Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. Паливно-енергетичний комплекс

Росія має у своєму розпорядженні значні запаси енергетичних ресурсів і потужним паливно-енергетичним комплексом, який є базою розвитку економіки, інструментом проведення внутрішньої і зовнішньої політики. Роль країни на світових енергетичних ринках багато в чому визначає її геополітичний вплив.

Енергетичний сектор забезпечує життєдіяльність всіх галузей національного господарства, сприяє консолідації суб'єктів Російської Федерації, багато в чому визначає формування основних фінансово-економічних показників країни. Природні паливно-енергетичні ресурси, виробничий, науково-технічний і кадровий потенціал енергетичного сектора економіки є національним надбанням Росії. Ефективне його використання створює необхідні передумови для виведення економіки країни на шлях сталого розвитку, забезпечує зростання добробуту і підвищення рівня життя населення.

Відповідати вимогам нового часу може тільки якісно новий паливно-енергетичний комплекс (ПЕК) - фінансово стійкий, економічно ефективний і динамічний, відповідний екологічним стандартам, оснащений передовими технологіями та висококваліфікованими кадрами.

Для довгострокового стабільного забезпечення економіки та населення країни всіма видами енергії необхідна науково обґрунтована і сприйнята суспільством та інститутами державної влади довгострокова енергетична політика.

Метою енергетичної політики уряд РФ в даний час є максимально ефективне використання природних паливно-енергетичних ресурсів і потенціалу енергетичного сектора для зростання економіки та підвищення якості життя населення країни.

Стратегічними орієнтирами довгострокової державної енергетичної політики є енергетична та екологічна безпека, а також енергетична і бюджетна ефективність. Досягнення зазначених орієнтирів, підвищення керованості процесу розвитку енергетики вимагають формування основних складових державної енергетичної політики. До таких складових належать насамперед надрокористування та управління державним фондом надр, розвиток внутрішніх паливно-енергетичних ринків, формування раціонального паливно-енергетичного балансу, регіональна і зовнішня енергетична політика, соціальна, науково-технічна та інноваційна політика в енергетичному секторі.

Паливно-енергетичний комплекс - це сукупність галузей, пов'язаних з виробництвом і розподілом енергії у її різноманітних видах і формах.

Нафтогазовий комплекс

Нафтогазовий комплекс є одним з локомотивів економічного зростання в країні та оснащується одним з максимальних інвестиційних мультиплікаторів. Нафтогазовий комплекс забезпечує значну частину надходжень у бюджетну систему Російської Федерації.

До складу нафтової промисловості Росії входять нафтовидобувні підприємства, нафтопереробні заводи і підприємства з транспортування і збуту нафти і нафтопродуктів. У галузі діють 28 великих нафтопереробних заводів (потужність від 1 млн т/рік), міні-НПЗ і заводи по виробництву масел. Довжина магістральних нафтопроводів складає близько 50 тис. км, нафтопродуктопроводів - 19,3 тис. км.

Структуру галузі становлять 10 великих вертикально інтегрованих нафтових компаній. Найбільш потужними з них є нафтові компанії "Роснефть", "Лукойл", "Сургутнефтегаз", "ТНК-ВР" і "Газпром-нафта". Транспортування нафти і нафтопродуктів здійснюється підприємствами акціонерних компаній "Транснефть" і "Транснафтопродукт".

Газова промисловість Росії включає в себе підприємства, що здійснюють геолого-розвідувальні роботи, буріння розвідувальних і експлуатаційних свердловин, видобуток і транспортування, підземні сховища газу та інші об'єкти газової інфраструктури. Єдина система газопостачання має понад 155 тис. км магістральних газопроводів і відводів з пропускною спроможністю понад 580 млрд м3, 6,1 тис. км конденсатопродуктопроводов. У Росії налічується близько 530 тис. км розподільних газопроводів. Природний і попутний нафтовий газ є в даний час основним джерелом забезпечення внутрішніх потреб країни в первинних енергоресурсах.

Видобуток. Російська Федерація має одні з найбільших запасів нафти і газу в світі. Більше 34% запасів природного газу і близько 13% світових розвіданих запасів нафти перебуває на території Росії. Видобуток нафти в 2009 р. склала 494,3 млн тонн нафти. У 2010 р. продовжилося зростання обсягу видобутку нафтової сировини до 505,2 млн тонн.

У 2009 р. сумарний обсяг видобутку газу склав 582,9 млрд м3. У 2010 р. сумарний обсяг видобутку газу збільшився до 650,7 млрд м3, що вище рівня 2009 р. на 11,6%.

Транспортування. Створення афективної енергетичної інфраструктури, включаючи трубопровідний транспорт, займає одне з пріоритетних місць в довгостроковому соціально-економічному розвитку країни. В даний час по магістральних трубопроводах переміщається 100% видобутого газу, 80% видобутої нафти, понад 20% продукції нафтопереробки.

Протяжність російських магістральних трубопроводів перевищує 221 тис. км, з яких 153 тис. км - це магістральні газопроводи, 48 тис. км - магістральні нафтопроводи, понад 20 тис. км - магістральні нефтепродуктоводы. Розвиток транспортної системи поставок вуглеводнів спрямоване на забезпечення внутрішнього попиту і диверсифікацію їх експорту.

За підсумками 2009 р. обсяг експорту нафти з Росії склав 248,3 млн т, збільшившись у порівнянні з попереднім 2008 р. Незначне порівняно з 2009 р. скорочення експорту до 246,8 млн т в 2010 р. було зумовлене зростанням переробки нафтової сировини на російських НПЗ внаслідок більшої привабливості ринку нафтопродуктів, а також експорту темних нафтопродуктів з-за низької експортного мита на них.

У той же час експорт нафтопродуктів протягом останніх кількох років демонстрував позитивну динаміку, збільшившись до 129,5 млн т в 2010 р. Обсяг експорту газу після свого зниження в 2009 р. збільшився в 2010 р. до 181,9 млрд м-1

Переробка. Не секрет, що глибина переробки нафти в країнах пострадянського простору значно поступається подібним показниками за кордоном, хоча, безумовно, тенденції до поліпшення ситуації є. Приміром, в Росії в 1980 р. вона становила лише 56,7%, а в 1998 р. становила 64%, в 2009 р. - 71,3%, так що прогрес є, але в розвинених країнах ця цифра дорівнює 85-95%. Різниця суттєва і не може не позначатися на економічних показниках, так як ціни на готові до вживання нафтопродукти і на нафтову сировину значно різняться. Одним з пріоритетних напрямків розвитку російського паливно-енергетичного комплексу є збільшення глибини переробки російських енергоресурсів. Переробка нафти (нафтопереробка) полягає у виробництві нафтопродуктів, перш за все, різних палив (автомобільних, авіаційних, котелень тощо) і сировини для подальшої хімічної переробки.

Стратегія розвитку переробки енергоресурсів включає в себе наступні цілі:

o перехід до нових технологій видобутку і переробки палива;

o введення потужностей, спрямованих на поглиблення вторинних процесів на ряді діючих підприємств;

o вдосконалення системи справляння акцизів і вивізних мит на нафтопродукти з метою стимулювання виробництва продуктів високого переділу;

o модернізацію сировинних і переробних виробництв, збільшення глибини переробки сировини, зниження енергоємності виробництва і підвищення його екологічності, розширення присутності на світових ринках сировинних товарів.

У 2009 р. спостерігалося незначне порівняно з 2008 р. зниження обсягів переробки нафти, зумовлене спадом платоспроможного споживчого попиту на тлі кризових явищ в економіці. Сумарний обсяг переробки в 2009 р. склав 235,8 млн т.

Стан нафтопереробки в 2010 р. характеризується збільшенням переробки нафти на російських НПЗ до 248,8 млн. т. При цьому виробництво автомобільного бензину зросла до 36,1 млн т (100,8% до рівня 2009 р.), дизельного палива - до 70,3 млн т (104,3%), топкового мазуту - до 69,9 млн т (108,9%).

2011 р. виявився досить суперечливим для нафтогазової промисловості. З одного боку, попередні підсумки щодо базових показників виглядають непогано. З іншого - дедалі очевиднішим вичерпаність потенціалу зростання нафтовидобутку. Нафтогазової промисловості зараз як ніколи потрібні інвестиційні ресурси і заходи госрегулироваиия.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Паливно-енергетичний комплекс світового господарства
ЕНЕРГЕТИЧНЕ ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
п'ятий. ЗАХИСТ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ВІД ЕНЕРГЕТИЧНИХ ВПЛИВІВ
Комплекс маркетингу
Енергетичні ресурси
Нафтогазові доходи: джерела формування та напрями використання
Комплекс маркетингу
Агропромисловий комплекс світового господарства
Агропромисловий комплекс
Лісовий комплекс
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси