Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Німецьке бароко

Німеччина у розглянутий період ще не вийшла зі стану феодальної роздробленості, тому складно вибудувати єдину картину розвитку візуальних мистецтв в цьому регіоні. Але найбільш послідовно бароковий німецький місто, безсумнівно, головний місто Саксонського королівства - Дрезден. У цей період саксонським королем був Август Сильний (1670-1733), легендарна особистість, що відповідає ідеалам епохи. Він досяг успіху і на полі брані, і в справах любовних (його багаторічний роман з графинею Коссель послужив матеріалом для декількох книг, а пізніше - фільмів), але особливо - в комерції. Він, користуючись сучасною лексикою, інвестував великі грошові суми у виробництво порцеляни. І це принесло Саксонії колосальні доходи. На ці гроші столиця стала облаштовуватися, заполняясь ошатними будівлями в стилі бароко. Найяскравішим з них є королівський палац Цвінгер. Одну з сторін замкнутого в плані будови Серпень призначив для картинної галереї. Вона поступово поширилася на весь палац і відома у всьому світі як Дрезденська картинна галерея. Її будівництвом керував головний персонаж німецького бароко Маттеус Даніель Пеппельман. Головне творче досягнення цього архітектора і декоратора - палацовий комплекс Цвінгер в Дрездені. Назва палацу в перекладі означає "клітка", воно походить від того, що палацовий комплекс побудований близько кріпосного рову, де раніше тримали диких тварин. До того ж в плані будівля утворює замкнутий двір. Комплекс був призначений для святкувань на відкритому повітрі. Найбільш велична довга галерея, розташована вздовж берега рову, заповненого водою. В її центрі, акцентуючи вхід і міст, вибудовані парадні ворота, увінчані короною. Скульптурне зображення корони несе складної форми купол. В оформленні вхідних воріт і павільйонів найбільш яскраво проявився динамічний, напружений стиль Пеппельмана. Декоративна скульптура палацового комплексу виконана скульптурою з Австрії Балыпазаром Премозером.

Іншим видатним архітектором епохи бароко в Німеччині був Йоганн Балтазар Нейман (1687-1770). Їм була спроектована і втілена споруда міського палацового комплексу, на той момент чи не найбільшого в Європі, спорудженого для духовної особи: єпископського палацу в баварському місті Вюрцбурзі. Споруда складається з головного корпусу і бічних крил, що обмежують з двох боків відкритий двір. Особливо гарні інтер'єри палацу. Значна сходи тримаршеві головного вестибюля, плафон для якої був розписаний знаменитим венеціанським художником Дж.-Б. Тьєполо. Грандіозна розпис плафона присвячена чотирьом сторонам світу. В оздобленні вестибюля використані також різноманітні скульптурні прикраси, переходять у розпис подекуди тільки візуально, а в деяких частинах реально: нога одного із зображених слуг переходить в горельєф, реально виступаючи зі стіни, плащ одного з мальованих персонажів переходить в реальну тканину, покриту стуком, і т. д.

Франсуа Кювілье (1695-1798), французький архітектор, багато працював у столиці Баварії Мюнхені. Найбільш досконале її творіння - палац Амаліенбург під Мюнхеном. Частина искусстоведов відносить його до стилю рококо. Це один з небагатьох пам'ятників німецької архітектури, повністю зберігся після всіх воєн.

Андреас Шлютері (1660-1714), архітектор і скульптор, який працював у цей час в Пруссії, прикрашаючи її столицю Берлін і заміський комплекс королівських резиденцій Потсдам. Він працював над розширенням королівського палацу, добудувавши до нього флігелі. Даниною походженням майстра була церква св. Хедвіги, зведена ним для емігрували в Пруссію гугенотів.

Найбільш яскраво національна художня традиція отримала втілення в церковних інтер'єрах, споруджених братами Азамами: Космосом Даміаном (1686-1739) і Эгидом Квирином (1692-1750). Брати працювали як архітектори, будівельники, художники, декоратори, скульптори.

Їх найвідоміша робота знаходиться в місті Pop в Баварії. У місцевій церкві вони створили сміливу композицію на один з таємничих християнських сюжетів: Вознесіння Марії. У цій роботі, виконаній із кольорового і монохромного стуку, фігура Богоматері ширяє між небом і землею всупереч усім законам земного тяжіння. Обличчя і пози апостолів, які зібралися біля відкритого гробу, висловлюють їх реакцію на доконане диво. Вони виглядають як справжні трагічні актори, які виконують свої ролі з пристрасною переконаністю.

Брати Азамы були учнями Берніні. В "Вознесіння Марії" вони виступають як гідні продовжувачі великого вчителя.

Георг Венцеслаус фон Кнобельсдорф (1699-1753) звів у парку заміської резиденції пруських королів палацовий комплекс Сансусі. Інший видатний твір Кнобельсдорфа - театр на вулиці Унтер ден Лінден. В обробці фасадів використані портики коринфського ордера. Внутрішня частина являє собою тріумф рококо. Це будівля позначає переломний момент в історії мистецтва: з надр бароко починає виростати класицизм.

Бароко в східній Європі залишає свій слід. Здебільшого барокові споруди там вироблялися запрошеними італійськими і німецькими архітекторами. Але був ряд майстрів з Польщі, Чехії, які здобували освіту у Римі і потім, повертаючись на батьківщину, використовували засвоєне.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Музика епохи Бароко
Західноєвропейське бароко
Бароко
Бароко
Німецьке "економічне диво"
Німецький романтизм XIX століття
Німецьке Відродження
Німецька ідеалістична естетика
Література німецького Просвітництва
Антипозитивизм німецькій соціології
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси