Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дія електростатичного поля на організм людини і його нормування

Електростатичні заряди, що виникають на поверхнях деяких матеріалів, як рідких, так і твердих, внаслідок електризації утворюють електростатичне поле (ЕСП).

Електростатичні заряди виникають при терті двох діелектричних або діелектричного і проводить матеріалів, якщо останній ізольований від землі. При поділі двох діелектричних матеріалів відбувається розподіл електричних зарядів. Матеріал, що має велику діелектричну проникність, заряджається позитивно, а меншу - негативно. Чим більше розрізняються діелектричні властивості матеріалів, тим інтенсивніше відбувається розділення і накопичення зарядів.

Інтенсивність утворення електричних зарядів визначається також силою і швидкістю тертя. Чим більше сила і швидкість тертя і більше розходження в електричних властивостях, тим інтенсивніше відбувається утворення електричних зарядів. Наприклад, електростатичні заряди можуть виникнути при подрібненні, пересыпании і пневмотранспортировке твердих сипких матеріалів; при переливанні, перекачуванні по трубопроводах, перевезення в цистернах діелектричних рідин (бензину, гасу, солярки та ін); при обробці на токарних верстатах діелектричних матеріалів (ебоніту, оргскла і т. д.); при пробуксовуванні гумової стрічки транспортера щодо роликів або ременя пасової передачі щодо шківа з потенціалом до 45 кВ.

Крім тертя причиною утворення статичних зарядів є електрична індукція, в результаті якої ізольовані від землі тіла в зовнішньому електричному полі набувають електричний заряд. Наприклад, на металевих предметах, ізольованих від землі, в суху погоду під дією електричного поля високовольтних ліній електропередач або грозових хмар можуть утворюватися значні електричні заряди. На екранах моніторів позитивні заряди накопичуються під дією електронного пучка, створюваного електронно-променевою трубкою. Напруженість електростатичного поля між екраном дисплея і оператором, як правило, складає 5-15 кВ/м, що не перевищує норми, але це призводить до зменшення кількості негативних іонів у повітрі приміщення, забруднення екрану, а також до збільшення потоку дрібних частинок пилу на обличчя і органи дихання, подразнення та свербіж шкіри, що може призвести до шкірних захворювань. Електростатичні заряди утворюються на поверхні клавіатури та "миші" персонального комп'ютера в результаті тертя і можуть досягати величин 12-20 кВ/м.

Вплив ЕСП на людину пов'язане з протіканням через неї слабкого струму. При цьому електротравм не буває. Однак внаслідок рефлекторної реакції на подразнення аналізаторів на шкірі людина відсторонюється від зарядженого тіла, що може призвести до механічної травми від удару об поруч розташовані елементи конструкцій, падіння з висоти, переляк з можливою втратою свідомості.

Електростатичне поле великої напруженості здатне змінювати і переривати клітинний розвиток, викликати катаракту з подальшим помутнінням кришталика.

До впливу електростатичного поля найбільш чутливі ЦНС, серцево-судинна система, аналізатори. Люди скаржаться на дратівливість, головний біль, порушення сну, зниження апетиту та ін Тривале перебування людини в умовах, коли напруженість ЕСП має величину понад 1 кВ/м, викликає нервово-емоційне напруження, куммулирующее стомлення, зниження працездатності, порушення добового біоритму, зниження адаптаційних резервів організму. Характерні своєрідні "фобії", обумовлені страхом очікуваного розряду. Схильність до фобій зазвичай поєднується з підвищеною емоційною збудливістю.

Найбільша небезпека електростатичних зарядів полягає в тому, що іскровий розряд може володіти енергією, достатньою для запалення горючої або вибухонебезпечної суміші. При напрузі 3 кВ іскровий розряд може викликати займання майже всіх паро - та газоповітряних сумішей; при 5 кВ - займання більшої частини горючих пилу.

Так, видалення пилу з діелектричного матеріалу, що знаходиться в робочій зоні, з допомогою витяжної вентиляції може призвести до накопичення в газоходах електростатичних зарядів і відкладень пилу. Поява іскрового розряду в цьому випадку може викликати займання або вибух пилу.

При перевезенні легкозаймистих рідин, при їх перекачуванні по трубопроводах, зливі з цистерни або при хлюпання рідини в них накопичуються електростатичні заряди, і може виникнути іскра, яка запалить рідина.

Допустимі рівні напруженості електростатичних полів у виробничих умовах встановлюються Санпін 2.2.4.1191 -03 в залежності від часу його впливу на працівника за зміну. Гранично допустиме значення напруженості ЕСП встановлюється рівним 60 кВ/м протягом 1 ч.

При впливі ЕСП більше 1 год за зміну гранично допустимі рівні ЕПДУ визначаються за формулою

(8.4)

де t - час впливу, ч.

При напруженості ЕСП менше 20 кВ/м час перебування в полі не регламентується.

В діапазоні напруженостей від 20 до 60 кВ/м допустимий час перебування працівника в ЕСП без засобів захисту визначається за формулою

(8.5)

де ЕФАКТ - виміряне значення напруженості ЕСП, кВ/м.

При напруженості ЕСП, що перевищує 60 кВ/м, робота без застосування засобів захисту не допускається.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дія інфрачервоних випромінювань на організм людини та їх нормування
Дія електричного струму на організм людини
Дія шуму на організм людини
Дія вібрації на організм людини
Дія шуму на організм людини
Механічний вплив на організм людини
Іонізуюче випромінювання, характеристики, джерела впливу на організм, нормування
Вібрація та її вплив на організм, нормування і захист
Впливу вібрації на організм людини
Дія ультрафіолетового випромінювання і його нормування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси