Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 57. Індустріалізація в УРСР

Нова економічна політика до 1927 р. дозволив відновити економіку, але подальший розвиток вимагало створення великої промисловості і перебудови виробництва промислової продукції. Встановлення державної форми власності на основні засоби виробництва партійне і державне керівництво СРСР вважало однією з головних завдань побудови соціалізму в країні.

У Білорусі група державних діячів, економістів, керівників промисловості розробила перший в історії БРСР перспективний 5-річний план відновлення і розвитку народного господарства на 1925/26-1929/30 рр. План передбачав розвиток дрібноселянського фермерського господарства. Почалося створення хуторів і невеликих селищ. На повноцінну реалізацію плану не вистачало коштів. У грудні 1925 р. на XIV з'їзді РКП(б) було взято курс на соціалістичну індустріалізацію. Індустріалізація повинна була ліквідувати існуюче відставання СРСР від європейських держав, забезпечити кількісне зростання робітничого класу і зміцнення радянської влади. На цьому ж з'їзді РКП (б) було перейменовано у Всесоюзну комуністичну партію більшовиків - ВКП(б). Спочатку передбачалося проводити індустріалізацію на базі НЕП. В 1927-1928 рр. були розроблені два варіанти п'ятирічного плану, засновані на директивному плануванні: початковий (мінімальний) та оптимальний (максимальний). У травні 1929 р. прийнято новий варіант п'ятирічного плану, який передбачав прискорену індустріалізацію. Планові показники неодноразово переглядалися в бік збільшення. Було висунуте гасло: "П'ятирічку - за чотири роки!".

Індустріалізація в УРСР мала ряд особливостей. Основна увага в УРСР у роки першої п'ятирічки (1928-1932 рр.) надавалося промислового виробництва, який працював на місцевій сировині. Кількість підприємств важкої промисловості залишалося невеликим, як і раніше, переважала легка промисловість. В першу чергу фінансувалося розвиток харчової, шкіряної, текстильної і швейної промисловості. Передбачалося розвиток сільськогосподарського машинобудування. Було побудовано 538 підприємств, 78 з них - великі (швейна фабрика "КІМ" у Вітебську, Могилевська фабрика штучного шовку. Гомсельмаш, БелГРЭС та ін). Джерелами проведення індустріалізації були доходи з існуючих підприємств і сільського господарства, збільшення податків, примусова підписка громадян на державну позику. У другій п'ятирічці (1933-1937 рр..) упор зроблений на розвиток металообробної, харчової, цегляної, торфоперерабативающей. трикотажної галузей. Були введені в дію Оршанський льонокомбінат. Могилевський труболиварний завод, Гомельський по виробництву скла, Кричевський цементний та ін. Третя п'ятирічка (1938-1941 рр.) передбачала прискорений розвиток електроенергетики і машинобудування. Приступили до роботи Мозырская електростанція. Мінський радіозавод. консервний завод Погоди та ін. За роки трьох передвоєнних п'ятирічок (1928-1932 рр.. 1933-1937 рр., 1938-1941 рр.) СРСР перетворився в індустріально-аграрну країну з державною формою власності на засоби виробництва. В УРСР за роки п'ятирічок було побудовано понад 1000 великих і середніх підприємств, створено нові галузі промисловості (машинобудування, паливна, хімічна). В три рази збільшилася кількість робочого класу, з'явилися нові робочі професії. Значну допомогу промисловому будівництву надавали уряд СРСР і інші союзні республіки. До початку 1940-х рр. в УРСР була створена розвинена багатогалузева промисловість.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Промисловий переворот та індустріалізація країн західної Європи і США в останній третині XVIII - на початку XIX ст.
Колективізація в УРСР
Промислова революція та індустріалізація
Гроші в період індустріалізації
Індустріалізація
Основні аспекти модернізації: індустріалізація і урбанізація, культурний вплив Заходу
Освіта УРСР
Народне господарство УРСР в 1953-1964 рр.
Політика білорусизації. Розвиток культури УРСР у 1920-ті рр.
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР в 1945-1953 рр.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси