підприємств цієї галузі. На Півдні і Заході текстильне виробництво було розвинене слабо. З 1840-х рр. в ньому спостерігався процес укрупнення діючих підприємств та зменшення їх загальної кількості при одночасному зростанні суми вкладеного капіталу.

В результаті технічного переоснащення різко знизилися витрати на виробництво бавовняних тканин. Ціна на них в період 1815-1850 рр. впала у 5 разів. Дешевизна тканин сприяла підвищенню попиту на них з боку широких мас населення. Конкуренція аналогічною англійської продукції була зведена до мінімуму. До середини XIX ст. США зайняли 2-е місце в світі за обсягом виробництва бавовняної продукції. На початку 1860-х рр. у країні вироблялося вдвічі більше бавовняних тканин на душу населення, ніж в Англії.

Поряд з текстильним промисловий переворот охопив харчову промисловість, насамперед борошномельну, яка за вартістю продукції навіть перевершувала бавовняну, взуттєву, швейну, шкіряну. У них з'явився ряд технічних удосконалень, значно підвищили продуктивність праці і якість виробів, що випускаються. Серед них - винахід швейної машини (1841 р.), машини для виготовлення взуття (1846), що дали поштовх становленню нових галузей маш побудови.

Промисловий переворот в чорній металургії США відбувся пізніше, ніж в текстильній промисловості і на транспорті, але в значно більш стислі строки і в зворотній послідовності. Його початок характеризувався впровадженням прокатного виробництва, а завершення було відзначено перекладом виплавки чавуну на мінеральне паливо. Основи сучасної металургійної промисловості були закладені в 1816 р. створенням невеликих прокатних і сталеплавильних заводів поблизу Пітсбурга. На них були освоєні нововведення - прокат замість кування, пудлінгування замість сирого дуття.

Перша домна, що працювала на кам'яному вугіллі, з'явилася в 1837 р. Перехід на нові методи виплавки стримувався тим, що в країні було багато лісу, виплавка чавуну на деревному вугіллі давала більш якісний метал. В 1840-е рр. почався підйом металургії. За десятиліття (1847-1857 рр..) було введено в дію близько 100 домен, використовували мінеральне паливо. Їх розміри і продуктивність значно збільшилися. Металургійне виробництво крім традиційних центрів стало розвиватися на Заході: в Теннессі, Кентуккі, Пенсільванії і Огайо.

Загальний обсяг виплавки чавуну за період 1840-1860 рр. зріс у 2,7 рази (з 0,3 до 0,8 млн т). Однак власне виробництво металу не могло ще забезпечити потреби внутрішнього ринку. У 1850 р. було ввезено 409 тис. т заліза, а вироблено 560 тис. т. Основними споживачами прокату були залізні дороги, хоча на ці цілі йшло не більше 20% американського чавуну. Утилізація зношених рейок - як вітчизняних, так і ввезених з Англії, нарощування власного виробництва сприяли створенню потужної прокатної бази. Це, у свою чергу, зажадало перекладу всього виробництва на мінеральне паливо і створення великих заводів, комбінатів, обладнаних паровими двигунами.

Основним мінеральним паливом для металургії в середині XIX ст. став антрацит, доступні поклади якого були на сході Пенсільванії. Масове застосування антрациту в доменних печах і при пудлинговании викликало гігантський стрибок у розвитку вугільної промисловості США, що знаходилася до цього часу в стадії зародження. За період з 1840 по 1860 р. видобуток вугілля збільшився у 6,5 рази (з 2 до 13 млн т).

До початку 1860-х рр. на Північно-Сході країни з'явилося велике заводське машинобудування, що свідчило про вступ ПР в завершальну стадію. В 1803 р. у Філадельфії був побудований перший завод з виробництва парових машин. У 1826 р. була створена крупна компанія "Порт-Річмонд-Компані", що виробляла парові машини та обладнання. Через 10 років Морганом були побудовані великі заводи, що виготовляли парові машини. З 1830 р. в США почалося виробництво паровозів. У 1860 р. завод Болдуіна (Філадельфія) святкував випуск тисячного паровоза. Паровозостроительная промисловість країни виготовляла локомотиви і для європейських залізниць.

Важливою його підгалуззю ставало сільськогосподарське машинобудування, продукція якого отримали широке поширення не тільки всередині країни, але і за кордоном. Особливо активно ця галузь почала розвиватися з 1840-х рр. в зв'язку з підйомом фермерського господарства. Підприємства сільськогосподарського машинобудування виробляли самі досконалі для того часу сівалки, віялки, інші сільськогосподарські машини і знаряддя. Широке розвиток отримали галузі машинобудування, випускали машини та обладнання для підприємств, що виробляли предмети споживання. Продукція американських фабрик швейних машин Зінгера, Баккера, Уиллера та ін. користувалася великим попитом у найвіддаленіших куточках земної кулі.

Швидкими темпами в першій половині XIX ст. розвивалося суднобудування. Побудовані в США кораблі пе поступалися за якістю англійською, а по ряду показників перевершували їх. На суднобудівних верфях країни розміщувалися іноземні замовлення. Швидко збільшувався американський торговий флот. В середині століття по тоннажу він майже зрівнявся з англійським флотом.

Своєрідністю промислового перевороту в США був тривалий перехід до парової енергетичній базі. Парова машина вперше стала використовуватися ще в кінці XVIII ст. для відкачування води на шахтах і в деревообробній промисловості. Однак аж до 1840-х рр. в промисловості в якості основної рухової сили використовувалася енергія води, що пояснювалося наявністю в країні безлічі річок. Використання енергії води обходилося в 4 рази дешевше, ніж застосування парових двигунів. Відомий американист Єфімов А.с писав: "Машина та пара - ось формула технічної революції в Англії. Машина і водяне колесо - ось формула для першого етапу машинної стадії американського капіталізму".

З часом парові двигуни отримували все більш широке поширення. Вже до 1860 р. вони завоювали важливі позиції в галузях важкої промисловості, річковому, морському і залізничному транспорті.

Одним з рушійних факторів радикальних змін у транспортній сфері була територіальна експансія і швидке господарське освоєння Заходу. До початку Громадянської війни основний вантажопотік країни здійснювався за водними шляхами, в першу чергу по Міссісіпі. У 1860 р. по ній і р. Огайо курсували 1000 пароплавів. Спорудження каналів почалося з 1792 р. У 1817-1825 рр .. був побудований канал Ері, який з'єднав район Великих Озер з Атлантичним океаном. В результаті вартість транспортування вантажів з Нью-Йорка до Буффало знизилася на 90%. Настільки значний економічний ефект від експлуатації цієї споруди викликав різке зростання будівництва каналів в інших штатах. Загальна довжина каналів в США до 1850 р. становила 5950 км. порівняно з 1830 р. вона збільшилася в 2,9 рази.

Поряд з масштабним будівництвом каналів почалося активне спорудження шосейних доріг і залізниць. Перша залізнична лінія була прокладена між Балтиморой і Огайо в 1828-1830 рр. На перших порах залізниці розглядалися як допоміжні шляхи сполучення, які обслуговували водний транспорт.

У 1840 - 1860-е рр. почалася залізнична революція. Особливістю залізничного транспорту в США було використання дров в якості палива для паровозів аж до 1860 р. Компанії, які займалися будівництвом залізниць, отримували від держави безкоштовно землю, ліс, будівельні матеріали, величезні грошові субсидії. Підприємництво в цій сфері приносило великі прибутки, що робило її дуже привабливою для інвестицій. Тільки за період 1851 - 1857 рр. вони становили близько 1 млрд дол.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Передумови промислової революції
Хід промислової революції
Передумови промислової революції
Результати промислової революції
Промислова революція
Промислова революція та індустріалізація
Мала промислова революція (МПР)
Результати першого етапу промислової революції
ЕВОЛЮЦІЯ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси