Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Другий том: "Несподівана радість" (1904-1908)

Друга книга трилогії в основному включає вірші зі збірок "Несподівана Радість" (1907), "Сніжна маска" (1907) і "Земля в снігу" (1908). Вона втілила в собі шлях ліричного героя "через необхідний болотистий ліс", населений всякою нечистю (цикл "Бульбашки землі", 1904 - 1905), через міські нетрі і злачні місця "до розпачу, прокльонів, "відплати"". Всього в книзі сім циклів.

Біографічну основу книги становить переїзд одружилися у 1903 р. А. А. Блоку та К. І. Менделєєва в Петербург. Цей шлюб був по-особливому сприйнятий поетами-символістами, які побачили в ньому втілення своїх найпотаємніших сподівань - містичний шлюб Лицаря і його Прекрасної Дами, Поета і Діви, Одягненої в Сонце, шлюб Неба і Землі. Кожного слова, жесту, вчинку подружжя надавалося особливе значення, саме життя будувалася за законами мистецтва: кожен грав якусь роль, вибираючи собі життєвий репертуар з багатої спадщини світової культури. Відносини між людьми носили характер театральності, награною ритуальності. Будь випадковості: слова, зустрічі, події - надавалося перебільшене значення, у всьому бачився таємничий зміст, ознаки і знаки чогось несказанного.

"Вийшло вкрай незручно - ні пройти, ні встати, ні сісти. На столі не можна обідати, тому що це не просто стіл. Не можна запалити вогню, тому що це може означати таке, що потім сам не радий будеш", - іронізував згодом О. Е. Мандельштам над подібним ставленням до життя.

Не дивно, що особисте життя молодят стала предметом найпильнішої і нескромного уваги, об'єктом постійного інтересу і тлумачень, в результаті чого відносини між Блоком і його дружиною ускладнилися. Взимку 1906-1907 рр. Л. В. Менделєєва захопилася поетом А. Білим, але, втім, незабаром прийняла рішення залишитися з чоловіком. "Ти в поля відійшла без повернення. / Хай святиться Ім'я Твоє!" - немов передчуваючи розрив, написав він у Страсну суботу 1905 р. у вірші "Молитва". Пізніше цей вірш під назвою "Вступ" відкривало другий том лірики поета. З'явилося фатальне захоплення і в житті Блоку - актриса Наталя Миколаївна Волохова. Їй він присвятив збірку "Снігова маска", цикл з другого тому "Фаїна" (1906 1908), а також драму "Пісня Долі" (1908).

Ось з'явилася. Затулила Всіх ошатних, всіх подруг, І моя душа вступила 15 визначений їй коло.

("Ось з'явилася. Затулила...", грудень 1906)

Двоїстість, вміння поєднувати в одному вірші полярні трактування - невід'ємна риса творчості зрілого Блоку. Вона пов'язана з поданням младосимволистов про поета лише як про медіумі, посередника між світом земним і світом ідеальним. Недарма Блок принципово відмовлявся пояснювати свої вірші і з цікавістю прислухався до слів інших, адже він лише "почув" і "доніс", що відкрилося йому в момент натхнення (див., наприклад, вірш "Художник" з третього тома лірики).

Сам Блок згодом негативно ставився до віршів другого тому, вважаючи їх "декадентськими" і "нигилистическими". Якщо герой ранніх творів був цілком зосереджений на "небесному", то тепер він немов кидається в безодню "земного", часом забуваючи про духовної вертикалі. Ліричний герой тут - знедолений в світі брехливих масок і снігових вихорів, мешканець горищ і підвалів, трагічний поет. Змінюється і жіночий образ лірики Блоку. Вона тепер - земна жінка демонічної краси, з трагічною і грішній долею, і лише ліричний герой часом прозріває в ній колишні небесні риси.

В цілому вірші другого тому більш конкретні, "вещны"; поет, можна сказати, відкрив для себе реальність в її предметному і чуттєвому різноманітті. Однак образ цієї реальності у Блоку - не фотографічний, він все одно відрізняється особливим, символистским поглядом на світ. В кожному прояві буття поет бачить слід инореальности, який кидає відсвіт неземного на рядові подробиці, що знаходить відповідність вже в стилі блоковских віршів.

"Прикметники без іменників, сказуемые без підлягаючих, хованки, взбудораженность, вертко мелькаючі фігурки, отрывистость - як підходив цей стиль до духу часу, таившемуся, потаємного, підпільному, ледве вийшов з підвалів, объяснявшемуся мовою змовників, головним обличчям якого було місто, головною подією - вулиця". - так Б. Л. Пастернак, молодший сучасник і вдячний учень Блоку, характеризував творчість поэта1.

У віршах цього періоду стверджує себе нова тема - Місто, жовто-чорний Петербург Гоголя і Достоєвського, одночасно строгий, геометрично вивірений і примарний, двоящийся (цикл "Місто", 1904-1908). Ця тема поєднується з ще однією, невіддільною від неї в російській літературі, - темою соціальної, що виникла вже в першому томі лірики поета ("Фабрика", I; "Мітинг", Ситі" -обидва II). Поет-містик тут немов би повертається назад, до традицій народницької поезії з її співчуттям до "приниженим і ображеним", увагою до найнижчим, нікчемним сторонах буття:

Працюй, працюй, працюй:

Ти будеш з виродськими горбом

За довгою і чесною працею.

За довгою і чесною працею.

("Працюй, працюй, працюй...", 26 жовтня 1907)

Подібна увага до реальності і супроводжується сильними мотивами сумніви у високе покликання поета. Так, у вірші "Коли ви стоїте на моєму шляху..." (6 лютого 1908) відірваний від життя "...письменник, / Людина, що називає все по імені, / Віднімає аромат у квітки" протиставлений простій людині, "...Який любить землю і небо / Більше, ніж римовані і нерифмованные мови про землю і небо", а земна любов ставиться вище її блідого відображення у творах мистецтва. А героїня вірша "Вона прийшла з морозу..." (6 лютого 1908) набагато більш схвильована долею двох цілуються за вікном голубів, яких підстерігає "великий строкатий кіт", ніж долею героїв трагедії Шекспіра "Макбет". Традиційне для декадентів перевагу мистецтва перед життям переосмислюється поетом: життя він ставить вище мистецтва, що знаходить своє вираження у формі верлібру - вільного вірша, якою написані ці два вірші. Відсутність ритму і метрики в них знаменує собою відмову автора від літературної умовності традиційного віршування.

Деякими символістами вірші, що увійшли згодом у другій тому, були сприйняті як "зрада" поета їхній загальній справі". "Блок настільки ж виграв, як поет, наскільки він впав в наших очах як провісник майбутнього" - так оцінив А. Білий збірки "Несподівана радість", що вийшов в 1907 р. 1 Особливо негативним було його ставлення до вірша "Балаганчик" (1905) та однойменній п'єсі Блоку (1906), поставленої Ст. Е. Мейєрхольдом в театрі В. Ф. Коміссаржевської. Він проникливо побачив у цих творах полеміку Блоку з "містичним шарлатанством" і неприйняття їм театралізації побуту, що процвітали у символістських колах, однак не вловив позиції, з якої автор критикував штучність такого світу, прийнявши крок вперед за відступ з досягнутих поетом духовних рубежів.

Про те, наскільки глибокі були зміни і в світогляді поета, і в його поетиці в даний період, говорить одне з найкращих і відомих віршів Блоку "Незнайомка" (24 квітня 1906). Твір умовно ділиться на дві частини: у першій дається цілком реалістична замальовка петербурзьких околиць з великою кількістю низьких, "непоэтических" деталей: пил переулочная, нудьга заміських дач, "скрип кочетів", "жіночий вереск", "п'яниці з очами кроликів". За свідченням мемуариста, прототипом описаної у вірші місцевості послужили Озерки - "улюблена Блоком дачна місцевість під Петербургом", де він "любив романтично "пропадати", шукаючи забуття у вині". У другій частині герою, завсіднику дешевого ресторану, є бачення Незнайомки, причому сам вигляд героїні двойствен: чи це занепала жінка, яка затуманенному алкоголем свідомості героя постає посланницею інших сфер ("Іль це тільки сниться мені?"), то дійсно одному йому дано в її земних рисах прозріти і "берег зачарований і очарованную даль" - образи світу іншого, ідеального. Фінальні рядки вірша: "Ти право, п'яне чудовисько! / Я знаю: істина в вині" - одночасно іронічні і гранично серйозні, говорять про істинної життя, ідеалі і в той же час ставлять під сумнів їх реальне існування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Перший том лірики: "Вірші про Прекрасну Даму" (1898-1904)
Російсько-японська війна 1904-1905 рр ..
Російсько-японська війна 1904-1905 рр ..
Влада, бюрократія і суспільство в умовах реформ і контрреформ другої половини XIX ст.
Перебудова в СРСР. Соціально-економічна криза в СРСР другої половини 1980-х - початку 1990-х рр. і його вплив на БРСР
ВИРОБНИЦТВО В СУДІ ДРУГОЇ ІНСТАНЦІЇ (ОСКАРЖЕННЯ І ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ, що НЕ НАБРАЛИ ЗАКОННОЇ СИЛИ)
Друга імперія
Другий підхід
Мистецтво другої половини XX ст.
Культура і побут Русі другої половини XV-XVI ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси