Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Феодальна війна 1425-1453 рр

Великий князь Володимирський Василь I Дмитрович помер 25 лютого 1425 р. Згідно із заповітом князя спадкоємцем став його десятирічний син Василь при регенства княгині Софії Витовтовны, її батька - великого князя литовського Вітовта, а також князів Андрія і Петра Дмитриевичей. Права Василя II (1425-1462) на велике князювання відразу ж оскаржив його старший дядько - галицький князь Юрій Дмитрович. Талановитий полководець, що мав великі володіння (Галич, Звенигород, Руза, Вятка), він спирався у своїх домаганнях на духовну грамоту Дмитра Донського, яка передбачала передачу влади старшому в роді. Перевага в боротьбі за велике князювання Юрію Дмитровичу давало і те, що Василь II вступив на престол без санкції ординських ханів. Московське уряд почав військові дії проти Юрія, але той ухилився від рішучого бою, вважаючи за краще заручитися підтримкою Орди. Прагнучи уникнути кровопролиття, митрополит Фотій, один з головних діячів уряду Василя II, домігся перемир'я. За укладеним у середині 1425 р. угодою князь Юрій обіцяв сам не "шукати" великого князювання, а остаточне рішення питання передати Орді. Поїздка восени 1431 р. в Орду Юрія Дмитровича і Василя Васильовича принесла успіх останнього.

Князь Юрій не змирився з поразкою і, повернувшись з Орди, почав готуватися до воєнних дій. Протистояння перейшло у війну, що почалася навесні 1433 р. В похід на Москву виступили Юрій Дмитрович і два його старші сини - Василь Косий і Дмитро Шемяка. 25 квітня відбулася битва з Василем II на р. Клязьмі. Великий князь зазнав поразки і втік до Твері, а потім в Кострому. Юрій Дмитрович вступив у Москву. Слідуючи традиції, переможець завітав Василю II в московський доля Коломну. Бояри і московські служилі люди стали йти в Коломну до свого князя. У результаті Юрій Дмитрович був змушений повернути трон небожа, уклавши з ним договір про визнання Василя II "найстаршим братом". Однак війну продовжили сини князя Юрія, які у вересні 1433 р. розбили московські війська під Галичем. Василь II виступив у похід проти галицьких князів. Вирішальний бій між ними сталася в березні 1434 р. і закінчилося повним розгромом військ Василя II. Юрій вдруге вступив у Москву.

Вжиті потім Юрієм Дмитровичем кроки свідчать про його прагнення затвердити єдиновладдя на Русі. Він спробував перебудувати систему взаємовідносин між великим князем, його родичами і союзниками. Юрій навіть провів монетну реформу. Стали випускатися монети - копійки із зображенням Георгія Побідоносця, який вражає списом змія (змій символізував Орду). Створивши коаліцію князів проти Василя II, він відправив у похід на Нижній Новгород, де той переховувався, своїх синів Дмитра Шемяку і Дмитра Червоного. Але в червні 1434 р. князь Юрій несподівано помер, що призвело до загострення обстановки. Спадкоємцем великокнязівської влади оголосив себе старший син Юрія Василь Косою. Однак брати не підтримали його і прийняли сторону Василя II, в результаті чого Василь Косий залишив Москву. У травні 1436 р. війська Василя II розбили галицького князя. Василь Косий потрапив у полон і був засліплений, а між Дмитром Шемякой і Василем II був укладений договір, згідно з яким галицький князь визнавав себе "молодшим братом". Було очевидно, що це тимчасовий компроміс і боротьба розгориться знову. Відносини ще більше загострилися, коли в 1440 р. після смерті молодшого брата Дмитра Шемяки Червоного Василь II забрав більшу частину його спадку і скоротив судові привілеї Дмитра Шемяки.

Значні зміни, що мали вплив на хід боротьби за єдиновладдя на Русі, відбулися і в Орді. Хан Улу-Мухаммед, зазнавши поразки від одного з синів Тохтамиша, в 1436-1437 рр. влаштувався в Середньому Поволжі. Він використовував міжусобну "замятию" на Русі для захоплення Нижнього Новгорода і набігів вглиб руських земель. Влітку 1445 р. в битві під Суздалем сини Улу-Мухаммеда розбили російське військо і полонили Василя II. Влада в Москві перейшла до Шемяке. Незабаром Василь II був відпущений ординцями за великий викуп. Дізнавшись про його повернення, Шемяка втік в Углич. Військова поразка, тяготи викупу і насильства прибули для його отримання татар призвели до виникнення широкої опозиції. На бік Шемяки перейшли багато московські бояри, купці та духовенство. Проти Василя II виникла змова. У лютому 1446 р. Шемяка захопив приїхав на прощу до Троїце-Сергієв монастир Василя і засліпив його. Це дало підставу для прізвиська Василя - Темний.

Положення Дмитра Шемяки як великого князя було складним. Його розправа над Василем II викликала обурення. Для підняття свого авторитету Шемяка спробував заручитися підтримкою церкви, а також укласти союз з Великим Новгородом. Вразливість позиції нового великого князя змусила його вступити в переговори з Василем Темним. У вересні 1446 р. Василь II був відпущений подарований йому Дмитром доля Вологди, яка стала місцем збору прихильників його повернення. Дієву допомогу Василю II надав тверський князь Борис Олександрович. На початку 1447 р. під Угличем Дмитро Шемяка був розбитий військами Василя І і 17 лютого він з тріумфом повернувся в Москву. Галицький князь ще намагався продовжувати боротьбу, але її результат вже був вирішений наперед. Шемяка зазнав поразки в битві під Галичем (1450), а потім під Устюгом (1451). У 1453 р. він помер у Новгороді при досить загадкових обставинах. Після його смерті завершилася міжусобна війна.

Боротьба за велике князювання показала неминучість єднання руських земель в одну державу. Головною її причиною було досягнення влади: хто з князів буде правити в Москві - вже визнаній столиці північно-східної Русі. Разом з тим у претендентів на великокнязівський московський престол були дві протилежні тенденції подальшого розвитку країни. Галицькі князі спиралися на торгово-ремісничі посади і вільне селянство Півночі. Василя II підтримували військово-служиві землевласники центральних регіонів. Перемога центру над північчю провіщала встановлення кріпосницьких відносин.

Зміцнення влади великого князя московського Василя ІІ значною мірою залежав від успіхів боротьби з політичним сепаратизмом. Влітку 1445 р. їм був організований каральний похід проти можайського князя Івана Андрійовича в покарання за його невиправлення". Василь II побоювався контактів Івана Андрійовича з Литвою. Московські війська зайняли Можайськ, уділ був ліквідований, а його територія поділена між великим князем і серпуховским князем Василем Ярославичем. Навесні 1456 р. після смерті рязанського князя, який залишив свого малолітнього сина на піклування Василя Темного, Рязань були направлені московські намісники. Влітку того ж року раптово був схоплений і відправлений в ув'язнення серпухівський князь Василь Ярославич. Його доля, як і Можайськ, став "отчиною" великого князя.

Найбільшим державним утворенням поряд з Московським князівством залишався "Пан

Великий Новгород": в період "заминання" йому вдавалося зберегти свої привілеї, лавіруючи між протиборчими сторонами. Після смерті Дмитра Шемяки Новгород надавав заступництво його сім'ї. У своєму протиборстві з Москвою частина новгородського боярства і духівництва спиралася на підтримку Литви. У 1456 р. Василь Темний вирушив у похід на Новгород. Розбивши новгородське ополчення під Русою, Василь II змусив новгородців підписати мир. Крім величезної контрибуції, договір, укладений в Яжелбицах, були включені умови, що обмежували новгородську "старовину". Новгород позбавлявся права зовнішніх зносин і зобов'язувався надалі не надавати підтримки супротивникам великого князя, була скасована законодавча влада віча.

У 1460 р. Василь II здійснив "мирний" похід на Новгород, під час якого він домовився про сплату мешканцями Новгородської землі "чорного бору" - данини великому князю. Все це віщувало кінець новгородської вольності. У тому ж 1460 р. Псков звернувся до великого князя Василя II з проханням захистити його від Лівонського ордену. На Псковское князювання був поставлений син Василя Темного Юрій, який уклав перемир'я з Орденом. До кінця правління Василя II перебувала під його владою територія незрівнянно перевищувала володіння інших руських князів, які до цього моменту втратили суверенітет і змушені були коритися Москві.

У період великого князювання Івана III Васильовича (1462-1505), що став співправителем Московської держави ще за життя батька, продовжилося "збирання земель під руку Москви". Відрізняючись розумом і великою силою волі, цей великий московський князь приєднав Ярославль (1463), Ростов (1474), Твер (1485), В'ятку (1489), ліквідував незалежність "Пана Великого Новгорода". Спочатку були зроблені облога і взяття міста (1478), а потім поступово проводилася конфіскація земель новгородського боярства і переселення їх власників у центральні райони. З 1476 р. Іван III припинив виплачувати данину Орді, а в 1480 р. безкровно закінчилося протистояння росіян і ординських військ біля однієї з приток Оки ("стояння на Угрі"), позначивши символічне звільнення Русі від васальної ординської залежності. Іван III фактично став творцем Московської держави. Саме він заклав основи російського самодержавства, не тільки значно розширивши територію країни (крім росіян, у се складу увійшли й інші народності: марі, мордва, комі, печора, карели та ін), але і зміцнивши її політичний устрій і державний апарат, значно підвищивши міжнародний престиж Москви. Остаточне падіння Константинополя під ударами турків-османів у 1453 р. і одруження Івана III з племінницею останнього імператора "ромеїв" візантійській принцесі Софії Палеолог 1472 р. дозволили великому московському князеві проголосити себе наступником візантійських імператорів, а Москву - столицею усього православного світу. Це знайшло відображення в концепції "Москва - Третій Рим", сформульованій на початку XVI ст. Московська держава за Івана III успадковує від Візантії державний герб - двоголового орла, а сам великий князь 1485 р. приймає титул Великого государя всієї Русі. При ньому нашу державу стали називати Росією.

Прагнучи піднести великокнязівську владу над боярсько-князівської знаттю, Іван III послідовно формував багатоступеневу систему служилих станів. Бояри, присягаючи на вірність великому князеві, завіряли свою вірність особливими "клятвеними грамотами". Московський государ міг накладати опали, видаляти з державної служби, конфіскувати вотчини. "Від'їзд" князів і бояр з Москви розглядалося як державна зрада, і вони втрачали право на володіння своїми вотчинами.

При Івана III вводилася помісна система - дарування служилим людям (дворянам) у володіння на правах ненаследуемой особистої власності вільних земель (маєтків) за несення військової або цивільної служби. Таким чином, у Московській державі крім питомої землеволодіння склалися ще три його форми: державна, що включала двірцевий великокнязівський уділ, церковно-монастирська та помісна. Поступово ускладнювались функції державного управління. З'явилися посади казенного дяка - керівника Казенного двору, і піддячих, що відали діловодством. З кінця XV ст. оформляється Боярська дума - вищий державний консультативний орган при "великого государя". У Думу крім московських бояр входили також колишні удільні князі. З метою централізації та уніфікації судово-адміністративної діяльності 1497 р. було запроваджено новий збірник законів - Судебник, що встановив єдині налотовые норми, загальний порядок ведення слідства і суду. Судебник Івана III передусім захищав життя і власність феодала-землевласника; встановлював (ст. 57) право селян йти від свого феодала на інші землі лише в суворо певний термін - за тиждень до осіннього Юрьего дня (26 листопада) і впродовж тижня після нього з обов'язковою виплатою "пожилого" (викупу). З введенням Судебника починається процес прикріплення селян до землі. Законодавче обмеження холопства в містах збільшувало кількість платників податків ("тяглецов") серед їх населення.

Об'єднані Москвою "під рукою великого государя" руські землі переживали підйом не тільки у сфері державного устрою. Російську культуру цього періоду не випадково оцінюють у сучасній літературі як справжнє "Російське Відродження".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Русь наприкінці XIV - першій половині XV ст. Феодальна війна
Русь наприкінці XIV - першій половині XV ст. Феодальна війна
СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ФЕОДАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Новгородська феодальна республіка
Громадянська війна та іноземна інтервенція в Росії
Росія в епоху воєн і революцій (1914-1921 рр.)
Характеристика феодальних відносин у середньовічній Європі
Генезис і розвиток феодальної економіки Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси