Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківське право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ З ІНОЗЕМНОЮ ВАЛЮТОЮ

Правові основи валютного регулювання. Суб'єкти валютних правовідносин

У сучасній Росії валютний контроль і регулювання спрямовані в першу чергу на запобігання витоку капіталу за кордон; саме з цим пов'язані головні вимоги про забезпечення репатріації грошових коштів, здійснення валютних операцій через рахунки в уповноважених банках та наданні певних форм обліку та звітності за валютними операціями.

Валютний контроль та валютне регулювання в Росії здійснюється такими нормативними правовими актами:

- міжнародними договорами РФ, які мають пріоритет по відношенню до внутрішнього законодавства РФ;

- Законом про валютне регулювання;

- нормативними правовими актами органів валютного регулювання, якими є ЦБР і Уряд РФ;

- нормативними правовими актами органів валютного контролю.

Валютні операції проводяться з участю резидентів, нерезидентів та уповноважених банків.

Законом про валютне регулювання резиденти діляться на дві категорії:

I) фізичні особи, які є громадянами Російської Федерації, за винятком громадян Російської Федерації, які постійно проживають в іноземній державі не менше одного року, у тому числі мають виданий уповноваженим державним органом відповідної іноземної держави вид на проживання, або тимчасово перебувають в іноземній державі не менше одного року на підставі робочої візи або навчальної візи з терміном дії не менше одного року йди на підставі сукупності таких віз із загальним терміном дії не менше одного року;

2) до другої категорії віднесені постійно проживають в Російській Федерації на підставі виду на проживання іноземні громадяни та особи без громадянства, тобто особи, що мають громадянство (підданство) іноземної держави (іноземні громадяни), які не є громадянами Російської Федерації і не мають докази наявності громадянства іноземної держави (особи без громадянства); причому і ті й інші повинні проживати на території РФ на підставі документа, що посвідчує особу, виданого в підтвердження дозволу на постійне проживання на території РФ особі без громадянства або іноземному громадянину та підтверджує право на вільний виїзд з Російської Федерації та повернення в Російську Федерацію зазначених осіб, тобто виду на проживання.

До резидентів також належать різні офіційні представництва РФ, що знаходяться за межами території Росії.

Закон відносить до числа резидентів юридичні особи, створені відповідно до законодавством РФ (місцезнаходження законодавством не уточнюється). Перелік резидентів в п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону про валютне регулювання є закритим.

Іноземні громадяни та особи без громадянства визнаються нерезидентами, якщо вони не проживають постійно на території РФ на підставі виду на проживання. У відповідності зі ст. 2 Федерального закону від 25 липня 2002 року № 15-ФЗ "ПРО правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" вид на проживання - це документ, виданий іноземному громадянинові або особі без громадянства на підтвердження їхнього права на постійне проживання в Російській Федерації, а також їх права на вільний виїзд з Російської Федерації та в'їзд в Російську Федерацію. Вид на проживання, виданий особі без громадянства, є одночасно і документом, що посвідчує його особу.

Перелік нерезидентів в Законі про валютне регулювання залишений відкритим, тому особа, що не входить в перелік зазначених в п. 6 ч. 1 ст. I видів резидентів і не відноситься ні до однієї з пойменованих у п. 7 ч. 1 ст. 1 категорій нерезидентів, в силу підп. "ж" п. 7 ч. 1 ст. 1 визнається нерезидентом.

Закон про валютне регулювання відносить до нерезидентам юридичні особи, створені відповідно до законодавства іноземних держав та мають місцезнаходження за межами території РФ.

Уповноважені банки - кредитні організації, створені відповідно до законодавством РФ і мають право на підставі ліцензій ЦБР здійснювати банківські операції з коштами в іноземній валюті, а також діючі на території РФ у відповідності з ліцензіями ЦБР філії кредитних організацій, створених відповідно до законодавства іноземних держав, мають право здійснювати банківські операції з коштами в іноземній валюті.

Уповноважені банки, за змістом Закону про валютне регулювання, розділені на дві групи: російські кредитні організації та філії іноземних кредитних організацій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
Операції банків в іноземній валюті
Операції з готівковою іноземною валютою
Операції з купівлі-продажу іноземної валюти
Купівля-продаж іноземної валюти на ММВБ
ПРАВОВІ ОСНОВИ ВАЛЮТНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА ВАЛЮТНОГО КОНТРОЛЮ
Суб'єкти екологічних правовідносин
Організація галузі закордонних справ, правові основи управління та регулювання у сфері закордонних справ
Основні напрямки міжнародно-правового регулювання валютних відносин
Правове регулювання валютних бірж
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси