Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості

У британській культурології в середині XIX ст. склалася антропологічна школа, объяснявшая схожість фольклору різних народів єдиною людською природою. Пізні прерафаэлиты також виходили з спільності людської культури. Темою їх творів стали легенди і події, що зберігаються в пам'яті культури; об'єкт інтересу - відшліфовані культурою сюжети, особливо біблійні притчі, епізоди, взяті з міфології, історії.

Ідеалом для прерафаелітів стало минуле, тривалу на ті часи їм безхмарним царством справді натхненною життя. Немає потреби прикрашати і без того прекрасну життя людей доброго старого часу - її слід достовірно показувати. Спроба піти в минуле є втеча від цього. Це прагнення викликане і прихильністю вікторіанської моралі, і вже проглядається потворністю насувається індустріального суспільства.

Прерафаэлиты наслідували, на їхню думку, морально чистим середньовічним і возрожденческим почуттів. За зразки молоді художники брали живопис художників раннього Відродження - Сандро Боттічеллі, Фра Анджеліко, Філіппо Ліппі, Джотто, Мазаччо і поезію Данте. Картини прерафаелітів були яскраво барвисті і сповнені складної символіки.

Щоб освоїти традиції великих художників, прерафаэлиты писали етюди з натури, збільшували розміри полотен, прагнучи вмістити людські фігури і предмети у натуральну величину. Це було також і кроком до шуканої ними правді зображення дійсності.

Прерафаэлиты використовували білий грунт замість звичного коричневого. Вони висловлювали своє ставлення до зображуваним персонажам і не допускали ніякої невизначеності: зло в їх роботах завжди виглядає як зло.

Прерафаэлиты ретельно опрацьовували деталі, навіть найдрібніші, незалежно від плану. Деталі були завжди смыслонагружены. Так, в картині "Бенкет Ізабелли" зображена спокійна ситуація, але весь подальший неминучий жах переданий через маленьку деталь (випадково перекинута солонка).

Прерафаэлитам ще не була притаманна іронія, яка згодом стала рисою модерну. Їх мистецтво було наївно і не соромився цієї наївності.

Мистецтву прерафаелітів притаманні чуттєвість, строгість стилю, містичні алюзії, естетизм, дендизм, снобізм, витончений гедонізм.

Прерафаэлитизм продовжував традиції готичного мистецтва, засвоюючи його особливості: 1) любов до природи, 2) близькість до епічної культури, своїми витоками сягає до Гомеру, 3) витончена і яскрава декоративність, 4) романтичний початок. Слідування цим традиціям і втілення їх у своїх художніх образах прерафаэлиты поєднували з прихильністю основним принципам натуралізму ("правдиве зображення).

Теоретичні ідеї

Теоретичні основи творчості прерафаелітів заклав англійський письменник і теоретик мистецтва Джон Рескін (1819-1900) - автор праць з проблем теорії культури ("Сезам та Лілії", 1865; "Королева ефіру", 1869).

Рескін закликав до відродження середньовічного цехового ремесла і проповідував схиляння перед середньовічної художньої культурою. Для Раскіна мистецтво - вираження національного духу, осередок релігії і моралі. Ідеї Раскіна стали естетичною програмою прерафаелітів, ідеал яких був звернений до минулого. Прерафаэлиты розвивалися в поле натуралістичного тяжіння до точного, не приукрашенному, натуралістичного погляду на світ: "Нарешті перед нами щось зрозуміле. Ось справжнє стадо овець; ось речі, які ми бачили і бачимо кожен день, вони разюче схожі. Можливо, тут є деякі недоліки, але врешті-решт загальний сенс всього цього нам зрозуміліше. Це зроблено для нас, для публіки, а не тільки для художників, прихильних до тих чи інших традицій".

Рескін визначив умови художньої цінності твору: 1) піднесеність сюжету, 2) акцент на світлих сторонах зображуваного, 3) правдивість і духовність, 4) повага до національних традицій, 5) насиченість символами.

Категорії потворного і низького залишаються за межами естетики прерафаелітів, що цілком відповідало їхнім уявленням про роль мистецтва. Рескін вважав, що завдання художника - реалізувати свій задум через правдиве відтворення гармонійної єдності природної природи і людини.

Молоді художники почали свою діяльність з виклику усталеним традиціям: вони опублікували маніфест, де проголосили своє прагнення до максимально можливої правдивості і звели ідеал манеру великих італійців, які творили ще до Рафаеля. Гаслом прерафаелітів стало "Смерть мазне!" ("Death to Slosh!"). Вони закликали художників бачити світ чітким і ясним поглядом і проповідували захоплене відношення до життя, в якій не повинно бути місця нічому потворного і злому.

У. Морріс, формулюючи естетичні принципи прерафаэлитизма, підкреслював, що простота життя, породілля простоту смаку, тобто любов до приємного і піднесеного, більше всього іншого необхідна для виникнення нового і шляхетного мистецтва, до якого ми прагнемо. Простота повинна бути всюди - і в палаці, і в хатині (Морріс У. Малі мистецтва // Мистецтво і життя. С. 266).

Морріс вважає, що нашими наставниками повинні бути природа і історія. Жодна людина, за винятком рідкісних геніїв, нічого не домігся б без ретельного вивчення старовинного мистецтва, але навіть і генію завадило б відсутність знання цього мистецтва.

З відомою часткою нормативістського підходу до естетики, наставляючи своїх побратимів прерафаелітів, Морріс писав:

Намагайтеся уникати неясності. Нехай краще вас спіймають на те, що ви помилилися, обираючи собі якусь мету. Це краще, ніж вивертатися і розмазувати, даючи привід до докорів, що, мовляв, людям незрозумілий ваш задум. Твердо тримайтеся виразних форм мистецтва. Не думайте занадто багато про стилі, але налаштовуйтеся створити те, що вважаєте красивим, висловлюйте своє розуміння краси з усією ретельністю, на яку здатні, але - повторюю - виконуйте свою роботу чітко і без всякої туманності. Завжди продумуйте свій задум заздалегідь, до того як почнете наносити його на папір. Не починайте прати і бруднити, уявляючи, що вже що-небудь у вас так вийде.

Маніфест прерафаелітів був опублікований у виданні братства "The Germ" (Росток) (випуски 1-4). Маніфест проголошує основні принципи творчості прерафаелітів: 1) писати безпосередньо з натури; 2) твір має бути максимально правдивим; 3) творчість художника повинно узгоджуватися з найбільш близькими до його ідеалам шедеврами класичного мистецтва минулого.

Прихильник і шанувальник прерафаелітів Уолтер Патер в своїх мистецьких творах стверджував, що завдання художника не стільки зображення натури, скільки передача настроїв і почуттів. Ці висловлювання - ще одне свідчення близькості прерафаэлитизма імпресіонізму та символізму. Уолтер Патер сприяв поширенню антиакадемических ідей і смаків у мистецькому середовищі та суспільстві.

У формуванні художнього репертуару живопису прерафаелітів велику роль відіграє натура.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теоретичні ідеї
Теоретична і прикладна культурологія
Теоретичні ідеї
Теоретичні методи прогнозування банкрутства
Теоретичні ідеї
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси