Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Козаки

Громади формуються з XV ст. Найстаріша область Дон, перші козачі містечка тут з XVI ст. У другій половині XVI ст. на Яике і Тереку. На Дону козаків налічувалося близько 10 тис., на Яике - 2 тис. в середині XVII ст. Основа господарства - промисли і видобуток риби. Поступово зайнялися скотарством. Хліборобство неможливо із-за постійних військових набігів. Господарство не забезпечувало, тому головним промислом стали військові походи за здобиччю. "Служба" для держави - супровід посольств, походи на кочовиків. Платня дозволяло впливати, але повністю не підпорядковувало поки. Козаки довго зберігали політичну незалежність. Це проявилося в наданні притулку всім, що бажали стати козаками. Політична форма об'єднання козаків "військо". У XVII ст. воно згадується для Дону, Терека та Яїка. Волзькі козаки швидко зійшли нанівець. Вищу законодавчу владу у війську здійснював коло - зібрання козаків всієї річки. Коло відав розподілом государева платні і військової здобичі, судочинством, посилав депутації (станиці) в Москву, вирішував питання війни і миру, давав санкції на будівництво містечок. Виконавча влада належала обирається на колі войсковому отаману. На час походів обирався похідний отаман. Найближчими помічниками отаманом були осавули. Велику роль у прийнятті рішень на колі грали "старі козаки", з їх числа обирали отаманів. Традиції колективізму і взаємодопомоги. Козаки приваблювали селян-утікачів і вносили вагомий внесок в освоєння південних і південно-східних окраїн Росії.

У XVII ст. в містах проживало близько 7% населення країни. Про боярина Бориса Івановича Морозова говорили, що у нього спрага золота як звичайно жага пити. Особливі отримував доходи від поташного і залізоробного виробництва. В 1640-х рр. відкрив перші поташні буди заводи в Поволжі, до 60-м XVII ст. вже 30 підприємств. Обсяг виробництва до 90 тис. пудів на рік. Прибуток до 50%, річний дохід до 180 тис. руб. Домігся права безмитного провезення поташу до Архангельська. Після смерті Морозова ці заводи частково відійшли до Палацу. Під Звенигородом в селі Павловському Морозів побудував залізоробний завод з доменною піччю, з 1668 р. завод у веденні Таємного наказу, а потім переданий гостю Вороніну (50 дворів майстрових і робітних людей). У Морозова були також винокурні, шкіряні, цегельні, борошномельні та інші виробництва. Навіть яблука з його садів йшли на ринок. Його торгово-промислові села Лисково і Мурашкино були більше багатьох міст.

Купці розрізнялися по положенню. Соборне уложення встановило штраф за безчестя: для Строганових 100 руб., гості - 50, вітальня сотня за 3 статтями 10,15 і 20; суконна сотня - 5-15 руб. за статтями. Жителям чорних слобід і сотень, кращим посадських людям 5-7 руб. Безчестя селянина всього у 1 крб. Привілейоване купці - гості, вітальня сотня і суконна сотня. Рання грамота 1620 р. на звання гостя підприємства людині новгородцу Івану Харламову. Він вів торги в Прибалтиці, дав знати в Псков про похід військ шведського короля Густава Адольфа на руські землі. На середину XVII ст. Григорій Котошихин вважав 30 гостей. Обсяг торгів для гостей 20-50 тис. руб. Всього за XVII ст. близько сотні, як правило, жили або переселялися в Москву. Строганови вище всіх - "імениті люди". На 1632 р. гостей 13, вітальня сотня - 175 і суконна - 128. На 1649 р. - 13,158 і 116 відповідно.

Наприклад, ярославець Михайло Гур'єв: рибні промисли в Прикаспії, у 1640 р. з братами збудував укріплений місто (Яїцьке містечко). У 1661 р. його містечко захопили донські козаки, і новий побудували кам'яний (коштував 290 тис. руб., Гур'єв вклав всі гроші). Після походу Разіна Яїцьке містечко з учужным промислом узятий у Великий Палац.

Помітні зрушення в ремеслі. У селянському господарстві розвивалася домашня промисловість: полотна, канати, сермяжные, сукна, взуття, одяг, посуд, дьоготь, смола і т. п. В містах ремесло ставало дрібним товарним виробництвом. У XVII ст. виникали мануфактури. Казенні і палацові - Хамовный двір, недовго Оксамитовий двір (шовкова). Примусова праця без зв'язку з ринком. У 1632 р. трьом нідерландцям Андрію і Авраамові Виниусам і Юліусу Вилконсу дана жалувана грамота у відповідь на їх прохання. Їм надано монопольне право протягом 10 років будувати підприємства та займатися виплавкою заліза і виготовленням зброї і різних виробів в районі між Серпуховом і Тулою, а також в інших місцях. Продукція в першу чергу скарбниці. Для організації виробництва скарбниця виділяла їм відразу 3 тис. руб. і за 10 років виплачувалося ще 3 тис. Вироблену понад потреб скарбниці продукцію дозволялося продавати на внутрішньому ринку і вивозити в Нідерланди. Підприємства будувалися в тульському повіті. У 1636 р. А. Виниус продав казні першу продукцію. У 1638 р. стара компанія була ліквідована, а в 1639 р. була створена нова. А. Виниус запросив гамбуржца П. Марселиса та нідерландця Т. Акему. Вони усунули Виниуса від справ. Нові підприємства в Каширському Малоярославецькому і Алексинском повітах. Після смерті Марселиса його заводи передані боярину Наришкіну. Наприкінці 1670-х років інший центр залізоробного виробництва виник в Карелії - його створив Андрій Бутенант з Гамбурга. В основному розсіяні мануфактури, приватних централізованих небагато.

Обробка металів - в Москві, Устюжне Железнопольской, Тіхвіне, Заонежье. Сокири і дверні петлі, підкови і шаблі ножі і сошники. Вогнепальну зброю - гармати, мушкети, пищали, мортири, холодне - шаблі, списи, обладунки. Багатостовбурні знаряддя для залпової стрільби. Державні майстерні - Золота і Срібна палати Збройового наказу: предмети царського побуту, ковші, персні, хрести. Розвивалася карбування монет. Але тільки привізне сировину, також мідь і олово. Дзвони - ливарник Самойлов. Для Ростова Фрол Терентійович і Філіп Андрєєв з сином. Обробка дерева, смоляний промисел, виробництво поташу (калію карбонат, вуглекислий калій К2СОЗ - гігроскопічний, для мила, скла, добриво). Обробка льону, пеньки, полотен, канатів у Пскові, Новгороді, Ярославлі, Ржеві, Вологді, Нижньому Новгороді. Ярославль і Вологда - центри обробки шкіри. Углич - валяне взуття. Соляні свердловини на глибину до 90 сажнів. У Григорія Строганова було 150 варниц. У 1630-х рр. у Росії з'явився перший скляний завод.

Іноземці завели в Росії канатне виробництво. У XVII ст. діяли канатні двори англійської Московської компанії у Вологді, Холмогорах і Архангельську. Нідерландець фон Зведений отримав з палацового відомства в Московському повіті паперову і хлібну млини на 6 років, потім ще на 10 років за оброк - 100 стоп паперу на рік. З 1668 р. фон Зведений завів стеклодувное і суконное підприємства. Після його смерті керувала дружина до 80-х років.

Підприємницьку діяльність вели монастирі. Соловецький - багатогалузеве господарство. Соляні промисли: 20 усолий на Білому морі і річках, в 1670-х роках мав 54 варниці. В кінці століття занепад через нестачу вырубаемых лісів. Монастир мав власне залізне справу, тобто повний цикл видобутку, плавки і обробки руди. Соловецький монастир вів розробку слюди, видобуток перлів, рибні ловлі. І власні потреби, і на продаж - 23 великих і 38 малих риболовецьких суден і човни. Лихварство - видача хліба і грошей під зріст (закріплювали так робочу силу). Великої шкоди від Смутного часу і повстання 1668-1676 рр ..

Торгівля. Ярмарки Макарьевская, Ирбитская на Уралі, Свенская під Брянськом. Митний статут 1653 р. ліквідував деякі дрібні мита, введена єдина по 10 грошей з рубля (5% від ціни товару). У 1667 р. Новоторговий статут вводив суворе територіальне обмеження торгівлі іноземних купців у Росії. До статуту митні збори іноземців становили 7-8% від вартості товару, тепер до 20-21% з вартості товарів, які вирушали у внутрішні райони країни. При продажу товарів у прикордонних пунктах і портах бралися фактично ті ж мита, що і раніше. Роздрібна торгівля для них заборонялася. Мета - досягти активного балансу у зовнішній торгівлі. Переважали іноземні купці з Нідерландів (644), Англії (319), Гамбурга (210) і Любека - 61 чоловік (до 1300 всього). Приїжджали також купці з Франції, Італії, Швеції, Речі Посполитої, Данії, Персії, Індії. З 1689 р. розвивалася пряма торгівля з Китаєм. Торгівля англійців скоротилася після указу про їх висилку з Росії 1 червня 1649 р., на друге місце після голландців вийшли німці. Найвідоміша в Росії торгова компанія де Фогелара-Кленка (нідерландська), пільгу на сплату половини митних зборів мали з Федора Іоанновича до 1650 р. В XVII ст. в північні гавані приходило по 20-100 кораблів в рік з Європи.

Баланс активний, вивезення більше, різниця покривалася за рахунок привозу західноєвропейськими купцями валюти (срібних талерів) і дорогоцінних металів. Торгівля нідерландської, англійської та німецької купецтва за XVII століття зросла в 4 рази до 1 млн. руб. на середину століття. Ввозили сукно, тканини, метали, папір, вина, оселедець, колоніальні товари (прянощі, ладан, бавовняні тканини, сандалове дерево). Імпорт перлів для прикрас і одягу. Ввозили також іноземні монети для перекарбування у російські гроші (ефимков). Закуповували зброю - шаблі, мушкети, пістолети, гармати і ядра. Вивозили шкіри, прядиво, поташ, смола, сало, хутро, риба, хліб, полотна. Юхти купували в основному у ярославцев. Дуже вигідний ікряної промисел. В Італії продаж ікри давала до 40% прибутку. Відкупу на ікру брали нідерландці, англійці та ін. В рік відправляли в Європу відкупники 10-20 пудів чорної ікри. На відкуп іноземцям давали вивезення щоглових дерев. Промисел морського звіра і риби. Між нидерландцами і англійцями доходило до битв. Після 1620 р. змогли витиснути англійців з північних російських вод. Однак єдиним портом допетровської Росії залишався Архангельськ.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Козаки і козацька демократія
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси