Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Теорія організації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 10. Методи побудови організаційних структур та фактори, що впливають на вибір їх типу

Методи побудови організаційних структур

Виділяють наступні методи побудови організаційних структур:

1) поділ за функціями;

2) поділ за виробленої продукції;

3) розподіл за групами споживачів;

4) поділ але етапах виробництва;

5) розподіл по робочих змінах (вахтовий метод);

6) поділ за географічним положенням;

7) комбіноване поділ.

Метод поділу за функціями

Згідно з даним методом формування управлінської одиниці здійснюється за функціями організації. Це означає, що для таких функцій, як постачання, виробництво, маркетинг, кадрові та фінансові питання і т. д. існує своя управлінська одиниця. Кожна така одиниця централізовано виконує свої функції на рівні всієї організації, включаючи внутрішні підрозділи і віддалені філії.

Необхідно відзначити, що в кожній організації існують свої організаційні назви основних функцій. Наприклад, на деяких підприємствах функції постачання і виробництва здійснюються управлінською одиницею, званої управління виробництвом. На малих підприємствах технічне управління може здійснювати функції виробництва, постачання, кадрів, або ж функції постачання і реалізації здійснюються одиницею під назвою комерційне управління. На великих підприємствах такий розподіл буває рідко, так як на них за кожною функцією створюється своя управлінська одиниця.

Можна сказати, що з урахуванням специфіки кожної організації відділи та служби управління поділяються на такі головні групи: технічні або виробничі, допоміжні, комерційні, економічні, адміністративні та функції управління соціальним розвитком виробничого колективу. Що стосується формування управлінських одиниць підрозділів, то в цьому процесі використовуються ті ж методи або які-небудь інші, що відповідають конкретним умовам і цілям. Наприклад, якщо організація зовнішньоторгового відділення заснована на тому, що виконання зовнішньоторгового контракту є найбільш важливим для підприємства, яке випускає прості технічні товари, то можна використовувати функціональний принцип розділення функцій цього відділення па три головні групи: підготовка до експорту та робота на ринку; здійснення експорту; регулювання і контроль експорту.

Безперечно, що характер діяльності організації, її цілі і стратегія визначають характер функцій та кількість їх. Наприклад, витяг прибутку вимагає вивчення ринку і конкурентів. Для поліпшення якості продукції необхідно проводити технічні дослідження. Переваги методу поділу за функціями полягають у наступному:

- виділення відносного значення кожної управлінської функції;

- використання спеціалізації та її переваг;

- високий ступінь узгодженості й контролю в межах однієї певної функції та можливість єдиного підходу до розв'язання будь-якої проблеми, пов'язаної з цією функцією.

Недоліками цього методу є:

- ускладнення узгодженості й координації між різними функціональними управліннями;

- ускладнення централізованого контролю управлінських функцій, особливо якщо вони розподілені по різним географічним районам;

- розширення сфер управлінської функції ускладнює підбір відповідного керівника. Він повинен володіти глибокою спеціалізацією, що, в свою чергу, ускладнює його службове просування.

Однак ці проблеми не є нерозв'язними і не применшують значення даного методу. При використанні методу поділу за функціями необхідно враховувати і вирішувати вищезазначені проблеми, виходячи з конкретних умов певного підприємства.

Усі структурні підрозділи органу управління об'єднуються в ланцюг головних груп:

- перша - структурні підрозділи, які відають об'єктами управління. Головна проблема при цьому - не перевищити масштаб керованості, з одного боку, і не створювати карликові підрозділів для керівництва невеликою кількістю об'єктів - з іншого;

- друга - головні функціональні структурні підрозділи (але виробництва, планування, обліку та контролю тощо);

- третя - група підрозділів, що відають міжгалузевими господарськими функціями (постачання, збут, капітальне будівництво, науково-технічний прогрес, праця і кадри, фінанси тощо);

- четверта - допоміжні та обслуговуючі підрозділи (канцелярія, архів тощо);

- п'ята - керівництво (керівник органу, його заступники, різні керівні підрозділи органу - колегія, президія, рада тощо).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори, що впливають на вибір типу організаційних структур
Інші імовірнісні методи побудови вибірки
Вибір між імовірнісними і невероятностными методами побудови вибірки
Організаційна структура місцевої (міської, районної, селищної) адміністрації: принципи, методи побудови та напрямки вдосконалення
Принципи проектування і побудови організаційних структур
Організаційне проектування. Принципи проектування і побудови організаційних структур
Метод поділу за виробленої продукції (за номенклатурою товарів)
Метод поділу за робочим змінах (вахтовий метод)
Види поділу праці
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси