Меню
Головна
 
Головна arrow Бухгалтерський облік і аудит arrow Внутрішній аудит
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основи протидії корупції

Федеральний закон від 25 грудня 2008 року № 273-ФЗ "ПРО протидію корупції" визначає, що протидія корупції - діяльність федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства, організацій та фізичних осіб у межах їх повноважень:

o попередження корупції, в тому числі щодо виявлення та подальшого усунення причин корупції (профілактика корупції);

o щодо виявлення, попередження, припинення, розкриття та розслідування корупційних правопорушень (боротьба з корупцією):

o по мінімізації або ліквідації наслідків корупційних правопорушень.

Правову основу протидії корупції складають Конституція Російської Федерації, федеральні конституційні закони, загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації, справжній Федеральний закон, інші федеральні закони, нормативні правові акти Президента Російської Федерації, а також нормативні правові акти Уряду Російської Федерації, нормативні правові акти інших федеральних органів державної влади, нормативні правові акти органів державної влади суб'єктів Російської Федерації і муніципальні правові акти.

Протидія корупції в Російській Федерації грунтується на таких основних принципах:

1) визнання, забезпечення і захист основних прав і свобод людини і громадянина;

2) законність;

3) публічність і відкритість діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування;

4) невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень;

5) комплексне використання політичних, організаційних, інформаційно-пропагандистських, соціально-економічних, правових, спеціальних і інших заходів:

6) пріоритетне застосування заходів щодо попередження корупції:

7) співпраця держави з інститутами громадянського суспільства, міжнародними організаціями та фізичними особами.

Корупція - це система, отже, для боротьби з нею також необхідно застосовувати систему. Заходи по боротьбі з корупцією повинні бути взаємопов'язані і проводитися в рамках системної концепції запобігання корупції. Базову концепцію слід розуміти як допомогу в пошуку напрямки і у формулюванні цілеспрямованої стратегії по боротьбі з корупцією. В цьому і полягає спосіб запобігання корупції та боротьби з нею з допомогою системного підходу.

Загальні заходи та рекомендації по запобіганню корупції нс залежать від конкретної задачі або відомства. Вони спрямовані на абстрактні загрози та ризики, яким піддається вся організація або персонал в цілому. Вони націлені на керівництво державного органу влади або організації як цілого і на працівників. У ході їх застосування на менеджерів покладається особлива відповідальність у зв'язку з виконанням їх обов'язків з управління і керівництва, а також в якості зразка для наслідування.

Спеціальні заходи по боротьбі з корупцією повинні розроблятися індивідуально для різних підрозділів, відділів і с(|)ер діяльності, які вважаються особливо вразливими у зв'язку з підвищеною відповідальністю або особливостями виконуваної роботи і зв'язаними з нею зовнішніми контактами. Мається на увазі, що спеціальні заходи повинні застосовуватися нс окремо, а в поєднанні із загальними заходами або як доповнення до них. Таким чином, одні рекомендації застосовні в декількох цільових областях, а інші дуже специализированны і можуть застосовуватися тільки в обмежених областях.

У всіх областях, визнаних схильними до ризиків за результатами їх аналізу, спеціальні заходи, що застосовуються для зниження ступеня ризику корупції, повинні бути скоректовані і введені. Ризик корупції це шанс опинитися в корупційної ситуації, увійшовши в контакт з посадовими особами, що представляють нашу державу. Ризик корупції визначається корупційним ентузіазмом взяткополучателей, що створюють дефіцит державних послуг і выстраивающих бюрократичні бар'єри для примітивного вимагання хабарів. Можливе здійснення наступних дій:

o регулярні заходи щодо підвищення відповідальності працівників, зайнятих у галузях уразливих для корупції;

o суворий відбір персоналу (технічне, соціальне і моральне відповідність кандидатів);

o ротація персоналу; переміщення схильних до ризику працівників з періодичністю, достатньої для виконання покладених на них завдань; у разі необхідності повторні переміщення між двома структурними підрозділами; уникнення розміщення працівників, відповідальних за зовнішні контакти, в окремих кабінетах; зміни в ході виконання одного завдання (наприклад, зміна приміщень, зміна обов'язків працівників, що виконують завдання).

o поділ функцій; поділ на частини складних завдань та процесу прийняття рішень;

o уникнення концентрації повноважень у однієї особи;

o стандартизація повторюваних робіт і процедур;

o застосування принципу чотирьох і більше очей в ході зовнішніх контактів і при формуванні команди;

o зовнішні і внутрішні перевірки документів і рахунків;

o сприяння у виявленні корупції;

o розробка системи спеціалізованих показників. Слід пам'ятати, що нс вага перераховані рекомендації можуть застосовуватися у всіх структурних підрозділах і сферах діяльності, схильних до корупції. Застосування деяких пропозицій, таких як ротація персоналу, неможливо або надзвичайно складно в деяких сферах у зв'язку з особливими обставинами і можливими наслідками (ризик втрати компетенції).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Про корупцію в аудиторській діяльності
Корупція в системі державної служби
Тероризм і протидія терору
Заходи щодо запобігання корупції
Причини державної та соціальної корупції
Тіньова економіка, корупція і мафія
Основні положення протидії тероризму
Актуальні питання боротьби з корупцією
Заходи, спрямовані на протидію загрозам безпеки у сфері підвищення якості життя громадян
ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНЦІЇ ТА ПРОТИДІЮ МОНОПОЛІСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси