Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ БАКАЛАВРА ТА СПЕЦІАЛІСТА

Роль фізичної культури у професійній діяльності бакалавра та спеціаліста

В рамках загальної готовності випускників внз до професійної діяльності фізична готовність людини займає рівнозначне місце поряд з духовного (ідейного, цивільної, моральної), спеціально-трудової (теоретичної, технічної, технологічної) і психічної (розумової, вольової, рефлекторно-емоційної).

Сьогодні фізичне здоров'я є не просто бажаним якістю, а необхідною умовою професійної діяльності фахівця: він повинен володіти резервом фізичних і функціональних можливостей для своєчасної адаптації до швидко мінливих умов виробничої та зовнішнього середовища, обсягом і інтенсивності праці, здатністю до повного відновлення в заданому ліміті часу.

Фізичне здоров'я відображає таку ступінь фізичного розвитку людини, його рухових навичок і умінь, що дозволяє найбільш повно реалізувати його творчі можливості. Більше того, часто фізична підготовка людини, індивідуальний рівень його фізичної культури визначають вибір майбутньої професії.

На більшості сучасних підприємств і установ обов'язкова хороша фізична форма фахівців - необхідна умова при прийомі на роботу. Безумовно, перше, чого чекає роботодавець, - це прояви високих професійних якостей. Але крім цього слабке здоров'я фахівця потенційно неекономічно для фінансового стану підприємств і установ. Це відноситься до працівників, які страждають різними захворюваннями, важко переносить професійні (розумові, фізичні, психологічні) навантаження. Навпаки, фахівець, що володіє хорошою фізичною формою і функціонально більш підготовлений, має кращу працездатність. Його працю більш ефективним, а в екстремальних умовах він здатний проявити максимальні зусилля.

З переходом до ринкових відносин більшість підприємств і установ вільні у виборі працівників. Роботодавці при цьому керуються міркуваннями економічної вигоди. Втрата значних сум на оплату лікарняних листів, а іноді і на оплату дорогого лікування співробітників, стресові ситуації, що виникають із-за нервозності і некомунікабельності окремих фахівців, змушують роботодавця позбавлятися від таких співробітників. Практика показує, що далеко не завжди трудове законодавство може захистити неугодного працівника.

Наведені аргументи аж ніяк не передрікають невдалу професійну кар'єру молодим фахівцям з ослабленим здоров'ям або фізичними вадами, проте дають привід вже сьогодні, у період навчання у вузі, серйозно замислитися про майбутній професійній діяльності. Для цього потрібно почати будувати своє життя по-новому, поклавши в основу вільного проведення часу заняття фізичними вправами. Людина, провідний фізично активний, здоровий спосіб життя, в змозі повноцінно виконувати будь-які професійні обов'язки, покладені на нього роботодавцем в межах професії.

Говорячи про професійної діяльності випускників вищої школи, ми представляємо насамперед службовців, що займаються переважно інтенсивної інтелектуальної діяльністю (з підвищеним напругою уваги, зору), що супроводжується малою рухливістю, що часто веде до значної психічної напруженості і втоми. Освіта, яку отримують випускники вузів, передбачає саме таку організаційну форму їх трудової діяльності. В результаті такий характер праці випускника вищої школи призводить до перевантаження одних функціональних систем організму і недогруженности інших, що несприятливо позначається на загальній дієздатності спеціаліста. Зазвичай це розумове перенапруження, з одного боку, і зниження м'язового тонусу, застій лімфи в суглобах опорно-рухового апарату - з іншого. Для коригування цих психофізіологічних "перекосів" необхідні профілактичні заходи в робочий період, так і спеціально виділяється час в періоди дозвілля для активного відновлення сил і поліпшення самопочуття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Професійна діяльність фахівців PR та реклами
ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ
Профілактика професійних захворювань і травматизму засобами фізичної культури
Виробнича фізична культура, її мета та завдання
Виховання фізичної культури учнів
Професійна діяльність фахівців PR та реклами
ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ
Профілактика професійних захворювань і травматизму засобами фізичної культури
Виробнича фізична культура, її мета та завдання
Виховання фізичної культури учнів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси