Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші. Кредит. Банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 12. Форми та види кредиту

Характеристика та класифікація форм кредиту

Кредит є частиною виробничих відносин і однією з форм економічний зв'язків між учасниками процесу розширеного виробництва.

Форма кредиту характеризує зовнішній прояв і організацію кредитних відносин. Зміст форм кредиту змінюється в відповідності з характером виробничих відносин. В результаті діючі форми удосконалюються або замінюються новими.

Форма кредиту визначається низкою ознак:

- складом учасників (суб'єктів) кредитної угоди;

- змістом об'єкта угоди;

- рівнем та джерелом сплати відсотків;

- речовим проявом кредитної угоди. Кредитні відносини мають вартісну форму оскільки вони виникають при передачі грошових коштів або товарно-матеріальних цінностей на умовах повернення. З урахуванням даних умов розрізняють грошову і товарну форми кредиту. У першому випадку кредит надається у грошовій формі. У другому - кредитна угода являє собою передачу товарів, що надходять у розпорядження позичальника.

У сучасних умовах переважає грошова форма кредиту, оскільки гроші є загальним еквівалентом при обміні товарних вартостей, універсальним засобом обігу і платежу. Грошова форма кредиту використовується при наданні позичок юридичним і фізичним особам, а гакже банкам як всередині країни, так і за її межами.

Товарна форма кредиту історично передувала його грошовій формі. В даний час товарна форма кредиту використовується при реалізації товарів з відстрочкою платежу та за оренду рухомого та нерухомого майна (в основному обладнання). В умовах надання кредиту в товарній формі не завжди використовуються тимчасово вільні ресурси, а кредитор при цьому відчуває потребу в грошовій формі кредиту.

В економічних відносинах можливі спільні варіанти товарної і грошової форм кредиту. Позика може бути надана у товарній формі, а повернута до грошової. І навпаки, грошовий кредит, отриманий позичальником, повертається шляхом поставки товарів. Характер кредитних відносин при цьому не змінюється.

Товарно-грошова (змішана) форма кредиту використовується як усередині країни, так і на міжнародному рівні.

Форми кредиту поділяються і за територіальною ознакою на національний {внутрішньодержавний) і міжнародний кредит.

В даний час у внутрішньодержавному обороті основну частку займає грошовий кредит.

Виходячи із перелічених ознак, можна виділити наступні достатньо самостійні форми кредиту: банківський, комерційний, споживчий, лізинговий, державний, міжнародний.

Кредит як економічна категорія пов'язаний з іншими вартісними категоріями. Тому більшості форм кредиту притаманні такі загальні принципи вартісних категорій, як економічність, комплексність, диференційованість.

Економічність - це досягнення найбільшої ефективності використання позички при найменших кредитних вкладеннях. Для кредитора економічність дозволяє прискорити кругообіг кредитних ресурсів. Для позичальника економічність забезпечує скорочення витрат по оплаті за користування кредитом.

Комплексність передбачає таку кредитну політику, яка здійснюється на основі врахування закономірностей розвитку економіки у даний період; диференційованість - різний підхід до кредитування окремих категорій позичальників.

Вид кредиту - це більш детальна його характеристика по організаційно-економічних ознаках, використовувана для класифікації кредиту. У Російській Федерації кредити класифікуються за такими ознаками:

- стадії відтворення, яка обслуговує кредит;

- галузевої спрямованості;

- об'єктів кредитування;

- забезпеченість кредиту;

- терміновості кредитування;

- розмірами позичкового відсотка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Кредит та кредитна система
Форми та види кредиту
Форми міжнародного кредиту
Принципи кредитування та їх характеристика
Принципи кредитування та їх характеристика
Форми та види кредиту
Кредит та кредитна система
Форми та види кредиту
Форми міжнародного кредиту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси