Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кавказ

Географічно північна частина Кавказу не належить Азії, але в історико-культурному плані він, як і деякі інші території Східної Європи, є периферією Сходу, в даному випадку, зокрема, арабо-ісламської цивілізації. Північний Кавказ з його гірськими масивами і вузькими долинами здавна був заселений різними невеликими первісними або полупервобытными етнічними групами зі своїми мовами і звичаями. На відміну від держав Закавказзя з їх високою культурою і досить рано-за європейськими стандартами виникла державністю, малородючі і важкодоступні землі Північного Кавказу з їх задерживавшимся в силу багатьох причин в своєму розвитку населенням, в основному горцями, зазвичай були в стороні від історичних подій. Правда, багато з цих подій грубо втручалися в їхнє життя. Через Кавказ проходили шляхи з півночі на південь і зі сходу на захід, причому по цих коліях час від часу рухалися різні народи або всемогутні завойовники зі своїми військами. Іноді майже весь Кавказ, зазвичай на короткий час, завойовували ким-небудь з них.

приклад

Так, у 70-х роках VI ст. мігрували на захід тюрки на чолі з каганом Истеми, рухаючись в бік Криму і Візантії, підпорядкували собі ці землі. Не пройшли повз Кавказу і завоювали на початку XIII ст. півсвіту монголи. Правителі Золотої Орди поширювали на нього свій вплив і включали його в свою державу.

Словом, протягом історії народи Північного Кавказу, через який йшли шляхи з півночі на південь, не раз опинялися під владою тієї чи іншої держави. Але зазвичай це тривало недовго. Ні один з могутніх правителів не міг надовго закріпитися і тим більше утримати владу в гірських долинах, населення яких дуже дорожило своєю самобутністю. Однак у релігійно-культурному плані кавказці не залишалися осторонь від усіх. Як і багато інші народи на периферії Арабського халіфату, більшість з них (крім хіба що тяжіли до грузинів осетин) сприйняли іслам. Правда, це було досить пізно, в ряді випадків лише у XVIII-XIX ст. Разом з ісламом на Кавказ прийшли арабська мова Корану і закони шаріату, а також деякі, хоча і дуже слабо проявилися елементи ісламської державності. Вплив ісламу, нерідко в його суфійської формі тариката, в цілому з плином часу ставало дуже помітним, але норми звичайного права, адата (зокрема, закони кровної помсти) на Кавказі діяли раніше, і, більш того, користувалися явною перевагою.

Вже з XVI ст. після завоювання Астраханського ханства, до Тереку вийшли і російські козаки. Терек у той час розглядався як свого роду природна межа між степовою смугою на північ від Кавказу і власне гірським Кавказом. Почалося будівництво кавказьких укріплених ліній і заселення козаками освоєних земель. У ході низки воєн та поступового просування на південь Кабарда і північна частина Осетії в 1774 р. були приєднані до Росії. Під знаком боротьби трьох великих держав - Росії, Туреччини й Ірану через кавказькі землі пройшов весь XVIII ст. В результаті успішних воєн посилилася завдяки петровським реформам і вмілому правління Катерини II Росія зуміла здолати своїх суперників. Після приєднання до неї Закавказзя і Північний Кавказ опинився замкнутим анклавом, оточеним з усіх боків російськими землями. Це сприяло посиленню натиску російських і поступового завоювання Кавказу.

В результаті серії кавказьких воєн, основна частина яких припала на першу половину XIX ст. і була пов'язана з завоюваннями генерала А. П. Єрмолова, Північний Кавказ опинився приєднаний до Росії. Правда, це приєднання вимагає багатьох років і величезних зусиль, а що спалахували то і справа заколоти горян іноді приймали характер тривалої війни мусульман проти невірних.

приклад

Варто нагадати про імаматі Шаміля, який створив у 1830 - 1850-х рр. щось на зразок першого на Кавказі релігійного військово-державного утворення, який був заснований на суфійських орденських традиціях.

Все це сильно сповільнювало колонізацію гірських районів. Однак Росія успішно завершила кровопролитну війну, і з 1860-х рр. весь Кавказ увійшов до складу Російської імперії. Після утворення СРСР народи Кавказу були включені в кілька заново створених дрібних автономних республік, багато з яких були заселені також і переселенцями з Росії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Кавказ і Середня Азія в епоху бронзи
Криза державності на Північному Кавказі та його подолання
Росія і Кавказ в першій половині XIX ст. Приєднання Казахстану
Арабські країни Азії, Кавказ, Середня Азія, Афганістан
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси