Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 16. Товарні втрати

Товарні втрати викликані частковою або повною втратою кількісних і якісних характеристик товару в натуральному вираженні. Вони обумовлюють втрату грошових коштів підприємства.

За видом втрачених характеристик товару товарні втрати поділяються на дві підгрупи - кількісні та якісні.

Кількісні втрати позначаються на зменшенні маси, об'єму, довжини і інших кількісних характеристик товарів. Вони виникають внаслідок природних процесів, властивих конкретному товару, при зберіганні, обробці і є неминучими.

Кількісні втрати нормуються в стандартах, технологічних інструкціях і враховуються в практичній діяльності виробничих підприємств, підприємств громадського харчування і в торгівлі. Залежно від причин виникнення вони поділяються на втрати, викликані природним спадом, і предреализационные.

Природний спад - це кількісні втрати, викликані процесами, які притаманні товарів і відбуваються при їх транспортуванні і зберіганні.

Причиною цього є: випаровування води, або усушка; випаровування речовин; розпил (утруска, розпилення); розлив (розмазування); поглинання рідкої фракції харчового продукту в упаковку; дихання (тільки для товарів, які є живими об'єктами); бій скляної або розчавлювання полімерної або алюмінієвої тари.

Усушка - найбільш поширена причина природного убутку товарів, що містять воду навіть у невеликих кількостях, вона обумовлює від 50 до 100% всього природного убутку у м'ясних, рибних, молочних і кондитерських товарів, тканин, шкір, лакофарбових матеріалів, косметичних кремів, деревних матеріалів і т. п.

Випаровування речовин викликає кількісні втрати товару за рахунок переходу частини летючих речовин у навколишнє середовище. Найбільші втрати при цьому відзначаються у алкогольних напоїв (зникнення етилового спирту), палива, парфумерних товарів (випаровування етилового спирту, запашних речовин), фарб, оліфи, напоїв.

Розпил (утруска, розпилення) відбувається з мелкодісперснимі продуктами за рахунок видалення частини продукту у вигляді легких пилоподібних частинок при перетаривании, фасування і зважуванні, а також внаслідок прилипання часток до стінок тари. Утруска найбільш характерна для борошна, крохмалю, цукрової пудри і піску, кухонної солі, круп, порошкоподібних миючих засобів, мінеральних повітряних і гідравлічних в'яжучих речовин, добрив, комбінованих кормів для домашніх тварин та ін

Розлив (розмазування) - це кількісні втрати рідких і в'язких, мазеподібних продуктів за рахунок прилипання часток до стінок тари, а також до допоміжного інвентарю перекачування і переміщення товару з однієї тари в іншу. Це властиво воді, алкогольних і безалкогольних напоїв, смакових товарів (меду, варення, соусів), рослинної олії, лакофарбовим, паливно-мастильним матеріалам.

Вбирання рідкій фракції продукту в упаковку характерно для товарів, які містять легкоподвижную водну або жирову фракцію. В результаті суттєво знижується маса продукту, що характерно для квашених овочів (капусти, огірків, яблук та ін), солоної риби, охолодженого м'яса, риби, борошняних кондитерських виробів.

Дихання - біологічний процес розпаду енергетичних речовин і виділення енергії, частково використовується для забезпечення життєдіяльності живих об'єктів (свіжих плодів і овочів, борошна, непропаренних круп, яєць). на частку втрат за рахунок дихання припадає від 10 до 50% усієї природного убутку продуктів харчування.

Бій і розчавлювання тари виникає внаслідок дії динамічних і статичних навантажень, що перевищують її механічну міцність. Цього найбільш схильна скляна, пластмасова, комбінована багатошарова полімерно-картонна тара.

Предреализационные товарні втрати (відходи) утворюються у зв'язку з підготовкою товарів до продажу. Відходи поділяються на ліквідні і неліквідні.

До рідких відходів відносяться видалені малоцінні частини товару, які можуть бути реалізовані по більш низькій ціні або відправлені на промислову переробку, наприклад зачищений від штафф вагового вершкового масла, шкіра, кістки м'ясних копченостей, голови і плавники риби.

До неліквідних відходів належать відокремлені складові частини товару, що не володіють його функціональним призначенням або втратили таке - наприклад пакувальні та перев'язувальні матеріали, тара, заливальні рідини; раскрошка при поділі товару на частини (рубки м'яса, м'ясних копченостей) або при транспортуванні, зберіганні, зважуванні (печива, макаронів, халви); відокремлені від основної маси товару його складові компоненти (вода, жири та ін), наприклад бульйон від варених ковбас, пахга - від вершкового масла, сироватка - від сирів, обсипання глазурі - від пряників, цукерок.

Якісні втрати - це втрати, зумовлені мікробіологічними, біологічними, біохімічними, хімічними, фізичними і фізико-хімічними процесами.

Мікробіологічні процеси викликають псування товарів, значно погіршують їх якість, роблять неможливим використання їх за призначенням або знижують надійність. Псування продуктів харчування відбувається внаслідок різного виду бродіння (маслянокислого, пропиоиовокислого, спиртового, оцтового, молочнокислого), гниття, ослизнения, пліснявіння, розвитку токсичних бактеріозів (ботулинус, сальмонельоз та ін). Для непродовольчих товарів (тканин, шкіри, хутра і виробів з них) властиво лише пліснявіння.

Мікробіологічні процеси є однією з причин біологічних пошкоджень.

Біологічні пошкодження (процеси) матеріалів і продуктів харчування наносяться комахами (платтяна, фруктової та амбарной міллю; жуками - хрущаком, довгоносиком; яблуневої, горіхової гусеницями, гусеницею-плодожеркою; личинками молі, дротяники; сирної, шоколадною, морквяної мухами); мишоподібними гризунами, які поїдають і забруднюють продукти харчування, пошкоджують хутра, шкіри, тканини та вироби з них, а також вироби з деревини, картону і паперу, полівінілхлориду

Біохімічні процеси властиві продуктам харчування та товарами, які є біологічними об'єктами (наприклад, живі квіти і тварини). Дані процеси протікають під дією ферментів, їх порушення викликає псування товарів. Так, якщо порушується дихання плодів і овочів, настає анаэробиоз (задуха); у зерна, борошна і крупи - самозігрівання і навіть самозаймання.

Хімічні процеси призводять до псування через зміни хімічного складу виробів. Наприклад, згіркнення жирів у жировмісних продуктах - борошні, горіхах, борошняних кондитерських виробах, олії, маргаринової продукції, тварин жирах, м'ясних і рибних товарах, косметичних товарах (крем), потемніння сушених плодів і овочів тощо; окислення ароматичних речовин, що приводить до погіршення запаху товарів.

Фізичні і фізико-хімічні процеси зумовлені механічними руйнуваннями або деформаціями товарів. До них відносяться: деформація хлібобулочних виробів; розчавлювання плодів і овочів; повна раскрошка кондитерських виробів; бій яєць; сильна деформація, бій, відкол емалі на посуді; деформація чи руйнування окремих комплектуючих частин побутової техніки, деформація упаковки товарів побутової хімії тощо

До фізичних процесів відносять і усушку, яка викликає в'янення і всихання свіжих плодів і овочів, живих квітів, сирів, м'яса, ковбас, риби, у тому числі замороженої, в'яленої та ін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Свідоцтво на товарний знак
Пенсії з нагоди втрати годувальника
Аналіз стану конкурентного середовища на товарних ринках
Товарне виробництво. Товар і гроші
Пенсія з нагоди втрати годувальника непрацездатним членам сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, який проходив військову службу за призовом: умови її призначення та розмір
Товарна експертиза
Товарні біржі
Класифікація надзвичайних ситуацій за втрат і витрат на відновлення
Право використання товарного знака, що надається ліцензійним договором
Нефінансові ризики корпорацій обертаються серйозними фінансовими втратами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси